Direkcija za proizvodnju uglja i Informacioni sektor Ogranka „TE-KO Kostolac“ na osnovu usaglašenih ciljeva tehnološkog razvoja nastavljaju primenu najnovijih tehnoloških rešenja.
S obzirom na prethodna višegodišnja ulaganja u revitalizaciju upravljačkih sistema rudarskih mašina, bilo je važno obezbediti i adekvatan smeštaj i čuvanje aplikativnih softvera koji predstavljaju bazu upravljanja, tehnološkog rada i bezbednosti ljudi i opreme. Formiran je zajednički stručni tim koji je postavio glavne smernice za razvoj projekta hiperkonvergentnog mrežnog sistema i upravljanja aplikativnim softverima rudarskih mašina.
− Za razvoj i realizaciju ovako kompleksnog projekta uloženo je mnogo stručnosti, entuzijazma i timskog rada da se rešenja koja se u rudarskoj industriji Evropske unije već koriste, primene i kod nas i predstave nas kao savremen rudarski objekat − kaže Zoran Miladinović, pomoćnik direktora Direkcije za proizvodnju uglja. Prva faza primene HCI mrežnog sistema koja je obuhvaćena ovim projektom podrazumeva smeštaj, čuvanje i upravljanje aplikativnim softverima rudarskih mašina.

Miladinović je istakao da benefiti koji su sada stvoreni svrstavaju kop „Drmno“ u privredni pogon koji na pravilan i zakonski obavezujući način brine o svojim aplikativnim softverima rudarskih mašina, upravlja njima i koristi ih na efikasniji način koji pruža HCI sistem.
U celokupnom poslu učestvovao je i Informacioni sektor Ogranka „TE-KO Kostolac“. Stručnjaci iz oblasti komunikacija, IT servera i arhiviranja, sagledavajući potrebe Direkcije za proizvodnju uglja na PK „Drmno“, dali su rezultat od ogromnog značaja za dalji razvoj automatizacije kopa.

Dalja primena nije čekala završetak projekta HCI sistema i već su postavljene smernice i definisane tehničke mogućnosti daljeg korišćenja. U tom kontekstu trenutno je u razvoju aplikacija objedinjenog praćenja proizvodnje uglja i otkrivke na PK „Drmno“ koja će omogućiti kontinualni uvid u proizvodnju, dijagrame u vremenskom domenu.
Marko Grujić, šef Službe za digitalizaciju, kaže da je u toku izrada specifikacija zahteva za aplikaciju „inspekcijske kontrole rudarskih mašina“ sa svakodnevnim opisom stanja svake rudarske mašine koja bi na najobjektivniji način prikazala tehničku spremnost za dalji tehnološki rad.

− Aplikativno rešenje trebalo bi da omogući uvid rukovodstvu u definisanim rokovima o stanju rudarske mehanizacije na terenu, a podaci bi se unosili direktno sa terena i preko ove platforme prosleđivali se u bazu. Aplikativno rešenje napraviće novoformirani sektori u Poslovima za informacione tehnologije i digitalizaciju, ali nosioci projekta biće Služba za digitalizaciju i podršku nadzorno-upravljačkim sistemima u rudarskom sektoru.
Nadležnosti ove Službe su podrška i digitalizacija sistema u rudarskom sektoru. Takođe, HCI sistemu, koji je deo upravljačkih sistema, biće omogućena adekvatna podrška i mogućnost daljeg razvoja.
Direkcija za proizvodnju uglja, zahvaljujući razvijenim iskustvima, vizijama i stručnosti svojih zaposlenih i veoma stručnim izvođačima, dobila je savremen redudantni hiperkonvergentni mrežni sistem sa upravljanjem aplikativnim softverima rudarskih mašina koji bi trebalo intezivno koristiti − rekao je Miladinović.
Potpisi fotografija:
06-01- Zoran Miladinović
06-02- Marko Grujić
06-03- Mapa mreže
07-01- Antenski sistem veza
07-02- Prikaz šeme funkcionisanja