Veliki remontni radovi ove sezone na kopu „Drmno“

Veliki remontni radovi ove sezone na kopu „Drmno“

Foto: Energija Kostolac

Tokom marta uspešno je završen remont najdužeg Šestog BTO sistema na kopu „Drmno“.

Mašinci i električari već su prešli na novo radilište, na bager Ers 710 koji je ove godine vanredno u složenijoj opravci. U Sektoru planiranja u toku su završne aktivnosti za pripremu najvećeg ovogodišnjeg remonta, a to je ugljeni BTD sistem. Podjednako su važni poslovi i na proizvodnji uglja i njegovom lagerovanju na deponijama termoelektrana kako bi bilo odvoljno rezervi za rad blokova.

− U toku marta urađen je remont Šestog BTO sistema, u planiranom roku od 25 kalendarskih dana. Akcenat je stavljen na bager SRs2000/32 (int.B3) gde su glavne aktivnosti bile na sređivanju i podizanju pogonske spremnosti radnog točka, tako da su otklonjeni nedostaci uočeni u periodu između dva remonta − kaže Goran Anđelić, upravnik Sektora mašinskog održavanja kopa „Drmno“.

U toku aprila rađen je remont bagera ERs710j, gde je glavna aktivnost na podizanju gornje gradnje bagera zbog sanacije aksijalnog ležaja okreta. Uporedo se obavljaju i ostale planirane remontne aktivnosti na bageru. Anđelić naglašava da se radi i na sanaciji oštećenja vrha strele na bageru EŠ6/45.

Ista situacija je i u Sektoru elektroodržavanja, jer se istovremeno sa mašinskim opravkama rade i elektro održavanje i sanacije delova i opreme.

− Do sada smo završili elektro opravke na Drugom i Šestom BTO sistemu. Trenutno smo na početku remonta bagera vedričara tipa ERS 710 na jalovini − kaže Aleksandar Zlatković, upravnik Sektora elektroodržavanja kopa „Drmno“. − Mašinska služba ima veoma zahtevne poslove zamene ležaja koji nosi celu gornju gradnju bagera vedričara. Naše aktivnosti baziraće se pretežno na obezbeđenju uslova za rad mašinske službe. Kod izdizanja bagera biće neophodno da razvežemo, oslobimo od nosača i pripremimo kablove koji napajaju pogone donje gradnje, kako bi se napravila dužinska rezerva za potrebno izdizanje gornje gradnje. Ostali poslovi obaviće se prema prethodno izrađenim defektažnim listama i dijagnostičkim izveštajima .

Pored redovnih aktivnosti, obavljaju se pripreme za remont BTD ugljenog sistema planiran za maj.

− Vreme trajanja remonta treba da bude usaglašeno s planom proizvodnje, potrebom termoelektrana za ugljem i njihovim terminima za remonte, kao i potrebama mašinske, elektro i rudarske službe. Krenućemo sa dijagnostičkim snimanjima pogona na svim mašinama BTD sistema. Radimo plan remonta, sagledavamo poslove koji nisu rađeni ili nisu u potpunosti završeni na prošlom remontu. Mnoga defektna stanja uoče se tek kada se rasklope uređaji i delovi opreme – kaže Zlatković.

Ono što je važno kod ugljenog sistema je da su termini opravke veoma precizni i moraju se poštovati zbog proizvodnje uglja za potrebe rada termoelektrane – rekao je Zlatković.

KOMENTARIŠI