Tokom “Noći muzeja”, Požarevljani su na više lokacija mogli da pogledaju zanimljive izložbe koje je priredio gradski Narodni muzej.
U ovoj ustanovi nalazile su se tri postavke, a ostale su bile u Muzeju kulturne istorije, Galeriji savremene umetnosti, u zgradi legata Miodraga Markovića, u kompleksu “Požarevački mir” i u etno-selu na Tulbi.
U Narodnom muzeju pažnju je privukla tema “Od kremena, do kompjutera – od silicijuma, do silicijumske doline”, čiji je autor muzejski savetnik-arheolog Teodora Branković. Za ovu izložbu osmišljen je i film “Darivanje vatre”, scenariste Dragana Jacanovića i reditelja Draga Latinovića.
Drugu izložbu u Narodnom muzeju – “Život Miloša Obrenovića i povezanost sa Požarevcem” – priredila je viša muzejska dokumentaristkinja Verica Mitrović, koja je predstavila kako je on od turske kasabe napravio lepu varošicu, u kojoj je izgradio i prvu bolnicu, prvu školu, Sabornu crkvu, Konak i čaršiju…
U Muzeju kulturne istorije, postavka “U pola pogleda – predmeti koji su značili više od reči”, delo Maje Šege, višeg muzejskog dokumentariste, i stručnog saradnika Jelene Arsenijević, više preparatorke, svedočila je o načinu udvaranja krajem 19. i početkom 20. veka, kada građanski sloj sređuje kuće po ugledu na evropske, ali uspostavlja i novi oblik druženja. Komunikacija se tada odvijala suptilnim znacima, uz pomoć maramica, rukavica, lepeza…
Zdanje legata Miodraga Markovića ugostilo je kamernu postavku u privatnim prostorima ovog istaknutog jugoslovenskog diplomate, a viši kustos Marina Radosavljević izložila je nameštaj, karikature i lične predmete iz njegove spomen-zbirke, upotpunjene izborom kompozicija evropske i srpske muzičke scene iz prve polovine 20. veka.