Od septembra osnovci samo u prvoj smeni

Od septembra osnovci samo u prvoj smeni

Foto: Urban City / B.P. // Ilustracija

Od 1. septembra u 240 osnovnih škola u Srbiji počinje pilot projekat takozvane celodnevne nastave. To znači da će đaci posle časova moći u školi da ostanu kako bi radili domaći, ali i utrošili vreme na sport, muziku, informatiku. Iako ideju roditelji i nastavnici u načelu podržavaju, sumnjaju da će zaživeti u svim školama u Srbiji.

Četiri školska časa plus četiri sata dodatnih aktivnosti i sve to u jednoj smeni – to je formula po kojoj će 1. septembra raditi 240 osnovnih škola u Srbiji. Ideja je dobra – retko su jednoglasni ministarstvo, nastavnici i roditelji.

“Celodnevna nastava kako bismo je nazvali ili jednosmenska bi bila poprilično dobra kada su roditelji, a i deca u pitanju“, kaže Gordana Plemić, iz Udruženja “Roditelj”.

“Tu nema nikakvih dvuomljenja. Niko drugačije nije dobio kvalitetno obrazovanje bez jedne smene, pa nećemo moći ni mi”, rekla je Jasna Janković, iz Unije sindikata prosvetnih radnika Srbije.

“Bogate škole, bogate države su to sebi odavno dozvolile“, kaže Mladen Šarčević, ministar prosvete.

“Ako neko u Srbiji želi da uloži u obrazovanje, ako želi da uloži ne samo priču, nego da uloži ozbiljan novac – to je realno”, smatra Jasna Janković.

“Međutim, postoje i neka pitanja što mi u stvari ne znamo kako će to da izgleda?”, ističe Gordana Plemić, iz Udruženja “Roditelj”.

Ministar prosvete odgovara: posle časova đaci će ostajati u školi od 12.30 do 16.30. Uz ručak, to vreme trošiće na domaći, ali i sport, muziku, jezik, informatiku. Sve to pod nadzorom nastavnika.

“Za nastavnike je benefit jer bi ovako ostajali tehnološki viškovi, jedno vreme bi ih država plaćala ne bi radili ovako na neki način i njih čuvamo od ove nedelje, a to je manji broj dece”, dodaje Šarčević.

Manjka prostorija u školama za jednosmenski vid nastave podsećaju ministra roditelji i nastavnici.

“Šta je problem? Problem je gde će morati da se grade objekti“, objašnjava Jasna Janković.

“U takvim školama koje su vrlo popularne i vrlo na glasu kako bih rekla u njih nekako automatski ide veliki broj dece”, kaže Plemić.

“Vi objektivno nemate toliko zgrada da biste sve te škole stavili u jednosmenski rad”, dodaje Janković.

“Nažalost, natalitet je sa ove strane saveznik. Znači, loš natalitet, iseljavanje daje višak prostora koji u ovom slučaju postaje prilika za kvalitet”, smatra ministar.

Kvalitet tj. ostanak u školi posle časova biće za đake stvar izbora. Šarčević kaže da to naravno da nije obaveza.

Plan ministarstva je da sve škole u Srbiji u jednoj smeni rade do 2030. godine.

KOMENTARIŠI