Osuđenice koje se nalaze na izdržavanju kazne zatvora u Kazneno-popravnom zavodu za žene u Požarevcu završile su sertifikovanu obuku za pokretanje posla po isteku kazne, koju je u saradnji sa ovim zavodom organizovala Regionalna razvojna agencija “Braničevo-Podunavlje”.
Kako je rekao direktor Uprave za izvršenje krivičnih sankcija Dejan Carević, osuđenice su stekle neophodno znanje o regulativi za osnivanje firme i o izradi biznis-plana koji mogu da ponude za podršku finansijskom osamostaljivanju, saopšteno je iz Uprave za izvršenje krivičnih sankcija.
Carević je naveo da je među osuđenicama bilo i onih koje su se prvi put susrele sa ovom materijom, ali i onih sa iskustvom u poslovanju stečenim pre dolaska na izdržavanje kazne, tako da im je ova obuka omogućila da svoje znanje i veštine još više unaprede.
U saopštenju se dodaje da je posebno ranjiva kategorija osuđenica koje su po prvi put izgradile svoje radne navike i veštine u ovom zavodu, na osnovu čega su stekle i sertifikate za deficitarna zanimanja, poput onih za poslove krojača, manikira, pedikira, zatim na poslovima uzgajanja povrća i cveća u plasteniku.
Carević je naglasio da svi programi u kazneno-popravnim zavodima imaju za cilj da olakšaju povratak bivših osuđenih lica u zajednicu, koja, sa druge strane, treba da im ukaže poverenje i pruži priliku da se zaposle na osnovu stečenog znanja i radnog iskustva na traženim i vrlo zahtevnim poslovima, kao što je posao varioca.
Kako je dodao, mnoge bivše osuđenice su obavestile zavod da su se zaposlile u krojačkim pogonima i kozmetičkim salonima, ili da su sa članovima svoje porodice pokrenule proizvodnju cveća u plastenicima, zbog čega će se i dalje sprovoditi programi koji su dali konkretne rezultate u praksi.
Carević je poručio da je na poslodavcima da prepoznaju koliki je značaj ovih programa jer zapošljavanjem jedne potencijalno marginalizovane osobe finansijsku sigurnost dobija cela porodica u kojoj najčešće žive i deca.