Na mernim mestima na teritoriji Srbije u tom periodu detektovano je u vazduhu prisustvo rutenijuma 106, a izmerene vrednosti kretale su se u opsegu od 54 mega bakerela po kubnom metru (mBq/m3), što se poklapa sa vrednostima izmerenim u istom periodu u drugim laboratorijama u Evropi.
Izmerene vrednosti nisu imale uticaj na zdravlje, saopštila je Agencije.
“Od tada nije ponovo detektovano prisustvo rutenijuma-106 na teritoriji Republike Srbije. Izmerene vrednosti koncentracije rutenijuma-106 nisu imale, niti imaju uticaja na zdravlje stanovništva i životnu sredinu u Republici Srbiji”, saopštila je Agencija.
Takođe se dodaje da je informacije o detekciji radioaktivnog izotopa rutenijuma-106 iznad Evrope Agencija dobila 3. oktobra od Instituta za nuklearne nauke “Vinča”, koji meri sadržaj radionuklida u vazduhu.
Zvanični podaci kako je došlo do prisustva radioizotopa rutenijuma-106 u vazduhu iznad centralne Evrope u prethodnim danima nema, ali se ističe da bi, da je oslobađanje rutenijuma nastalo usled probe nuklearnog oružja ili akcidenta na nuklearnom reaktoru, došlo i do oslobađanja mnogih drugih radioizotopa.
Iz Francuske je saopšteno da radioaktivni oblak dolazi najverovatnije zbog nuklearnog incidenta koji se desio na području Rusije ili Kazahstana.
“Budući da je u vazduhu iznad jednog dela Evrope detektovan samo rutenijum-106, a ne i drugi fisioni produkti, pretpostavlja se da je ovaj radionuklid u atmosferu dospeo najverovatnije iz nekog od industrijskih ili medicinskih objekata gde se ovaj radioizotop koristi”, navodi Agencija i dodaje da se to nalazi i u izveštaju Francuskog instituta za zaštitu od zračenja i nuklearnu sigurnost (IRSN).
IRSN je u četvrtak saopštio da radioaktivni oblak nad Evropom roteklih nedelja nagoveštava da je došlo do nesreće u nuklearnom objektu u Rusiji ili Kazahstanu poslednje nedelje septembra.
IRSN navodi u saopštenju da nije mogao da tačno odredi lokaciju oslobađanja radioaktivnog materijala, ali da je, na osnovu meteoroloških podataka, najverovatnije reč o oblasti južno od planine Ural, između Urala i Volge.
“Ruske vlasti rekle su da nisu obaveštene da je došlo do nesreće na njihovoj teritoriji”, rekao je direktor IRSN Žan Mark Peres za Rojters. Takođe je i Kazahstan saopštio da u toj zemlji nije bilo radioaktivnog curenja, kao i da senzori ništa nisu zabeležili.