Prirodni lekovi protiv kašlja – recite zbogom grlobolji i bronhitisu

Prirodni lekovi protiv kašlja – recite zbogom grlobolji i bronhitisu

Foto: Pexels

Nadraženo grlo i dosadan kašalj mogu biti pravo opterećenje, pogotovo kada ne možete celu noć da zaspite. Iako vas umara i čini se da nikada neće prestati, verovali ili ne, kašalj je zapravo dobra stvar. To je način na koji telo čisti disajne puteve kao odgovor na iritanse, tj. virusnu i bakterijsku infekciju ili neku alergiju.

U većini slučajeva kašalj prolazi sam od sebe, ali možete ubrzati oporavak uz pomoć nekoliko prirodnih lekova za iskašljavanje. Ako potraje duže od nekoliko dana poželjno je da lečenje i ispitivanje kašlja prepustite stručnjaku. Lekari mogu utvrditi da li je uzrok kašlja neka respiratorna infekcija, alergija ili pak pušenje i neka ozbiljnija bolest u slučaju hroničnog kašlja.

Dok ne potražite stručnu medicinsku pomoć isprobajte neki od biljnih čajeva i prirodnih preparata koje možete napraviti kod kuće. Ovi lekovi iz prirode ublažiće upalu grla i olakšati iskašljavanje.

Cvetni čaj protiv kašlja

Za stišavanje upornog kašlja napravite “cvetni” čaj. Za pripremu su potrebni cvetovi belog i crnog sleza, ruže, jagorčevine, ljubičice i trandavilja. Pomeša se po 30 grama cvetova ovih biljaka, a potom se jedna supena kašika smeše popari sa 200ml ključale vode i poklopi.

Pošto se smlači, čaj treba ocediti i popiti dok je topao. Po potrebi i ukusu zasladite napitak medom i konzumirajte ovaj lek 4 do 5 puta dnevno.

Sirup od crne rotkve i meda – efikasno protiv bronhitisa

Blagotvorno dejstvo meda u kombinaciji sa crnom rotkvom predstavlja prirodni lek za kašalj i bronhitis. Potrebna je jedna crna rotkva srednje veličine koju ćete izdubiti nožem, “napuniti” sa dve kašičice meda i pokriti odsečenim vrhom rotkve.

Važno je da se med ne stavi skroz do vrha, da bi ostalo prostora za pravljenje lekovitog soka. Poklopljena rotkvica treba da odstoji 12 sati, a potom se iz nje izvlači lekoviti sok i pomeša sa medom tako da se dobije sirup. Za brz oporavak je dovoljno da se nekoliko minuta pre svakog obroka uzima jedna kašika sirupa (tri puta dnevno). Ovaj lek mogu uzimati i deca u dozi od jedne kafene kašičice, takođe tri puta dnevno.

Foto: Pexels

Pasta od meda i kurkume – protiv upale grla

Jednostavna priprema i provereno efikasno dejstvo paste od meda i kurkume su dovoljni razlozi da isprobate ovaj prirodni lek protiv kašlja. Potrebno je da pomešate jednu kašiku kurkume sa 100 grama meda, tako da dobijete homogenu pastu. Zbog toga što je prirodni antiseptik, med u kombinaciji sa kurkumom ublažava svaku upalu. Kurkuma ima antibakterijsko, antiinflamatorno i antioksidativno dejstvo.

Kada umešate pastu veoma je važno da je prebacite u sterilisanu teglu (operite i “skuvajte” staklenu teglu u vreloj vodi) i dobro zatvorite. Što se načina upotrebe tiče, prvog dana se na svakih sat vremena uzima pola kašičice tako da se pasta topi u ustima. Drugog dana se ista doza uzima na dva sata, da bi se od trećeg dana koristila tri puta dnevno. Za bolji efekat možete u pastu dodati i sok od limuna, mlevenu papriku i narendati đumbir, ali će tada ukus biti intenzivniji.

Čaj od đumbira rešava probleme sa grlom

Šolja čaja od đumbira pre spavanja ili rano ujutro olakšava iskašljavanje. Treba samo da jednu kašičicu izrendanog đumbira prelijete sa 250ml vrele vode, a potom u prohlađen napitak dodate kašičicu meda i svež limunov sok. Đumbir ima snažno antiseptično dejstvo, a smatra se da snižava temperaturu, pa je svakako dobar izbor leka kod nazeba ili upaljenog grla.

Čaj, sirup i eterično ulje od lovora

Zbog svog protivupalnog i antiseptičkog dejstva lovorov list ima široku primenu u lečenju raznih bolesti. Za ublažavanje alergijskog kašlja i respiratornih tegoba može se koristiti u vidu eteričnog ulja (za inhalacije) ili pak ispijati kao čaj ili sirup.

Čaj od lovora se priprema lako – potrebno je da 3 suva ili sveža lovorova lista sitno iseckate, prelijete sa 250ml vode i kuvate 10 minuta. Pošto poklopljen odstoji još 10 minuta, čaj se procedi, a onda prohlađen pije sa limunovim sokom ili kašičicom meda.

Za lovorov sirup treba više vremena i sastojaka za pripremu. U 250 mli ključale vode doda se 8 listova lovora i kuva do deset minuta. Lovorov list se sklanja, a tečnost sipa u drugu posudu gde se potom doda 5 kašika meda ili smeđeg šećera i iscedi jedan limun. Bitno je da se sve dobro izmeša dok se ne dobije homogena smesa, odnosno sirup. Uzimajte jednu do tri kašičice sirupa dnevno i obavezno čuvajte u frižideru u staklenoj boci.

Čaj od crnog i belog sleza

Mnogi bi rekli da je čaj od listova belog sleza najefikasniji lek za iritirano i oteklo grlo. Lako se preprema – kašika belog sleza se prelije vrelom vodom i ostavi da deluje oko 20 minuta. Za efikasne rezultate popijte sveže pripremljen i medom zaslađen napitak.

Ukoliko želite da obogatite ukus, beli slez možete kombinovati sa crnim slezom, podbelom, nanom, majčinom dušicom ili korenom sladića. Za pripremu pojedinih biljnih mešavina biće potrebno više vremena. Primera radi, ako želite da napravite čaj za iskašljavanje od belog sleza sa timijanom, jagorčevinom i podbelom, pomešajte sve sastojke i poparite sa pola litra ključale vode. Čaj treba da odstoji poklopljen čak 8 sati, a potom se iscedi i pomeša sa pola kilograma meda. Uzima se kašika dnevno na svakih sat vremena.

Na isti način se priprema i konzumira i prirodni lek za akutni bronhitis – pomeša se po 20 grama kamilice i lipe i po 5 grama nane i matičnjaka.

Pored navedenih možete isprobati i čaj od majčine dušice, u kombinaciji sa majoranom, podbelom, moračom i nanom.

Pozitivno dejstvo lekovitog bilja oslobodiće vas kašlja i ublažiti simptome gripa ili druge upalne procese grla i gornjih disajnih puteva. Ukoliko ipak ne dođe ubrzo do boljitka, ne odlažite posetu lekaru, već potražite medicinsku pomoć i negu.

KOMENTARIŠI