Gužve na granicama zbog EES sistema

Gužve na granicama zbog EES sistema

Foto: Urban City / A.K. / B.P.

Potpuna primena EES sistema (Entry/Exit) na granicama Evropske unije već pravi ozbiljne probleme putnicima, a najveće gužve trenutno su zabeležene na graničnom prelazu Batrovci. Kolone vozila dugačke su kilometrima, dok se na Horgošu i Gradini zasad saobraćaj odvija bez većih zadržavanja.

Situaciju na Batrovcima dodatno je otežao lančani sudar u kojem su učestvovala četiri vozila. Prema dostupnim informacijama, do nezgode je došlo kada je jedan vozač greškom dao gas umesto da zakoči. U sudaru su učestvovala dva automobila sa srpskim tablicama, kao i po jedno vozilo iz Hrvatske i Nemačke.

Na sreću, u incidentu nije bilo povređenih, već je pričinjena samo materijalna šteta. Policija je na terenu i obavlja uviđaj, a zbog zatvaranja leve trake došlo je do dodatnog usporavanja saobraćaja i preusmeravanja vozila.

Iako iz Brisela navode da bi prolazak granice uz novi sistem trebalo da traje oko 70 sekundi po putniku, praksa pokazuje da to u velikoj meri zavisi od tehničkih uslova na prelazima, kao i od organizacije rada službi.

Postoji i mogućnost da države članice do septembra privremeno ublaže ili odlože primenu sistema kako bi se izbegla prevelika zadržavanja tokom putničke sezone.

Na Batrovcima je na izlazu iz zemlje trenutno u funkciji pet traka, ali se kolona vozila proteže sve do Bajakova. Za razliku od toga, na ulazu u Srbiju nema većih čekanja za putnička vozila, dok teretnjaci na izlazu čekaju oko dva sata.

Procedura na granici sada podrazumeva registraciju putnika pri prvom ulasku u Šengen zonu, što uključuje skeniranje pasoša, fotografisanje i uzimanje otisaka prstiju. Prilikom narednih prelazaka vrši se samo verifikacija identiteta – očitavanjem dokumenata i biometrijskom proverom, putem fotografije ili otiska prsta.

Putnici na pojedinim prelazima moraju da izađu iz vozila i stanu ispred kamere radi identifikacije, što dodatno produžava vreme zadržavanja.

Nadležni apeluju na građane da pre puta provere važnost dokumenata i informišu se o stanju na prelazima, kao i da prate signalizaciju i koriste trake predviđene za EES sistem.

KOMENTARIŠI