U Požarevcu otvorena izložba slika i odevnih predmeta „Odežde za anđele”

U Požarevcu otvorena izložba slika i odevnih predmeta „Odežde za anđele”

Foto: B.P.

U Galeriji Narodnog muzeja Požarevac 3. aprila otvorena je izložba slika i odevnih predmeta autorke Milene Čorbić pod nazivom „Odežde za anđele“.

Kako je saopšteno iz Narodnog muzeja Požarevac koji je organizator ove izložbe, reč je o delima koje je Čorbić stvarala u periodu dok je boravila i u Srbiji i u Kanadi gde je živela i radila. Izložene su dela likovne i primenjene umetnosti koja predstavljaju spoj slikarskih radova renesansnog duha i tekstilnih odevnih predmeta inspirisanih srpskom srednjovekovnom minijaturom.

Otvarajući izložbu, viši kustos Narodnog muzeja Požarevac Marina Radosavljević istakala je noseću sliku izložbe „Anđeo mudrosti“ na kojoj je autorka ustoličila Dečane kao stožera kolektivnog pamćenja kulturnog identiteta jednog naroda kroz lični doživljaj pravoslavne vere. Radosavljević je osvrnula na slikarski rad Milene Čorbić: „Milenin slikarski rad nadrealistički sa metafizičkim pristupom, nastao pod uticajima renesanse i starih majstora. Dok stvara, ona ulazi u jednu veliku mističnu avanturu u kojoj je sve moguće – sve je metavremensko. Poput slikara Mediale i Mileninu umetnost prožima misticizam, misaonost i lepota u nadrealnom smislu. Sanjarka po prirodi, Čorbić natapa svoja razmišljanja i opservacije poetskim sadržajem. Udahnjuje smisao svakoj tvari gde olovkom i bojama, kao pravi alhemičar, pretvara predmetno u produhovljenu materiju. Čorbić na svojim slikama, služeći se iskustvima sopstvene umetničke prakse, razrađuje unutrašnje stanje čoveka, gde ekspanzija boja i veština poteza preuzimaju dominaciju i naglašavaju psihološku sadržinu portreta.“

Izložbom „Odežde za anđele“, Milena Čorbić se predstavila i kao slikarka i kao dizajnerka. Izložba osim slika i crteža uključuje i modne komade kao što su bluza, korset, haljina, jakna. „Ovi modni komadi inspirisani su srpskom srednjovekovnom minijaturom što je vidljivo u veženim detaljima preuzetim iz Četvorojevanđelja nastalih tokom 14. veka: patrijarha Save, Kumaničkog, Nikole Stanjevića, Nikoljskog, kada je srpska minijatura bila na svom vrhuncu. Bogata ornamentika, ručno izvežena najčešće koncem srebrne boje, čuva dekorativne pasaže srednjevekovnih rukopisa koje čine vreže, prepleti i cvetovi, geometrijski uvezani i spojeni, koji sjedinjuju drevno i savremeno. I moda, ručno izrađene tkanine i dizajnirani vez, kao i slikarstvo, pokazuje kako odevni komadi mogu biti moćan medij za izražavanje kulturnog identiteta i istorijskih narativa“, dodala je Radosavljević.
Izložbu je uotpunila muzička tačka sa Veronikom Bašić koja je otpevala pesmu „Ko udara tako pozno“.

Milena Čorbić, rođena je u Požarevcu gde je završila srednje obrazovanje. U periodu od 1976-81. privatno uči slikarstvo u Beogradu, zatim odlazi u Italiju gde proučava stare majstore. Fakultet likovnih umetnosti završava u Prištini 1994. godine. Do 1996. živi i radi u Bujanovcu kao samostalni umetnik, kada odlazi u Kanadu. Tamo nastavlja svoj umetnički put, izlaže na mnogobrojnim izložbama. U Kanadi završava grafički dizajn na Međunarodnoj akademiji za dizajn u Torontu. Izlagala je samostalno i grupno u Kanadi i Srbiji.

Izložba je otvorena do 23.04.2025. godine, ulaz je slobodan.

KOMENTARIŠI