Kako ste spavali gospodine Brih?

Sudija Feliks Brih sigurno je pregledao snimke nakon ovog meča

Nemački sudija Feliks Brih iza sebe ima jednu od najgorijih utakmica, a takvo njegovo izdanje nažalost došlo je na meču Srbije i Švajcarske, koji je bio presudan za dalji tok razvoja u grupi E na Mundijalu u Rusiji.

Brih, koji je jedan od najcenjinijih arbitara, veoma loše vodio je duel između pomenute dve selekcije.

Glupo je kriviti sudije posle poraza i one na ovom meču sigurno nisu uzrok našeg totalnog neuspeha, ali da su uticale na tok u to nema sumnje.

Švajcarci su nas pretrčali, igrali su mnogo bolje u drugom poluvremenu, naši su rizikovali, povlačili malo naivne poteze i na kraju se to Mladenu Krstajiću i ekipi obilo o glavu.

Možda i najbolja reakcija posle meča je od Dušana Tadića, koji nije želeo da priča o sudijama, već je krivca isključivo tražio u našoj igri, piše b92.

“To me ne interesuje, trebalo je da sprečimo da ne dođe do toga. Ovo je bio ozbiljan fudbal, sa mnogo trčanja. Bez trčanja ne može da se pobedi”, rekao je Tadić na pitanje o provokaciji Šaćirija i Džake, a potom je za sudiju kazao: “To nije razlog našeg poraza danas”.

Tadić je ovim komentarom pogodio u metu, protivnici su bili bolji i konkretniji na terenu, ali preko nekih odluka Feliksa Briha nećemo moći da pređemo još dugo vremena.

Brih je od starta meča uspostavio neravnomeran kriterijum što se vidi i po žutim kartonima, pošto je u prvom poluvremenu dodelio opomene svoj trojici veznih igrača, Milivojeviću, Matiću i Milinković-Saviću. To se prosto ne radi, pre svega jer su to uglavnom bili prvi faulovi.

Švajcarska je zasluženo došla do izjednačenja početkom drugog perioda igre, međutim detalj iz 66. minuta promeniće potpuno tok meča. Ne radi se ovde o tome da li bi Srbija povela nakon penala ili ne, to niko ne zna, već o pravednosti.

Da nje ima, Brih bi dosudio jedaneasterac nakon što su Šer i Lihtštajner oborili na zemlju Mitrovića. Ali Nemac je video potpuno drugu situaciju, video je faul našeg reprezentativca nad Švajcarcima.

Jeste napadač Njukasla veoma jak, može da drži dvojicu igrača na leđima, ali rvački zahvati, pre svega od Šera, je nešto nedopustivo i nešto što se sankcioniše penalom.

I gde je ovde VAR? Poznato je da sudija ima glavnu reč i da ljudi iz VAR sistema ne mogu da sugerišu arbitru da li je bio penal ili ne, ako on to od njih ne zatraži, međutim zar je ovo bila toliko očigledna situacija da Brihu nije trebala pomoć?

Zbog manjih stvari sudije su proveravale situacije na ovom Mundijalu, ali doktor prava, ne znamo zbog čega, to nije želeo. Ovo nije prvi put da je Brih loše vodio suđenje, i nije prvi put da se to desilo na našoj utakmice.

Ljubitelji fudbala ne sećaju se rado meča između Srbije i Hrvatske u kvalifikacijama za Mundijal, ne zbog rezultata (1:1) već zbog užasnog starta Šimunića nad Sulejmanijem, ali i lošim suđenjem Briha.

Brih je potpuno bio izgubio kontrolu na meču, Matić je za samo sedam minuta dobio dva žuta kartona (68′, 75′), i njegovo suđenje je u najmanju ruku bilo slabo i nedosledno tokom svih 90 minuta.

Glupo je tražiti stalno krivca među sudijama, ali da je ono bilo veoma loše na ovom meču govori niz sumnjivih situacija.

Na kraju, iz FSS odlučili su da se žale na mnogo stvari, među kojima je i arbitar Brih.

“Dosta vas me znate dugo, nisam neko ko će da traži opravdanje, nisam nikad. Najmanje me boli izgubljena utakmica. Izgubio sam ih mnogo, izgubili smo danas i izgubićemo ih još mnogo. Ali ako uvedemo sistem koji treba neke stvari da reguliše i mi u dve utakmice doživimo ovakve stvari. Ni protiv Kostarike nije pozvan VAR za penal nad Mitrovićem, isti penal koji je suđen za Hrvatsku protiv Nigerije. Ovo je malo skandaloznija odluka u kojoj je gospodin dosudio kontra faul. Čak je i to sebi dozovlio. Onda je pitanje što smo uveli VAR. Onda je očigledno da taj VAR važi samo za neke i po potrebi. Što je skandaloznije nego da smo ostavili same sudije i njihovu odluku u toj sekundi, a tada je logičnije da naprave grešku jer imaju sekund da nešto odluče. Ovi imaju vremena da pogledaju snimak pet, deset puta da sve sagledaju i opet dolazimo u situaciju da smo samo zamenili ljude. Sad ovi koji su na terenu greše, to smo znali, a ovi koji treba da ih koriguju odlučuju kad će da ih koriguju, što je još gore. Bolje da ga onda nismo uvodili”, rekao je Savo Milošević posle meča.

Potpredsednik FSS potom je i dodao:

“Ispada da pričamo samo o jednom detalju, a taj jedan detalj odlučuje utakmicu. Odlučuje i o tome šta ćete sutra pisati, šta će ljudi misliti, jer na 1:1 na da je penal i damo gol potpuno je drugačija priča. A sada pričamo o tome da smo u poslednjih deset minuta odigrali loše, da se raspalo sve što smo radili 60-70 minuta. Da stavimo taj VAR u stranu, nislim da niko nije razbio Švajcarsku 70 minuta kao mi danas. Uz konstantno tendenciozno suđenje, ta odluka nije jedina bila sporna. Ja sam u prvom poluvremenu video da čovek ima tendenciozne odluke. Prvi naš start bio je žuti karton, drugi start je bio žuti. Treći je bio žuti. Prvi faul Matića, prvi Milivojevića, prvi Sergeja. Tu se već videlo da je suđenje tendeciozno. I uz sve to mi smo imal i igru, i rezultat, maksimalno dobru situaciju na terenu”.

Sudija Feliks Brih sigurno je pregledao snimke nakon ovog meča, ne znamo kako je spavao posle toga, verovatno mirno, a mi se nadamo da neće dobiti priliku da sudi neki važan meč jer postoji velika šansa da svojim odlukama ošteti neku stranu.