Danas se navršava 307 godina od potpisivanja Požarevačkog mira, sporazuma koji je okončao Austro-turski rat (1716–1718) i trajno promenio političku mapu Balkana.
Pregovori su vođeni u Požarevcu, tadašnjem selu „na pola puta“ između predloga Kladova i Smedereva, u velikom šatoru na brdu Tulba. Poseban akcenat stavljen je na ravnopravnost – šator je imao tri ulaza, a delegacije su ulazile istovremeno.

Sporazum su potpisale Habsburška monarhija, Osmansko carstvo i Mletačka republika. Austrija je dobila Banat, Beograd i severnu Srbiju, čime je dostigla vrhunac teritorijalnog širenja na istok. Požarevac je tada pripao Austriji, ali su nameti bili teži nego pod Osmanlijama.

U znak pobede, Austrija je iskovala 21 zlatnu medalju, od kojih se 11 čuva u Narodnom muzeju u Požarevcu. Na njima su prikazani simboli osmanskog poraza – maslinove grančice, probijeni bubanj, zalazeći polumesec.
Požarevački mir potpisan je 21. jula 1718. godine i ostaje važan istorijski trenutak koji je Požarevac upisao u evropske diplomatske mape.
Austrija je dobila Banat, Beograd i severnu Srbiju sa centrom u Pozarevcu.
Kamo srece da je tako i ostalo..