Veliki trgovci u Srbiji od 1. septembra imaće obavezu da objavljuju digitalne cenovnike, kako bi potrošači lakše mogli da prate i upoređuju cene pre kupovine.
Obaveza se odnosi na trgovce koji su u prethodnoj poslovnoj godini ostvarili prihod veći od tri milijarde dinara, a obuhvata prehrambene proizvode, alkohol, mleko, ulje, šećer, proizvode i hranu za bebe, kao i hranu za životinje.
Cenovnici će morati da budu ažurirani u realnom vremenu nakon svake promene cene, dok će prethodno objavljene cene ostajati sačuvane. Na taj način potrošači će moći da prate kretanje cena i lakše provere da li je određeno sniženje zaista povoljno.
Ukoliko se cena na kasi razlikuje od one koja je istaknuta ili objavljena, potrošač ima pravo da zahteva kupovinu proizvoda po istaknutoj ceni.
Novi sistem trebalo bi da poveća transparentnost i konkurenciju među velikim trgovcima, ali se ne očekuje da će sam po sebi dovesti do značajnog pada cena. Potrošačima će, međutim, omogućiti da pre odlaska u kupovinu lakše pronađu trgovca sa povoljnijom ponudom.









