Pomoćna mehanizacija jedan od ključnih elemenata u radu Površinskog kopa „Drmno“

Pomoćna mehanizacija jedan od ključnih elemenata u radu Površinskog kopa „Drmno“

Foto: Energija Kostolac

Pomoćna mehanizacija je važan segment u funkcionisanju Površinskog kopa „Drmno“, glavna podrška osnovnoj rudarskoj mehanizaciji i jedan od ključnih elemenata u radu ovog sistema. Sektor Pomoćne mehanizacije ima oko 530 zaposlenih i gotovo 220 jedinica lake i teške mehanizacije, vozila i mašina.

Obišli smo sve punktove ovog sektora u jeku tropskih vrućina i velike potražnje za vozilima i mašinama na kopu „Drmno“, a naš prvi domaćin bio je Nenad Nikolić, zamenik upravnika Sektora pomoćne mehanizacije.

– Pripreme za letnju sezonu u Sektoru pomoćne mehanizacije Površinskog kopa „Drmno“ počele su još tokom proleća i spremno smodočekali ovaj period godine. Zahvaljujući održavanju visokog nivoa pogonske spremnosti vozila i teških mašina, obezbeđena je logistička podrška osnovnoj rudarskoj mehanizaciji na otkopavanju jalovine, iskopavanju uglja, ali i pratećim službama– kaže Nikolić.

NENAD NIKOLIĆ, Foto: Energija Kostolac

Na svim vozilima provereni su upravljački i kočioni sistemi, kao i motori, što je standardna procedura. Prekontrolisani su i uređaji za klimatizaciju kabina pred letnji period, a sada ih svakodnevno pratimo.

– Pokazuje se da svako preventivno održavanje urodi plodom i zasad nemamo većih kvarova na ovim sistemima. Otkazi su uobičajena pojava na svim kopovima, ali Pomoćna mehanizacija ima i svoje mobilne ekipe koje na terenu rade popravke. Prvi deo leta dočekali smo spremno i nadamo se da će tako i ostati. Uspešno održavamo visok nivo tehničke ispravnosti voznog parka Pomoćne mehanizacije – ističe Nikolić i dodaje da im to omogućava da izađu u susret svim zahtevima koji se pred njih postavljaju u dvadesetčetvoročasovnom radu tokom cele godine.

Nikolić dodaje da dobri putevi na PK „Drmno“ olakšavaju intervencije, što umnogome smanjuje vreme zastoja, kao i u eksploataciji, a to direktno utiče na ostvarenje planova otkopavanja otkrivke i uglja.

– Angažovanje vozila i teške mehanizacije na kopu „Drmno“ funkcioniše dobro i pogonska spremnost je na visokom nivou. Treba napomenuti da je formirano i treće kontejnersko naselje za smeštaj radnika, tako da je razuđenost radnika velika, a relacije i distance za prevoz ljudi konstantno se uvećavaju – istakao je Nikolić.

Kontinuitet u obnavljanju mašina i vozila je zadovoljavajući, što direktno utiče na dobar rad ostalih službi. Obnavljanje jedinica mehanizacije planira se i tokom 2025. godine, a očekuje se nabavka kako uobičajnih mašina i vozila tako i specijalnih jedinica koje umnogome olakšavaju rad u eksploatacijii na održavanju osnovne mehanizacije i opreme na PK „Drmno“.

Održavanje i popravka mašina teške mehanizacije– buldožera,pomerača iutovarnih lopata – obavlja se u servisnoj radionici na putu za Kličevac. Na placu je tridesetak mašina i neke čekaju red na opravku, a druge su već završene. Draško Stanković, glavni poslovođa u servisnom pogonu, zajedno sa saradnikom Miletom Milovanovićem utvrđuje prioritet popravki.

– Svakodnevno je na opravci od deset do 20 mašina i uglavnom su to kvarovi na transmisiji i hodnom mehanizmu, mada ima i drugih popravki – kaže Stanković. – Nedostaju nam radnici,iskusni mehaničari, i nadamo se da ćemo dobiti dobar kadar jer je posao izuzetno težak i odgovoran.Imamo i grupu koja popravlja mašine na mestu rada,na etažama, ali uglavnom se transportuju u radionicu.

Stanković dodaje da imaju dobar alat i uređaje za popravke, što im olakšava posao. Kaže da u opravci nema lakih delova jer su to mašine kolosi.

Nastavljamo put do sledećeg punkta,do radionice za popravku i održavanje motornih vozila, gde je takođe veliki broj njih na popravci.U kontejnerskom naselju Drmno poslovođe su i dispečeri i upravljaju angažovanjem mašina, ali i opravkama.Tu je Goran Stojićević, glavni poslovođa odeljenja eksplotacije motornih vozila, i na raspolaganju su mu 90 mašina i 280 radnika.

– Pomoćna mehanizacija u svakom trenutku mora da bude spremna da blagovremeno odgovori traženim tipom vozila i vrstom mašine za sve poslove, koji su na površinskim kopovima tehnički složeni, s klimatskim uticajem, koji umnogome utiče na održavanje i rad mašina.Non-stop stižu zahtevi za prevoz materijala,ljudi,delova opreme. Radimo prema hitnosti, ali uglavnom udovoljimo svim zahtevima – kaže Stojićević.

GORAN STOJIĆEVIĆ, Foto: Energija Kostolac

– Od svih problema najviše nas pogađa nedostatak prijema novih radnika. Osim prirodnog odliva starijih zbog odlaska u penziju, tu je i manjak stručne radne snage, kvalifikovanih majstora.

U krugu u kome su parkirana vozila gotovo da nema onih za prevoz radnika na teren jer su sva već angažovana. Za pronalaženje rešenja tu je Nikola Bogovac, nadzornik u smeni, koji radio-vezom i telefonom rešava problem prevoza radnika koji su na terenu i na visokoj spoljnoj temperaturi.

NIKOLA BOGOVAC, Foto: Energija Kostolac

– Rešenje se uvek nađe, samo je pitanje strpljenja.Putevi su dobri, ali je prašina velika, pa cisternama pokušavamo da smirimo rasipanje. Na ovoj temperaturi čini nam se da to postaje uzaludan posao – kaže Bogovac i dodaje da je zimi ipak teže, jer leti imaju manje ispada mašina i vozila.

Dnevno primimo i stotinu poziva za transport ljudi, materijala, alata i rezervnih delova. Ipak, oko 70 odsto su uglavnom unapred planirane aktivnosti, kaže Nikola Bogovac, nadzornik u smeni.

KOMENTARIŠI