Deset godina od početka “srebrne ere”

Deset godina od početka “srebrne ere”

Košarkaška reprezentacija Srbije pre tačno deset godina osvojila je srebrnu medalju na Evropskom prvenstvu u Poljskoj.

Selektor Dušan Duda Ivković poveo je “klince” na takmičenje, koji će kasnije osvojiti još veliki broj medalja za Srbiju.

Selekcija Srbije nalazila se u periodu posta, poslednja medalja osvojena je 2002. godine i ovim momcima niko nije davao velike šanse u Poljskoj.

Predvođeni Nenadom Krstićem, koji je tada imao 26 godina i bio najstariji uz Bojana Popovića, “orlovi” su igrali sjajnu košarku.

U grupnoj fazi nagovestili su da bi ovo mogao da bude njihov turnir, pošto su napravili veliko iznenađenje pobedivši Španiju.

Kao drugoplasirani prošli smo u drugu fazu, u kojoj smo savladali Litvance i Poljake, a izgubili od Turske posle produžetka. Usledilo je četvrtfinale i meč protiv aktuelnog šampiona Evrope – selekcije Rusije.

Srbija predvođena Urošem Tripkovićem, koji je postigao 18 poena, pobeđuje Ruse sa 79:68, čime je obezbedila prvo polufinale Evrobasketa još od 2001. godine.

Izabranici Dude Ivkovića u meču za veliko finale odigraće istorijsku utakmicu protiv Slovenije, ekipe od koje smo izgubili u grupnoj fazi. U čuvenom obračunu Miloša Teodosića i Jake Lakoviča, slavio je tada mladi plejmejker Olimpijakosa.

Teodosić je postigao 32 poena, i uz to je imao četiri asistencije, a Srbija je posle produžetka rezultatom 96:92 savladala Sloveniju. Usledilo je veliko slavlje tada mladih momaka, čiji je prosek bio 22 godine.

U velikom finalu protiv Španije košarkaši Srbije su bili emotivno ispražnjeni i nisu uspeli da pruže jači otpor. Ali, uprkos porazu ova generacija će godinama kasnije osvajati brojna odličja.

Usledila su brojna srebra, zbog čega je ova generacija, kojoj još nije kraj, ali se bliži, nazvana “srebrna”. Srbija je 2014. osvojila srebro na Mundobasketu, 2016. srebro na Olimpijskim igrama i srebro 2017. na Evropskom prvenstvu.

Bili smo i četvrti na Svetskom prvenstvu 2010, kao i četvrti na Evrobasketu 2015, dok smo na ovogodišnjem Mundobasketu u Kini zauzeli peto mesto.

Deset godina kasnije u ekipi su i dalje Miroslav Raduljica, Nemanja Bjelica, ali i Miloš Teodosić i Milan Mačvan, koji su zbog povrede propustili Kinu, kao i Ivan Paunić, koji je izneo kvalifikacije za Svetsko prvenstvo.

Sastav Srbije iz 2009:

Milan Mačvan – 20 godina
Nemanja Bjelica – 21
Miroslav Raduljica – 21
Stefan Marković – 21
Miloš Teodosić – 22
Ivan Paunić – 22
Milenko Tepić – 22
Uroš Tripković – 23
Novica Veličković – 23
Kosta Perović – 24
Nenad Krstić – 26
Bojan Popović – 26

KOMENTARIŠI