Golubačka tvrđava je nezaobilazna stanica na putu kroz istočnu Srbiju. Mnogo ljudi iz zemlje, ali i inostranstva, posetilo je ovu srednjevekovnu tvrđavu iz 14. veka.

Do pre tri godine, tvrđava je izazivala u isto vreme dve potpuno oprečne reakcije: očaranost svojom jedinstvenošću i lepotom  i razočaranost stanjem u kom se nalazila.

Smeštena na desnoj obali Dunava, na samom ulazu u Đerdapsku klisuru, tvrđava je vapila za obnovom.

Zidine, kule i kamena stepeništa su bile u dosta dobrom stanju, ali su drveni spratovi i stepenice istruleli i pretvorili se skoro u prah; viši spratovi su bili skroz urušeni, a daske na podu i grede koje ih drže trule i opasne za kretanje.

EU je prepoznala kulturni i istorijski značaj Golubačke tvrđave, i uložila  6,5 miliona evra u njenu rekonstrukciju. Obnova je trajala od septembra 2014. do maja 2016. godine, a trebalo bi u potpunosti da bude zavšena do kraja 2018. godine.

 I opet je EU donirala dodatna 2 miliona evra za završetak radova.

Rekonstrukciju Golubačke tvrđave EU je finansirala iz svojih pretpristupnih fondova, iz kojih Srbija svake godina dobija donacije u vrednosti oko 200 miliona evra.

Izgrađena je obaloutvrda, izmešten je saobraćaja iz tvrđave i sagrađen tunel, kao i obilaznice, a potom su izgrađeni i moderni centar za posetioce i pristanište za brodove.

Centar za posetioce ima i komercijalne sadržaje kao što su amfiteatar sa 250 mesta, restoran, dodatni sadržaji. 

Svakako će biti iznaneđenje svima koji dugo nisu bili u Đerdapskoj klisuri videti ovu našu ” lepoticu” umivenu i doteranu, kao što joj i priliči. A kojih nije malo, upravo zbog obnovljene tvrđave i unapređene infrastrukture – po navodima iz JP “Golubački grad”, sve je veći broj domaćih i stranih turista koji posećuju ovaj turistički kompleks.

Saznajte više o tome šta sve ima u “paketu” EU za Srbiju , odnosno šta sve EU podržava kroz razne projekte u skoro svim oblastima života….

KOMENTARIŠI