Kompanija „Fejsbuk“ namerava da pokrene novi metod borbe protiv lažnih vesti unajmljivanjem takozvanih „urednika“ koji bi birali sadržaj vesti isključivo, kako je navedeno, iz „velikih i pouzdanih“ medijskih kuća.
Prema najavama samog vlasnika te društvene mreže Marka Zakerberga, u planu je da se na „Fejsbuku“ otvori nova sekcija, odnosno „tab“ pod nazivom „kvalitetne vesti“, sa ciljem da publika ima mogućnost da na jednostavan način dobije pristup „proverenom“ medijskom sadržaju.
Međutim, u svetlu sve veće cenzure na društvenim mrežama, mnogi analitičari zabrinuti su ko će biti „taj“ koji će donositi odluku kakav sadržaj je pogodan da upadne u sekciju „kvalitetne vesti“, kao i koje su to medijske kuće koje su „pouzdane“.
Stručnjak za informacione tehnologije Zdravko Janković mišljenja je da je „Fejsbuk“ preduzeo taj korak kako bi što bolje pozicionirao te medijske konglomerate, a sve u cilju bolje naplate njihovog sadržaja.
To bi mogao da bude korak ka tome da, objašnjava Janković, „Fejsbuk“ pridobije velike izdavače da plasiraju svoj sadržaj kroz njihov „eko“ sistem istog trenutka kada određena vest izađe u etar, čime bi praktično dobio određeni vid ekskluzivnosti.
Stoga, objašnjava on, ne treba se toliko plašiti da li će „Fejsbuk“ na taj način zabraniti sve druge izvore informacija koje bude smatrao „nedovoljno kvalitetnim“, već da li će nastojati da zauzme dodatan prostor u našem internet iskustvu kako bi velike izdavače usmerio da plasiraju informaciju pre nego što „Gugl“, najveći suparnik „Fejsbuka“, stigne da ih indeksira.
Dakle, ovo možemo smatrati svojevrsnim razvojem tog „rata“ između „Fejsbuka“ i „Gugla“, budući da borba između ta dva internet giganta za naše vreme provedeno na internetu konstantno traje — „Fejsbuk“ ima svoj „eko“ sistem i prostor u okviru kojeg se dešavaju stvari, baš kao i „Gugl“.
„Baš zato tu meru ne treba gledati kao na cenzuru u klasičnom smislu, već više kao korak ka automatizaciji procesa odabira sadržaja“, tvrdi.
Janković ukazuje i da ceo svet već odavno ide putem automatizacije raznoraznih proizvodnih procesa, razvoja veštačke inteligencije i mašinskog učenja, isto tako je slučaj i u odabiru i filtriranju sadržaja na internetu. Trenutno je u tom poslu u velikoj meri uključen ljudski faktor, ali ideja jeste da taj posao polako pređe pod okrilje veštačke inteligencije, dodaje.
Janković podseća i da je „Fejsbuk“ svojevremeno već pokušao da razdvoji sadržaj na više sekcija, što su naši građani mogli da primete pre par godina uvođenjem takozvanog „eksplor fida“ (tada popularna „raketa“), ali da je ta društvena mreža od tog koncepta ubrzo odustala.
Još tada su, rezimira Janković, takve mere razdvajanja pokazale da poprilično oštećuju brojne sitnije medije, koji su pre tog razdvajanja ostvarivali solidne prihode, ali i na svojevrstan način uticali na stepen demokratizacije društva.
Sagovornik Sputnjika dodaje da „Fejsbuk“, uprkos tome što je već odavno izuzetno vredna kompanija, i dalje traži svoj put i istražuje metode poslovanja kako bi bila još profitabilnija.
„Mislim da je upravo to suština novih mera“, zaključuje Janković.