Početak školske godine – vreme kada se najčešće primećuje oštećenje sluha kod...

Početak školske godine – vreme kada se najčešće primećuje oštećenje sluha kod dece

Foto: Pixabay / ilustracija

Početak školske godine je turbulentan period, kako za decu, tako i za roditelje. Posle meseci usporenog tempa, stižu obaveze i zadaci. Prvačići ovaj period dočekuju s velikim uzbuđenjem i s pomalo treme, a trema i briga su posebno izraženi kod njihovih roditelja. Definitivno je u pitanju prekretnica koja će možda izazvati malo više stresa, ali i doneti bezbroj nezaboravnih uspomena iz prvih dana u školskoj klupi.

Početak školske godine je ujedno i period kada se deca vraćaju u kolektiv. Poređenje s vršnjacima je neizbežno, čak i kada nije namerno. Ostvarivanje slabijih rezultata, zaostajanje za ostatkom odeljenja i problemi u ponašanju – mogu ukazivati i na neke ozbiljnije razvojne ili zdravstvene probleme. 

Rana intervencija i blagovremena terapija su vrlo važne stavke u tretmanu većine zdravstvenih problema koji se javljaju u detinjstvu. Određeni zahtevi, propusti i simptomi mogu ukazivati i na probleme sa vidom i sluhom, koji ponekad ostaju skriveni sve do prvih dana u školi.

Šta može ukazivati na oštećenje sluha kod deteta?

Ako dete ne pazi na času, redaju se lošije ocene, a pri tome se i ne odaziva na poziv, često traži da mu se ponovi izrečeno, sa zakašnjenjem odgovara na postavljena pitanja, a zvuk na televizoru ili računaru konstantno pojačava – problem možda nisu poteškoće s učenjem ili problemi s ponašanjem, nego oštećen sluh.

Prema globalnim podacima, 1 od 1000 dece starosti do 8 godina ima oštećenje sluha do 40 decibela na jednom ili oba uha. Važno je znati da čak i jednostrano oštećen sluh može značajno uticati na rezultate koje dete postiže u školi. Na samom početku školske godine se pred decu stavlja gomila zadataka, zahteva i ciljeva. Ukoliko dete primeti da uporno zaostaje za drugim đacima iako se svojski trudi, frustraciju i nezadovoljstvo često izražava kroz promene u ponašanju. Učitelji će roditelje upozoriti na neprimereno ponašanje, posebno ako za posledicu ima otežavanje održavanja časa ili ometanje drugih učenika. U takvim situacijama se često prvo pomisli na probleme s ponašanjem (ponekad i autizam, hiperaktivnost ili ADHD). Međutim, postoji mogućnost da je glavni problem oštećenje sluha, koje nedozvoljava detetu da se razvija i napreduje poput svojih vršnjaka.

Deca s blagim i umerenim oštećenjem sluha koje je ostalo nedijagnostikovano do početka nastave, uglavnom zaostaju za vršnjacima od prvog do četvrtog razreda. Važno je napomenuti da razlog zaostajanja u ovom slučaju nema veze s nivoom inteligencije. Naprotiv, deca s oštećenim sluhom se suočavaju s dodatnim izazovima: lošije razumeju govor, muče se s organizacijom auditivnih informacija koje zaprime, imaju problem s lokalizacijom zvukova, teško se koncentrišu u bučnom okruženju… Ključne informacije često bivaju izostavljene, što detetu otežava praćenje gradiva. Ova deca, nažalost, često nailaze i na podsmehe i ruganje, posebno ako ne mogu pravilno da izgovore pojedine glasove ili nemaju razvijen rečnik, što dodatno otežava komunikaciju, kako s drugim đacima, tako i s predavačem.

Veliki broj dece po odeljenju ne dozvoljava učiteljima da se temeljno pozabave svakim učenikom ponaosob. Međutim, od predanih učitelja se očekuje da pravovremeno primete određene probleme u ponašanju ili čak i prve simptome problema sa sluhom i da o tome obaveste roditelje.

Ipak, nije sve tako crno

Iako dijagnoza oštećenja sluha može biti pravi šok za roditelje (posebno ako nije postavljena sve do polaska u školu), zapravo je odgovor za kojim su tragali. S ovom dijagnozom često dolazi i adekvatno rešenje, ponekad u vidu slušnih aparata. Nakon postavljanja dijagnoze i utvrđivanja potrebe za slušnim aparatom, uglavnom predstoji period privikavanja. Na svu sreću, deca su značano prilagodljivija novim uslovima i situacijama od odraslih, posebno ako im promena donosi brojne benefite. Takođe, moderni slušni aparati su značajno napredovali u odnosu na svoje preteče, te su efektni, diskretni i jednostavni za korišćenje.

Upotreba slušnih aparata će omogućiti detetu da lakše prati čas, a ubrzo se primećuju i pozitivne promene u ponašanju i poboljšanje ocena. Dete postaje i komunikativnije, raspoloženije i lakše se sporazumeva s vršnjacima. Nekada nervozno i anksiozno dete, postaje daleko otvorenije i zadovoljnije. S prvim uspesima u školi javlja se ponos, a raste i samopouzdanje.

Veliki broj studija ukazuje na to da su rano otkivanje problema i pravovremena intervencija ključne stavke kada je u pitanju tretman oštećenja sluha u školskom uzrastu. Ako u vašoj porodici već ima slučajeva problema sa sluhom ili primećujete česte upale jednog ili oba uha kod svog deteta, obavezno se dodatno konsultujte s otorinolaringologom pre početka školske godine. Stručnjak će odrediti terapiju i predložiti koje bi korake trebalo preduzeti kako bi se problem sa sluhom (ako postoji) što pre rešio.

KOMENTARIŠI