Predstavnici i predstavnice 96 lokalnih samouprava potpisale su sa programom Swiss PRO, koji podržava Vlada Švajcarske, Memorandum o razumevanju u oblasti dobrog upravljanja postavljajući tako osnove za izgradnju kapaciteta i resursa i početak dugoročnog procesa utemeljivanja principa dobrog upravljanja u rad i funkcionisanje lokalnih administracija koji će za rezultat imati poboljšan kvalitet pružanja usluga za građane.
Predsednik opštine Malo Crniće napisao je na svom Facebook profilu da je potpisivanje Memoranduma o razumevanju predstavlja važan korak ka stvaranju opštinskih kadrovskih kapaciteta koji će unaprediti rad lokalnih samouprava u skladu sa principima dobrog upravljanja: odgovornosti, transparentnosti, efikasnosti i efektivnosti, učešća, jednakosti i nediskriminacije.
„Podrška Vlade Švajcarske, kroz prethodne programe kao i kroz aktuelni program Swiss PRO, u skladu je sa orijentacijom i nastojanjima Vlade Srbije i Ministarstva državne uprave i lokalne samouprave, da javnu upravu učini modernim servisom za građane i privredu. Neprekidnim radom na uređenju internih procesa, ovaj servis se stalno unapređuje u smislu povećanja odgovornosti i transparentnosti, unapređenja učešća građana, kao i povećanja efikasnosti i delotvornosti u svom delovanju“, rekao je ministar za državnu upravu i lokalnu samoupravu Branko Ružić ističući zadovoljstvo što se tako veliki broj lokalnih samouprava okupio oko jednog cilja-dobre lokalne uprave.
Ministar Ružić je podsetio da su početkom 2018. godine, Stalna konferencija gradova i opština i Ministarstvo državne uprave i lokalne samouprave razvili Indeks dobre uprave na lokalnom nivou, koji pruža objektivnu sliku stanja i konkretne preporuke za unapređenje rada lokalnih samouprava, dok program Swiss PRO, u saradnji sa ovim institucijama upravo radi na unapređenju postupanja lokalnih samouprava u skladu sa principima dobrog upravljanja.
„Кao što znamo iz našeg iskustva, postoji jaka veza između razvoja i dobrog upravljanja. Zato će se u narednim godinama od vas očekivati da dalje delite svoja znanja i iskustva i da podržite napore za napredak na planu dobrog upravljanja“, poručio je ministar Ružić lokalnim samoupravama.
„Mi smo svesni da je dobro upravljanje danas veliki izazov ali istovremeno ono je veoma korisno za lokalnu zajednicu i njenu ekonomiju. Dobro upravljanje je preduslov za razvoj – mi to dobro znamo iz švajcarskog iskustva dugog preko 200 godina“, rekla je Ursula Lojbli, direktorka Švajcarske kancelarije za saradnju pri ambasadi Švajcarske u Republici Srbiji.
„Kada govorimo o dobrom upravljanju mislimo na kvalitetnije i pravednije usluge za sve građane“ navela je Ursula Lojbli ističući da „kroz potpisivanje memoranduma želimo da sa vama otvorimo dijalog o ovim zahtevnim pitanjima i da vas ohrabrimo da u njemu učestvujete“.
U prethodnom periodu uz podršku Vlade Švajcarske osnovani su centri za dobro upravljanje u 23 opštine, a već izgrađeni lokalni resursi biće od značaja drugim lokalnim samoupravama koji sada započinju proces uvođenja principa dobrog upravljanja u svoje lokalne administracije.
„Uvažavanje principa dobrog upravljanja u sprovođenju nadležnosti jedinica lokalne samouprave je preduslov i ključ za uspostavljanje poverenja građana i privrede u rad lokalne samouprave“, istako je Đorđe Staničić, generalni sekretar Stalne konferencije gradova i opština sa kojom program Swiss PRO u partnerstvu sprovodi deo aktivnosti u oblasti dobrog upravljanja.
„UNOPS, zajedno sa našim partnerima, Vladom Švajcarske i Republike Srbije a naročito lokalnim samoupravama i Ministarstvom državne uprave i lokalne samouprave, radi na uvođenju načela dobrog upravljanja u svakodnevnu praksu dajući time doprinos naporima Republike Srbije da reformiše javni sektor kao i ukupnom boljitku našeg društva“, rekao je Marko Vujačić, šef programa kancelarije UNOPS-a u Srbiji. Kako je dodao, UNOPS u Srbiji ima značajno iskustvo u radu sa lokalnim samoupravama a upravo je dobro upravljanje važan segment tog rada, dok potpisivanje memoranduma o razumevanju stvara temelje da se dosadašnji rad podigne na još viši nivo.
„Opštine u ovom procesu i partnerstvu ulažu svoje najvažnije resurse – ljudske resurse da zajedno sprovedemo reforme i unapredimo lokalne zajednice“, rekla je nacionalna menadžerka programa Swiss PRO, Ana Nedeljković Belja. Ona je objasnila da memorandum daje okvir saradnje, kroz koju će program uz podršku Vlade Švajacarske, Ministarstva državne uprave i lokalne samouprave i Stalne konferencije gradova i opština raditi na građenju kapaciteta na lokalnom nivou kako bi se principi dobrog upravljanja primenjivali u svakodnevnom radu, kao i na osnaživanju postojećih lokalnih timova za dobro upravljanje. Posebno će se raditi na unapređenju eUprave, a konkretizacija dobrog upravljanja u praksi sprovešće se kroz pakete podrške opštinama kako bi se pokrenule reforme lokalnog upravljanja. Takođe nastaviće se sa aktivnostima primene dobrog upravljanja u sprovođenju infrastrukturnih projekata – oblast po kojoj je Swiss PRO prepoznatljiv.
Program podrške Vlade Švajcarske razvoju opština kroz unapređenje dobrog upravljanja i socijalne uključenosti – Swiss PRO doprineće poboljšanju kvaliteta života građana i građanki Srbije, naročito onih koji pripadaju ranjivim društvenim grupama, kroz unapređenje vladavine prava na lokalnom nivou, jačanje društvene kohezije i povećanje odgovornosti, transparentnosti, efikasnosti i delotvornosti lokalnih samouprava, kao i učešća stanovništva u procesima donošenja odluka. Program Swiss PRO se sprovodi u 99 jedinica lokalne samouprave, u dva regiona: Regionu Šumadije i zapadne Srbije i Regionu južne i istočne Srbije. Aktivnosti programa Swiss PRO, Vlada Švajcarske podržava sa ukupno 5,8 miliona evra, a sprovodi Kancelarija Ujedinjenih nacija za projektne usluge (UNOPS) u partnerstvu sa Stalnom konferencijom gradova i opštna (SKGO).