Inflacija u Srbiji do kraja godine oko 4 odsto, BDP se očekuje...

Inflacija u Srbiji do kraja godine oko 4 odsto, BDP se očekuje na 3,5 odsto

Foto: B.P. / Gemini

Guvernerka Narodne banke Srbije Jorgovanka Tabaković izjavila je da će inflacija u Srbiji do septembra 2026. godine ostati oko centralne ciljane vrednosti od 3 ± 1,5 odsto, dok se do kraja godine očekuje na nivou od oko 4 odsto.

Na predstavljanju „Izveštaja o inflaciji – februar 2026“, koji je Izvršni odbor NBS usvojio 12. februara, Tabaković je navela da će kretanje inflacije biti pod uticajem prestanka važenja uredbe o ograničenju marži, dok će novi zakon o nepoštenim trgovačkim praksama doprineti da se marže ne vrate na nivo pre uredbe.

Januarska inflacija iznosila je 2,4 odsto, dok je u poslednjem tromesečju prošle godine inflacija bila blago ispod cilja, u decembru 2,7 odsto međugodišnje. Smanjenju inflacije doprinele su cene hrane, zahvaljujući primeni uredbe o ograničenju marži.

Tabaković je dodala da su uslovi zaduživanja bili povoljniji, posebno za građane sa nižim primanjima, što je rezultovalo time da su krediti u decembru bili za 15,4 odsto veći nego pre godinu dana.

KOMENTARIŠI