Služba za bezbednost i zdravlje na radu pripremila je uputstva i preporuke za sve zaposlene, naročito za one koji rade na otvorenom.
Zadatak da iskopaju potrebnu količinu lignita za termo kapacitete, rudari na jalovinskim i ugljenim sistemima PK „Drmno“ obavljaju na visokim temperaturama u skladu sa uputstvom i preporukama Službe za bezbednost i zdravlje na radu.
Iz ove službe, koja je u sklopu Sektora za IMS, poručuju da su prioriteti zaštita radnika tokom rada na visokim temperaturama kao i očuvanje mašina i opreme.
Služba za bezbednost i zdravlje na radu pripremila je uputstva za sve zaposlene za rad na visokim temperaturama, naročito za one koji rade na otvorenom. U tim uslovima neophodno je koristiti lična zaštitna sredstva, nositi laganu odeću, a u zatvorenom prostoru treba obezbediti ventilaciju, kao i klimatizaciju i zatamnjena stakla. Treba češće piti svežu vodu, uz laganiju ishranu.
Kada se radi o otvorenom prostoru, vodi se računa da se planirani poslovi obavljaju u hladnijim periodima dana, do 11 i posle 16 sati. U slučaju poslova koji moraju da se obave u najtoplijem delu dana ili vanrednih aktivnosti na saniranju eventualnih kvarova, primenjuju se mere skraćenog vremena rada uz česte pauze, po mogućnosti sklanjanje u vreme pauze u zatvorene i rashlađene prostore i preporučuje češće uzimanje vode.
„Elektroprivreda Srbije“ obezbedila je za sve radnike letnja radna odela. U krugu termoelektrane „Kostolac B“ i na lokaciji Površinskog kopa „Drmno“ funkcionišu zdravstvene ambulante, kao i sanitetska vozila. Oni su tu da pruže pomoć uvek kada zatreba svim radnicima koji se nalaze na terenu.
Tokom vrućina potrebno je poštovati preporuke Službe za bezbednost i zdravlje na radu i truditi se da se izbegne nepotrebno izlaganje kada je sunce najjače. Zaštitna oprema je obavezna, a najveću opasnost u letnjem periodu predstavljaju sunčanica i toplotni udar. Zato se svim zaposlenima u ogranku „TE-KO Kostolac“ posebno ukazuje na to kako da prepoznaju simptome i koji oblik prve pomoći treba pružiti.
Za mašine koje rade neprekidno i u ovakvim situacijama najvažnije je da se ne preopterećuju, posebno u periodu kada je najtoplije, kako ne bi došlo do pregrevanja ulja i nekog kvara. One mogu da rade sa povećanim kapacitetom noću i u ranim jutarnjim satima.
Spas od visokih temperatura
Rudarski posao je težak u svim vremenskim uslovima, naročito leti kada temperature pređu 35 stepeni, a na kopu tokom iskopavanja uglja idu do 40 i više stepeni, kaže Slobodan Goločevac, pomoćnik direktora Direkcije za proizvodnju uglja.
– Što se tiče radnika koji su angažovani na mašinama, oni rade u klimatizovanim uslovima. Međutim, za radnike koji rade na otvorenom i izloženi su suncu potrebno je da se organizuje poseban režim rada, koliko je to moguće. To su pripremni radovi, grupa za vulkanizaciju traka, nadzorno-tehničko osoblje svih sistema, mašinske, elektro, rudarske službe. Remont se takođe radi na otvorenom i tim ljudima se maksimalno posvećuje pažnja u letnjim uslovima rada. Svaki slobodan momenat koristi se da se ljudi sklone u kontejnere na terenu, u vozila koja su klimatizovana, a redovno se dostavljaju hladna voda i napici – istakao je Goločevac.