Udruženje hotelijera i restoratera Srbije HORES predložiće Vladi Srbije i resornim ministarstvima smanjenje stope PDV-a na hranu u hotelima i restoranima s dosadašnjih 20 na 10 odsto.
Time bi se Srbija pridružila grupi od više od 20 evropskih zemalja koje već imaju redukovanu poresku stopu na ove usluge. Na ovaj način bi se sektor s najvećim razvojnim potencijalom u državi doveo u konkurentniji položaj, čime bi se, kažu u ovom udruženju, obezbedio dalji ekonomski rast, ne samo turizma i ugostiteljstva već i povezanih delatnosti.
Iako se ova inicijativa na prvi pogled čini kao usmerena na eventualno ostvarivanje dodatne dobiti ugostiteljskog sektora, u udruženju kažu da to nije tačno. Oni korist vide u sigurnom povećanju broja gostiju, pa samim tim i povećanju prometa.
HORES smatra da bi se smanjenjem poreske stope značajno povećao obuhvat naplate poreza, a veruju da bi došlo i do značajnog rasterećenja poreskih inspekcija. Oni naglašavaju da se strogo protive sivoj ekonomiji i da znaju da i dalje trećina ugostiteljskih objekata posluje u sivoj zoni.
Na primer, Irska je PDV sa 13,5 smanjila na devet odsto i u narednih pet godina otvorila je 56.000 novih radnih mesta. Švedska je PDV na ugostiteljstvo sa 25 procenata snizila na 12 odsto, što je dovelo do rasta zarada i broja zaposlenih za 10 odsto u naredne dve godine. U Francuskoj ovaj porez sada iznosi sedam odsto, a bio je 19,6, kao i u Nemačkoj, koja je posle smanjenja stope otvorila za 20 odsto više novih radnih mesta u prvih pet godina. Međutim, ona je vratila PDV na raniji nivo zbog čega brojni restorani iz revolta i teških uslova poslovanja zatvorili objekte ili skratili radno vreme. Najniži PDV na ove usluge je u Mađarskoj i iznosi pet odsto, a bio je neverovatnih 27 procenata.