Kompanija Telenor pustila je u Naučno-tehnološkom parku u Beogradu u rad prvu 5G baznu stanicu u Srbiji koju će moći da koriste domaće i strane kompanije, startap kompanije i studenti tehničkih fakulteta.
Peta generacija (5G) mobilnog interneta donosi višestruko uvećane brzine protoka, veću pokrivenost i kapacitete i gotovo potpuno odsustvo kašnjenja u prenosu podataka.
Tokom puštanja u rad 5G mreže rečeno je da će ta mreža imati najveću primenu u automatizaciji i kontroli proizvodnih procesa, medicini, komunalnim uslugama, poljoprivrednoj i automobilskoj industriji.
Generalni direktor Telenora u Srbiji Majk Mišel kazao je da će do komercijalne upotrebe te tehnologije doći kroz godinu dana i ocenio kao važnu odlučnost vlasti u Srbiji za fokusiranje na digitalizaciju i edukaciju.
“Delimo viziju Srbije kao lidera u regionu u razvoju digitalne ekonomije i inovacija. Tehnologija 5G je tehnologija budućnosti i želimo da budemo spremni za trenutak kad bude u komercijalnoj upotrebi”, kazao je Mišel.
On je pozvao kompanije iz Srbije i regiona da iskoriste činjenicu da imaju 5G okruženje na raspolaganju.
Ministar turizma, trgovine i telekomunikacije Rasim Ljajić istakao je da će 5G tehnologija omogućiti ekonomski i privredni napredak i da ta tehnologija predstavlja uslov za četvrtu industrijsku revoluciju.
“Petoj generaciji teži čitav svet, svi se utrkuju ko će da komercijalizuje tu tehnologiju. Ovo je ‘nasušna’ potreba za našu državu jer je naša privreda tek na nivou druge industrijske revolucije”, kazao je Rasim Ljajić.
Direktor Kancelarije za IT i eUpravu Mihailo Jovanović rekao je 5G doneti mnoge mogućnosti koje će poboljšati kvalitet svakodnevnog života.
“Ova tehnologija će omogućiti da se uređajima upravlja u realnom vremenu, da zažive mreže velikog broja senzora (Internet of things) koje upravljaju gradskim servisima i velikim sistemima (Smart city)”, kazao je Jovanović.
Od septembra ove godine 5G mrežu koristiće i studenti Elektrotehničkog fakulteta Univerziteta u Beogradu koji su prvi partneri ovog projekta.
Tokom puštanja u rad ove bazne stanice uradjen je test brzine 5G internet mreže koji je dostigao brzinu od jednog gigabita, a testiran je preko uređaja kompanije Huawei, koja je i partner na ovom projektu.