Multimedijalna izložba „Vibracije” otvorena u Požarevcu

Multimedijalna izložba „Vibracije” otvorena u Požarevcu

FOTO: URBAN CITY / B.P.

U Galeriji Narodnog muzeja Požarevac svečano je otvorena međunarodna multimedijalna izložba „Vibracije”, autorskog dvojca dr Marie Papadopulu iz Grčke i dr Darka Trajanovića iz Srbije.

Izložba će biti otvorena za posetioce do 11. avgusta 2026. godine, a ulaz je besplatan.

Postavka predstavlja rezultat višegodišnje umetničke saradnje dvoje autora i nastavak julskog programa Galerije posvećenog savremenoj umetnosti. Na otvaranju su se prisutnima obratili autori, zahvalivši se na gostoprimstvu i izrazivši želju da saradnju sa Narodnim muzejom Požarevac nastave i kroz buduće projekte.

Naziv izložbe „Vibracije” simbolično upućuje na nevidljive procese koji prožimaju materiju, prostor i ljudsku percepciju. Kroz spoj slikarstva, skulpture, video-radova i prostornih instalacija, autori istražuju energiju, promenu i ulogu boje kao aktivne materije, ali iz dva različita i međusobno dopunjujuća umetnička pristupa.

Posebnost izložbe ogleda se u organizaciji galerijskog prostora, koji je podeljen na dve simetrične celine koje funkcionišu poput ogledala. Kod Darka Trajanovića boja je gusta, slojevita i vibrantna površina koja gradi unutrašnju dinamiku slike, dok kod Marie Papadopulu oblikuje arhitektonski svedene prostore u kojima svetlost, senka i perspektiva stvaraju osećaj metafizičke tišine.

Autori ističu da izložba aktivno uključuje posmatrača, čije kretanje i prisustvo postaju sastavni deo umetničkog procesa i utiču na konačni doživljaj postavke.

Profesionalne biografije autora potvrđuju visok umetnički nivo izložbe. Maria Papadopulu doktorirala je filmske studije na Univerzitetu Roma TRE, nakon studija na Univerzitetu „Aristotel” u Solunu. Do sada je učestvovala na više od 150 grupnih i osam samostalnih izložbi širom sveta, a umetnički rad uspešno povezuje sa pedagoškim angažmanom.

Darko Trajanović doktorirao je na Fakultetu likovnih umetnosti u Beogradu, usavršavao se na Univerzitetu „Aristotel” u Solunu i član je ULUS-a od 2005. godine. Autor je 29 samostalnih izložbi i učesnik više od 70 kolektivnih izlaganja na savremenoj likovnoj sceni.

Izložba „Vibracije” biće dostupna publici do 11. avgusta, a svi zainteresovani mogu je posetiti u Galeriji Narodnog muzeja Požarevac bez plaćanja ulaznice.

KOMENTARIŠI