Izložba slika „Vremenski kontinuum“ postavljena u GSU Požarevac

Izložba slika „Vremenski kontinuum“ postavljena u GSU Požarevac

FOTO: URBAN CITY / B.P.

Umetnica Dragana Bojić sa preko 40 godina rada u statusu samostalnog umetnika, koja iza sebe ima preko 30 samostalnih izložbi i preko 250 kolektivnih izložbi u zemlji i inostranstvu, predstvaila se požarevačkoj publici izložbom slika „Vremenski kontinuum“ postavljenoj u Galeriji savremene umetnosti.

Dragana Bojić je 1976. godine diplomirala na Akademiji primenjenih umetnosti na odseku scenografije kod prof. Milenka Šerbana, potom, 1982. magistrirala na odseku istorije stilova kod prof. Pavla Vasića. Od 1976. ima status samostalnog umetnika. Član je ULUPUDS-a i ULUS-a. Pored brojnih nagrada umetničkog udruženja ULUPUDS-a dobila je i status istaknutog umetnika 1996, a 2011. i nagradu za životno delo.

Upoznajući stvaralaštvo sa publikom, Marina Radosavljević, viši kustos Narodnog muzeja Požarevac koja je otvorila izložbu rekla je za umeticu da je „prepoznatljiva kao slikar koji pripada apstraktnom slikarstvu koje karakteriše izrazita ekspresivnost, upotreba živih boja i složenih kompozicija sa čestom primenom geometrije. Bojić je zainteresovana za izraz univerzalnih dualiteta duhovnog i materijalnog sveta. Njene slike su moćne izjave životnih kreativnih snaga izražene u ritmičnim kompozicijama dinamičnog rada kista i boja.

Korišćenjem bogatih materijala stvoren je ispunjen fizički svet, bez premca po intenzitetu, sa slojevitim i prodornim ravnima u jedinstveno isprepletenom prostoru. Odabrana postavka predstavlja celinu monumentalnih kompozicija prikazanih kroz formu diptiha i triptiha, ukupno devetnaest, gde se svaki segment može posmatrati i samostalno, kao prizor za sebe.“

Radosavljević je dodala da „sam pojam koncepta „prostorno-vremenski kontinuum“ jedan od centralnih problema u modernoj percepciji fizičke slike sveta. To je pozornica na kojoj se odvijaju fizički događaji. Ovim pojmom je zaokupljena i Dragana Bojić koja je, ispitujući ga, razvila svoju prepoznatljivu marku, možemo reći, lirske apstrakcije, magičnu konvergenciju metoda i haosa, discipline i spontanosti.

Eksperimentisanje, preuzimanje rizika i pomeranje sopstvenih granica ne isključuje nastavak priče i bavljenje pitanjem nastanka sveta, ali i uviđanjem našeg mesta u njemu kroz opipljivu energiju građenu bojom i potezom.“

Publici se na kraju obratila i Dragana Bojić zahvalivši se na prilici da gostuje i izlaže u Galeriji savremene umetnosti.

Izložba je otvorena do 16. maja, ulaz je slobodan.

KOMENTARIŠI