Na hodočašću u manastir Tumane povodom 10-ogodišnjice otkrivanja moštiju Svetog Jakova učestvovalo je oko 4.000 vernika, navodi se u proceni Arhiva javnih skupova.
Kako navode, do ovog podatka su došli na osnovu približne procene površine i gustine sa snimka igumana manastira.
U manastiru Tumane svečano je obeležena desetogodišnjica otkrivanja (obretenja) moštiju Svetog Jakova, kada su mošti sveca nakon liturgije u tom manastiru bile litijski prenete kroz narod.
Arhiepiskop požarevački i mitropolit braničevski Ignatije služio je u nedelju svetu arhijerejsku liturgiju tokom kojem su sasluživali mitropolit bitoljski Petar, arhiepiskop i mitropolit vranjski Pahomije, mitropolit tetovskogostivarski Josif, arhiepiskop kragujevački i mitropolit šumadijski Jovan, arhiepiskop romulijansko-zaječarski i mitropolit timočki Ilarion, episkop toplički Petar, kao mnogobrojno sveštenstvo i monaštvo iz više pomesnih pravoslavnih crkava.
U litiji posle liturgije učestvovalo je više od hiljadu ljudi. Povodom ovog događaja, u manastiru je 10. oktobra prikazan i dokumentarni film “Sveti Jakov Tumanski” reditelja Boška Milovanovića, koji je istakao ključne momente iz života ovog sveca.
Sveti Jakov odnosno Radoje Arsović rođen je 1894. u selu Kušići nadomak Ivanjice. Nakon obrazovanja u Srbiji, u Francuskoj je uspešno završio studije i stekao dva doktorata iz filozofije na Sorboni, a iz prava u Mompeljeu.
Takođe, 1929. bio je imenovan za ambasadora Kraljevine Jugoslavije u Francuskoj.
Tridesetih godina prošlog veka kada je upoznao Svetog vladiku Nikolaja i bogomoljački pokret, napustio je diplomatsku službu i posvetio se monaškom podvigu. U decembru 2014. sa blagoslovom vladike braničevskog Ignjatija, otvoren je njegov grob i mošti su bile cele i netruležne.
Srpska pravoslavna crkva od 2017. ga proslavlja kao svetitelja pod imenom prepodobni Jakov Novi Tumanski.
Preminuo je 1946. godine i sahranjen je u manastiru Tumane.