Otvorena je izložba slika Mr Ljubiše Đurića “Rađanje” u Požarevcu

Otvorena je izložba slika Mr Ljubiše Đurića “Rađanje” u Požarevcu

U Galeriji savremene umetnosti u četvrtak 30. avgusta otvorena je izložba slika Mr Ljubiše Đurića pod nazivom “Rađanje

U Galeriji savremene umetnosti u četvrtak 30. avgusta otvorena je izložba slika Mr Ljubiše Đurića pod nazivom “Rađanje.

Ovaj provokativni projekat iskazuje svu kontrastnost rađanja, bilo da se radi o životu, ideji ili umetnosti u čijem središtu stoji jaje kao univerzalni simbol ovog plemenitog čina.

Foto: GSU

Na otvaranju je govorio sam autor, Mr Ljubiša Đurić, koji radi i živi na relaciji Beograd-Pariz, ističući značaj ulaganja u kulturu, obrazovanje i umetnost ističući da oni stoje kao fundamenti jednog društva. Ispred Narodnog muzeja u Požarevcu prisutne je pozdravila Marina Radosavljević, istoričar umetnosti koja se osvrnula na samu izložbu rekavši da se “Ljubiša Đurić poigrao iskazivanjem suprotnosti na svojim slikama-predmetima upotrebivši crnu i belu boju – crnu kao odsustvo svetlosti, a belu kao njeno prisustvo. Različite svetlosne nijanse jajeta sugerišu na postojanje desetina varijanti crne i bele, jer kada biste se približili umetničkom delu, videli biste da se na njemu dešava mnogo toga: linije, tekstura, šare, pa čak i druge boje. Iz tog razloga, ono je sve samo ne “obično belo platno” niti obična crna i obična bela boja.“

U tekstu kataloga koji je pratio izložbu Marina Radosavljević, istoričar umetnosti navodi da je „monohromni i minimalistički pikturalni koncept prisutan na slikama-predmetima Ljubiše Đurića. Umetnik ispoljava naklonost ka svedenim formama, ka analitičkom postupku i racionalnom građenju. Đurić ostavlja posmatraču da uživa u umetničkom delu bez distrakcija kompozicije, tema i ostalih elemenata iz tradicionalne umetnosti. Geometrijske, racionalne šeme, industrijski materijali i jednolično obojene površine iskorišćeni su za eliminisanje tragova „ručnog rada“ umetnika čime se težište prebacuje na suštu simboliku predstavljenog pojačanu značenjem bele boje koja rasipa svetlost i crne koja je upija.

Foto: GSU

…..Kosmičko jaje, na površini prvobitnih voda iz kojih je nastalo, deli na dve polovine od kojih nastaje nebo i zemlja. Kineski jin-jang, polarizacija prvobitnog jedinstva, isto je takav simbol sa svoje dve polovine, crnom i belom. U sklopu svih tih kosmogonija jaje ima ulogu slike-obrasca sveukupnosti. Ono se najčešće pojavljuje posle haosa, kao princip reda. Sve razlike potiču iz njega. Mada jaje nikada nije prvo, ono je simbol prvih diferencijacija. Kosmičko i prvobitno jaje je jedno, ali obuhvata nebo i zemlju, donje i gornje vode; u svojoj jedinstvenoj sveukupnosti sadrži mnoštvo različitog…“

BIOGRAFIJA

Ljubiša Đurić je rođen 1949. g. u Majdanpeku.
1975. Diplomirao na Višoj pedagoškoj školi u Beogradu.
1980. Diplomirao na Akademiji umetnosti slikarstvo u klasi profesora Zorana Petrovića.
1985. Magistrirao slikarstvo u klasi profesora Dragana Lubarde.
Studirao je istoriju umetnosti na Filozofskom fakultetu.
Član je Udruženja likovnih umetnika Srbije.
Član je Udruženja francuskih umetnika “LA MAISON DES ARTISTES“
Bio je stipendista fonda za mlade talente “Moša Pijade” Beograd.
Dobitnik je više nagrada.
Izlagao je više od 30 puta samostalno u Srbiji, Francuskoj, Rumuniji, Švajcarskoj, Nemačkoj…
Učesnik je velikog broja kolektivnih izložbi: Oktobarskog salona, Prolećnih i jesenjih izložbi ULUS-a, Izložbi crteža i male plastike, Bijenala, Trijenala…

Izložba je otvorena do 14.09.2018.g, ulaz je slobodan.

KOMENTARIŠI