Povodom Svetskog dana knjige i autorskih prava, koji se se širom sveta obeležava na dan smrti tri velika svetska pisca – Migela de Servantesa, Viljema Šekspira i Inke Garsilase de la Vege, krajem aprila u Biblioteci u Kostolcu, Ogranku Narodne biblioteke „Ilija M. Petrović“ Požarevac, održano je književno veče, na kome je naš poznati pisac, Vanja Bulić, predstavio svoj novi roman „Sinajski testament“.
Obeležavanje ovog dana je pružilo priliku mnogobrojnim prisutnim posetiocima da se podsete na značaj knjige, jedne od najvažnijih civilizacijskih tekovina, spone kojom se kroz vreme i prostor prenose iskustva i ulepšava život.
Vanja Bulić (1947- ) srpski je novinar, književnik, scenarista, urednik i TV voditelj. Čitav radni vek proveo je kao novinar u pisanim i elektronskim medijima. Za televiziju je uradio više od četiri hiljade emisija različitih žanrova, a pisao je za gotovo sve prestižne listove nekadašnje Jugoslavije. Bio je glavni urednik časopisa ITD, Zum, Praktična žena, pomoćnik glavnog urednika časopisa Duga, glavni urednik satelitskog programa TV BK, urednik zabavnog programa TV BK i TV Hepi. Dobitnik je više novinarskih nagrada i književnih nagrada i gotovo svih priznanja koja se dodeljuju za posao voditelja na televiziji. Član je Udruženja novinara Srbije i Udruženja književnika Srbije. Radio je dokumentarne filmove, bio scenarista za četiri TV serije (Jugovići – RTS, Javlja mi se iz dubine duše – TV Košava, Drugo stanje – BK TV i Kafana na Balkanu – Telekom), koscenarista dugometražnog filma „Lepa sela lepo gore“ i scenarista filmova „Drugo stanje“ i „Pokidan“.
Napisao je zbirke priča: „Kako sam gajio blizance“ (1995), „Sto bisera“ (2009), „Istorija u krevetu“ (2012), „Muškarac u izvesnim godinama“ (2014), „Zašto bog nema auto“ (2016) i „Rupe u glavi“ (2020), i romane: „Tunel – lepa sela lepo gore“ (1996), „Ratna sreća“ (1999), „Zadah belog“ (2000), „Vrele usne“ (2001), „Parada strasti“ (2003), „Drugo stanje“ (2006), „Oko otoka“ (2009), „Šole“ (2010), „Simeonov pečat“ (2012), „Jovanovo zaveštanje“ (2013), „Dosije Bogorodica“ (2014), „Devedesete“ (2015 – knjiga u kojoj se nalaze četiri romana objavljena devedesetih godina prošlog veka), „Teslina pošiljka (2015), „Šmekeri“ (2016), „Šmekerke“ (2017), „Viza za nebo“ (2017), „Dušanova kletva“ (2018), „Teodorin prsten“ (2019), „Savin osvetnik“ (2020), „Tata u drugom stanju“ (2021), „Milutinov greh“ (2023) i „Sinajski testament“ (2024). Vanja Bulić živi u Beogradu, oženjen je, otac je trojice uspešnih sinova, od kojih ima dva unuka i jednu unuku.
Tokom veoma zanimljive književne večeri, razgovor se vodio o njegovom novinarskom i književnom radu, o radu na televiziji, o pisanju pozorišnih komada, kao i o serijalu romana o novinaru Novaku Ivanoviću. Poslednji roman u tom serijalu „Sinajski testament“ je uzbudljiv triler u kome se nastavljaju novinarske i istraživačke avanture Novaka Ivanovića. Napeta drama, sa nekoliko misterioznih ubistava, koja se razrešavaju u gudurama Gornjačke klisure, u srušenom manastiru Blagoveštenje.
Događaj je održan u organizaciji Centra za kulturu „Kostolac“ i Biblioteke u Kostolcu, Ogranka Narodne biblioteke „Ilija M. Petrović“ Požarevac, a razgovor sa piscem je vodila Renata Minić, diplomirani bibliotekar savetnik.
Književnoj večeri su prisustvovali i učenici starijih razreda Osnovne škole „Jovan Cvijić“ Kostolac i Tehničke škole sa domom učenika „Nikola Tesla“ Kostolac, zajedno sa svojim nastavnicima. Učenici su iskoristili divnu priliku da porazgovaraju sa poznatim piscem i od njega su na poklon dobili knjige na poklon, za školsku biblioteku.