Ministarka rudarstva i energetike Srbije, Dubravka Đedović Handanović, izjavila je da je zemlja dobila prvu tehničku studiju o primeni nuklearne energije u mirnodopske svrhe. U fokusu su dve tehnologije: tradicionalne nuklearne elektrane i mali modularni reaktori (SMR).
Tehnološke opcije: Sigurnost ili fleksibilnost
„Jedna tehnologija još uvek nije potpuno potvrđena – to su mali modularni reaktori. Ipak, nude niže investicione troškove i fleksibilnost. S druge strane, komercijalne elektrane nude stabilnost i ekonomiju obima“, rekla je ministarka u izjavi za RTS.
Tehnička studija, koju je izradila francuska kompanija EDF, pokazuje da je integracija nuklearne energije u elektroenergetski sistem Srbije moguća – ali ne pre narednih 15 do 20 godina.
Faze razvoja i ulaganja
Razvoj nuklearne infrastrukture sprovodi se u skladu sa smernicama Međunarodne agencije za atomsku energiju (IAEA). Prve dve faze traju između pet i sedam godina, a podrazumevaju dodatne studije, formiranje tela koje će upravljati programom i obuku stručnih kadrova.
Procenjeni trošak: oko 30 miliona evra.
Međunarodna saradnja
Srbija već sarađuje sa Francuskom, a najavila je i sklapanje sporazuma sa Južnom Korejom koji bi obuhvatio obe tehnologije. U opticaju je i potencijalna saradnja sa Rusijom.
„Francuska ima iskustvo sa 70% električne energije iz nuklearki, ali dugo nije gradila nove. Želimo da sagledamo iskustva i drugih zemalja“, rekla je Đedović Handanović.
Nuklearna energija kao stabilna osnova
„Fosilna goriva su ograničena, a obnovljivi izvori zavise od vremenskih uslova. Nuklearna energija nudi stabilnost, niske emisije i radni vek od 80 do 90 godina“, istakla je ministarka.
Paralelni razvoj obnovljivih izvora
- Otvoren prvi solarni park EPS-a
- Vetropark Kostolac uskoro u funkciji (snabdeva oko 35.000 domaćinstava)
- Projekat reverzibilne hidroelektrane “Bistrica” u završnoj fazi, u saradnji sa Japanskom agencijom JICA
Proizvodnja uglja i energetska bezbednost
Proizvodnja uglja je povećana za 7% u odnosu na prošlu godinu, dok je uvoz smanjen. Kvalitet opada, pa se ulaže u otvaranje novih kopova i novu opremu. Uvoz se koristi kao rezerva za povećanje kalorične vrednosti uglja.
Sankcije prema NIS-u
Na pitanje o mogućim američkim sankcijama prema Naftnoj industriji Srbije (NIS), ministarka je istakla da je cilj da one ne stupe na snagu.
„Nastavljamo dijalog i radimo na povećanju rezervi energenata“, zaključila je Đedović Handanović.