Galerija Narodnog muzeja Požarevac 5. avgusta je ugostila poljskog umetnika i profesora Akademije lepih umetnosti i dizajna Eugenius Gepert iz Vroclava, Jaceka Ševčika. Izložba pod nazivom „News From the Past – Prints and Drawings“ / „Vesti iz prošlosti – Crteži i grafike“ obuhvata crteže rađene u tehnici digitalne štampe i bakropisa i predstavlja Ševčikov izbor dela koja su nastala u periodu od 1993. do 2022. godine.
Jacek Ševčik (1958, Vroclav, Poljska) diplomirao je grafički dizajn i grafiku na Akademiji likovnih umetnosti i dizajna Eugenius Gepert u Vroclavu, gde je 1982, sa počastima u oblasti grafičkog dizajna i grafike, stekao master titulu. Od 2003. je redovan profesor, a od 2009. do danas vodi Studio za kreativno crtanje na Fakultetu za grafičku i medijsku umetnost. Na poziciju rektora istog Univerziteta izabran je 2005. godine. Od 2012. do 2020. godine bio je dekan Fakulteta grafičke i medijske umetnosti. Pored redovnog rada na Akademiji, bavi se grafikom i crtežom. Nosilac je brojnih nagrada i počasti. Dela Jaceka Ševčika nalaze se u mnogim javnim i privatnim kolekcijama u Poljskoj i Evropi.
„Radovi Jaceka Ševčeka su prepoznatljivi po izuzetnoj količini pojedinosti i mračnoj temi. Mnogi njegovi izrazito detaljni crteži i grafike fokusiraju se na samo mesto odakle umetnik potiče pri čemu stičemo uvid u promenljivost sveta u kome živi. Ševčik je deo održanja tradicije neslaganja i kritičke refleksije koja je duboko ukorenjena u poljskoj kulturi. Za njega, fantazija nije bila način da pobegne od stvarnosti, već da je izazove. Izloženi radovi pričaju priče, evociraju osećanja i provociraju rasuđivanje o svetu koji nas okružuje, ali i upućuju poziv na put u svet mašte“, primetila je Marina Radosavljević, viši kustos Narodnog muzeja Požarevac, prilikom otvaranja izložbe.
Sam autor, Jacek Ševčik, o svojoj umetnosti kaže: „Oduvek su me privlačili pogledi sa prozora ili stepeništa, u odnosu na dešavanja u medijima. Crtajući ove diskretne pojave pokušavam da budem subjektivan, ali donekle emocionalno distanciran, formirajući radove narativom umetničkog komentara. Ovim jednostavnim pristupom slučajni događaji neretko prerastaju u umetnička dela. Tokom procesa izvođenja svaki crtež i otisak postaje otisak i potpis vremena, ne samo arheolozima, već i poštovaocima tradicionalno izrađenog papira, naliv pera i tmine štamparskog mastila i boje.“
Izložba je nastavak međuakademske saradnje između Srbije i Poljske na polju kulture i umetnosti, čiji udeo ima i Narodni muzej Požarevac. Značajnu ulogu u realizaciji izložbe imao je profesor Fakulteta likovnih umetnosti iz Beograda, Dimitrije Pecić, koji je posredovao u dolasku mnogih umetnika iz Poljske i Kine u Srbiju.
Izložba je otovrena do 24. avgusta, ulaz je slobodan.