Potpredsednik Vlade Srbije i ministar unutrašnjih poslova Ivica Dačić izjavio je danas da je tokom protekle godine odgovornima za nasilje u porodici izrečeno 32.000 hitnih mera zabrane prilaska žrtvama.
Govoreći na otvaranju tribine „16 dana aktivizma protiv nasilja nad ženama” na Kriminalističko-policijskom univerzitetu, Dačić je rekao njegovo Ministarstvo i Vlada Srbije prepoznaju borbu protiv nasilja nad ženama kao prioritetnu aktivnost i da se zalažu za nultu toleranciju prema toj pojavi.
Naveo je da je MUP sproveo kampanju „Umesto komšiji prijavi policiji”, sa ciljem da se, pored žrtava nasilje u porodici, osnaži i celo društvo da ne sme da okreće glavu od takvih pojava i da mora da je prijavi.
„Borba protiv nasilja nad ženama je bitna tema koja je opomena za svako društvo. Da bi se izborili sa tim problemom moramo raditi zajedno i koordinisano, a jedna od najvažnijih stvari je prevencija i podizanje svesti o tome. Pre svega, važno je da ne okrećemo glave kada se susretnemo sa tim problemom. Žene moraju da znaju da nisu same u tome i mi moramo da ih ohrabrimo da prijave takve pojave”, rekao je ministar.
Kako je rekao, uvođenje Zakona o sprečavanju nasilja u porodici u maju 2017. omogućilo je da policija reaguje i pre samog počinjenog krivičnog dela i to je, kako je rekao, prvi preventivni zakon koji je donet, koji omogućava institucijama da brzo, sinhronizovano i efikasno odgovore na nasilje. „Za godinu dana se izrekne 32.000 zaštitnih mera zabrane prilaska odgovornima za nasilje u porodici. To nije malo, naravno nisu sve muškarci, ima i nasilja u drugom smeru, ali u najvećoj meri su muškarci. To nisu podaci preko kojih možemo olako da pređemo”, naglasio je Dačić, prenosi Tanjug.
Dodao je da moramo da učinimo da nasilno ponašanje ne bude to koje ćemo da relativizujemo i opravdavamo. „Kada ga učinimo društveno neprihvatljivim tada će se smanjiti broj slučajeva nasilja u porodici”, rekao je Dačić.
Naglasio je da je neophodna edukacija najmlađih na tu temu, kako da prepoznaju nasilje u porodici.
„Nasilje u porodici nije privatna stvar, već je neophodno da svi koji prepoznaju takvu situacije je i prijave, jer tako mogu da spasu nečiji život. Žene su osnažene da prijavljuju i u mnogo većem procentu prijavljuju nego ranije. Ovih 16 dana aktivizma treba pretvoriti u 365 dana da to postane naša svakodnevica”, rekao je Dačić.
Kriminalističko-policijski univerzitet, Ambasada SAD i Biro za borbu protiv međunarodne trgovine narkoticima i sprovođenja zakona, uz podršku Ministarstva unutrašnjih poslova, već četvrtu godinu zaredom zajednički podržavaju svetsku kampanju „16 dana aktivizma protiv nasilja nad ženama”, koju obeležava 1.700 organizacija u više od 100 država sveta.