Danas moguć zastoj čitavog sveta zbog geomagnetne oluje

Danas moguć zastoj čitavog sveta zbog geomagnetne oluje

Skorije je poznat slučaj iz 1989. godine, kada su za vreme jedne takve oluje četiri satelita bila u kvaru nedelju dana

Reč je o fenomenu koji može da utiče na elektromreže, satelite i avionske linije i da pruzrokuje zastoj čitavog sveta.

Zemljino magnetno polje danas će pogoditi geomagnetna oluja najslabije jačine, saopštili su iz američkog Centra za predviđanje vremenskih prlika u svemiru i Aencije za proučavanje okeana i atmosfere (NOAA).

Geomagnetna oluja privremeno je ometanje Zemljine magnetosfere i prouzrokovana je aktivnostima Sunca, kada udarni talas i oblak magnetnog polja Sunčevog vetra zajedno sa Sunčevim bakljama i koronalnim izbacivanjem mase napadaju Zemljino magnetno polje tri dana nakon Sunčevih aktivnosti.

Geomagnetne oluje obično traju dan ili dva, ali mogu trajati i danima.

Prema saopštenu NOAA ova geomagnetna oluja je klasifikovana na skali od jedan do pet kao G-1, što znači da će biti najslabije jačine.

https://youtu.be/ghi4Qk8fY2c

Svejedno ta oluja mogla bi da prouzrokuje “slabe oscilacije na mrežnim stanicama i manji uticaj na satelitske operacije, kao i na životinje koje migriraju”.

Oluja kategorije G-5, na primer, uticala bi na električnu energiju i bezbednosne sisteme širom sveta, pa bi moglo doći do potpunog urušavanja sistema računalnih mreža i velikih oštećenja na električnim transformatorima.

To bi, kako se navodi, moglo prouzrokovati nestanak struje širom Zemlje.

Oluja jačine G-5 može naštetiti i radiotalasima te tvoritipotpuni haos u društvu – ne bi radili mobilni telefoni, GPS ni Internet.

Caringtonov događaj najveća je zabeležena geomagnetna oluja u istoriji a dogodila se septembru 1859. godine.

Skorije je poznat slučaj iz 1989. godine, kada su za vreme jedne takve oluje četiri satelita bila u kvaru nedelju dana.

Uticaj geomagnetnih oluja na ljude tek se proučavati, ali poznato je da golubovi pismonoše, na primer, za vreme takvih oluja imaju problema sa navigacijom i nisu u stanju da pronađu mesto na koje treba da slete

KOMENTARIŠI