EUROBASKET 2017: “Orlovi” završili grupnu fazu ubedljivom pobedom nad Belgijom

"Orlovi" završili grupnu fazu ubedljivom pobedom nad Belgijom. Đorđevićev tim miran, odmoran i raspoložen sada čeka ime rivala u osmini finala.

Košarkaši Srbije igraju pobedili su Belgiju u poslednjoj utakmici grupe D na Evrobasketu sa 74:54 (18:13, 24:12, 14:11, 18:18).

Jasno je bilo da će “orlovi” relativno lako upisati i četvrti trijumf u Istanbulu, i sa učinkom 4-1 ostali su na vrhu tabele. Kako bi se odatle domogli borbe za četvrtfinale i lakšeg puta ka završnici EP, potrebno je Letonija savlada Tursku.

U suprotnom će Srbija sa drugog mesta na Crnu Goru u osmini finala i u mnogo teži deo kostura, gde bi je potom čekali najverovatnije Slovenija, pa izvesno Španija.

Belgijanci su trojkama najviše parirali, ali nisu mogli dugo na taj način. Držali su se do 13. minuta i 20:19 za naš nacionalni tim koji je sredinom druge četvrtine rešio da otkloni sve dileme.

Od početka su “orlovi” kontrolisali ritam i onda je na minus jedan selektor Aleksandar Đorđević uzeo tajm-aut posle kog se sve promenilo na parketu.

Njegovi puleni su pojačali odbranu koja je bila na fantastičnom nivou sa borbenošću kao da je meč nokaut faze, dok je u napadu gotovo savršeno sve funkcionisalo u tim trenucima.

Mačvan je poput pleja delio lopte u kontrama, Bogdanović i Lučić uvećavali prednost, a u centru pažnje bio je Bobi Marjanović za koga Belgijanci nisu imali nijedno rešenje. Ni faulovi im nisu pomagali, jer je naš gorostas i prilikom prekršaja lako poentirao iz reketa.

Tako je Srbija za šest minuta otišla na 40:19 i rivalu više nije bilo povratka posle velikih plus 21. Da smo najveću prednost ostvarili pod košem svedoči i to da su Bobi (13), Mačvan (8) i Kuzmić (5) zajedno postigli 26 poena, više od polovine našeg tima na poluvremenu – 42:25.

Trčanje, skok u napadu i pametni faulovi, to su bili Đorđevićevi saveti pred nastavak… Pridržavali su ih se “orlovi”, pošto su Belgijanci bili više od pet minuta bez koša u trećoj četvrtini, ali nisu bili previše efikasni.

Ipak, održavali su dvocifrenu, ubedljivu prednost i zasluženo slavili. Uradili su šta je do njih, čeka se konačan rasplet u D grupi.