Članovi Liberalno-demokratske partije (LDP) obeležili su godišnjicu tradicionalnom “Šetnjom za Zorana”.
Kolona je krenula od sedišta te stranke do Vlade Srbije i Aleje velikana na Novom groblju, a predvodili su je predsednici LDP i Lige socijaldemokrata Vojvodine Čedomir Jovanovic i Nenad Čanak.
I delegacija DS predvođena predsednikom stranke Draganom Šutanovcem odala je počast Zoranu Đinđiću i položila venac na njegov gorb.
Venac na Đinđićev grob položio je i predsednik Nove stranke, bivši premijer i lider DS Zoran Živković.
Na grob Zorana Đinđića venac su položili i supruga Zorana Đinđića, Ružica Đinđić i sin Luka.
Venac na spomen-ploču položiće danas i članovi Vlade Srbije.
Premijer Zoran Đindić ubijen je 12. marta 2003. godine.
Kao izvršioci odmah su osumnjičeni pripadnici zemunskog kriminalnog klana, a uvedeno je vanredno stanje, koje je trajalo do 22. aprila.
U policijskoj akciji “Sablja”, uhapšeno je 11.665 osoba, među kojima je bilo partijskih funkcionera, visokih vojnih oficira, nosilaca pravosudnih funkcija i estradnih zvezda, a neki od njih su proveli određeno vreme u pritvoru.
Osumnjičeni kao glavni u organizovanju ubistva premijera bili su nekadašnji komandant raspuštene Jedinice za specijalne operacije Milorad Ulemek Legija i pripadnici zemunskog klana koji su ubijeni u policijskoj akciji, Dušan Spasojević Šiptar i Mile Luković Kum.
U “Sablji” je uhapšen neposredni izvršilac ubistva Zvezdan Jovanović.
Avgusta 2003. podignuta je optužnica protiv 44 osobe za učešće u organizovanju ubistva, suđenje je trajalo od decembra 2003. godina a maja 2007. godine proglašeni su krivim i osuđeni na višegodišnje zatvorske kazne.
Legija se skrivao 14 meseci, predao se maja 2004. godine i osuđen na 40 godina zatvora, koliko je dobio i Jovanović.
Politička pozadina ubistva Zorana Đinđica još nije otkrivena.
Đinđić je rođen 1. avgutsa 1952. u Bosanskom Šamcu. Bio je doktor filozofije i jedan od osnivača i dugogodišnji predsednik Demokratske stranke.
Funkciju gradonačelnika Beograda obavljao je 1997. godine, a predsednika Vlade Srbije od 2001. do ubistva 2003. godine.
Odigrao je važnu ulogu u predsedničkim izborima SRJ septembra 2000, i u petooktobarskim demonstracijama koje su dovele do svrgavanja sa vlasti Slobodana Miloševića.
Predvodio je DOS koji je činilo 18 stranaka. Ta koalicija pobedila je na parlamentarnim izborima decembra 2000. godine i zatim januara 2001. postao premijer Srbije.