Samos - jedna od poslednjih oaza bez masovnog turizma u Egejskom moru. Na ovom ostrvu će gosti naći Mediteran kakav je nekad bio. Obavezan je izlet do ekskluzivnog Patmosa, ali ni Efes nije daleko
Ostrvo jelki i čempresa, tirkizno Egejsko more, hrana sa izuzetnim ukusom i nasmejani grčki domaćini. Samos je kutak Mediterana do kojeg još nije stigao masovni turizam u svom najlošijem obliku, pa na plažama vlada mir, domaćini su ljubazni, a i cene prijaju svakom džepu.
– Ovo je pravo mesto za one koji vole Grčku a već su bili na svim dobro poznatim ostrvima, jer će ovde naći Mediteran kakav je bio pre masovnog turizma –kaže Bojana Mihajlović iz “Kon Tikija”. – Drugi razlog zašto je Samos odličan izbor jeste taj što sada postoji direktan čarter-let iz Beograda, a treći je cena, s obzirom na to da paket-aranžman košta od 199 ili 349 evra za polupansion.
Ovo zeleno ostrvo nazivaju i cvetno, jer ima topla leta i blage zime, pa je plodno za uzgoj maslina i vina. Vino “samotiko” ima božanski ukus koji je volela i Hera, boginja plodnosti rođena u Samosu, a gosti i danas mogu da vide svetilište koje joj je posvećeno. I najpoznatiji matematičar starog sveta Pitagora je sa Samosa. On je, zahvaljujući šetnji po zlatnom pesku plaže Psili Amos, došao do teoreme o trouglu.
Na plaži Psili Amos u zoru se mogu čuti petlovi iz Male Azije, pa mnogi turisti idu na izlet u obližnji Efes, jer je Samos od Azije udaljen kanalom širokim kilometar. Možda je još bolje na izlet otići do obližnjeg Patmosa, jer na ovo ekskluzivno ostrvo ne sleću avioni.
Međutim, i sam Samos nudi mnogo zabave. Pošto ima dve zelene planine s najvišim vrhom od 1.443 metra nadmorske visine, ovo je savršeno mesto za pešačenje, planinarenje i vožnju bicikla stazama po prirodi. Pešice, preko nepreglednih vinograda i plodnih polja, može da se stigne do usamljenih plaža, osmog svetskog čuda Pitagoreona, manastira Spilijani ili inženjerskog čuda Efpalion (tunela vodovoda iz 6. veka pre naše ere).
Glavni grad Vati je prelepo mesto u kome treba kupiti crvenu sjajnu keramiku, domaće vino i maslinovo ulje, ali i jesti u ribljim restoranima, jer su morski plodovi zaista sveži i imaju pravi ukus, za razliku od hrane na mnogo čuvenijim turističkim destinacijama.