Za mnoge, omiljena letnja aktivnost, osim kupanja i ležanja uz more, je sigurno roštiljanje. Piletina, carsko meso, ćevapi, bilo koji komad mesa na rešetki za roštilj ostavit će masne mrlje.
Pogotovo ako meso stavite u pac pre pečenja, tako da apsorbuje višak masti. Nakon pečenja mesa i tog omiljenog mirisa, mesa na roštilju, dolazi taj zadatak pun mržnje, a to je čišćenje roštilja. Evo nekoliko brzih saveta o tome kako da vaš roštilj rešetku čist i spreman za sledeći roštilj.
Očistite roštilj dok je još topao
Nakon što ste završili roštilj i nakon uklanjanja sve meso i ostatak sa roštilja, ostavite roštilj da gori još nekoliko minuta. Na ovaj način, ostaci masti i ostaci hrane će izgorjeti do kraja. Potrebno je samo nekoliko minuta da ostavite rešetku praznu, a zatim je uklonite sa toplote i toplote. Nakon što rešetka stoji nekoliko minuta van domašaja toplote, onda je pravo vreme za čišćenje. Dok je rešetka još topla, ali ne previše vruća, onda je dobro vrijeme za čišćenje, jer su naslage mesa i masti na njoj još uvijek mekane.
Koristite četku za roštilj
Najvažniji alat kojim je najlakše ukloniti ostatke mesa i masti sa rešetke za roštilj je čelična četka za roštilj. Ne morate da sačuvate rešetku, slobodno pritisnite snažno i pokušajte da uklonite sve ostatke masti iz nje. Zato je najbolje da to uradite kada je rešetka još topla, tako da možete lakše ukloniti sve ostatke hrane i nečistoće. Ako nemate četku pri ruci za uklanjanje prljavštine, koristite aluminijumsku foliju, zgužvajte je u loptu i napravite loptu od nje pomoću koje možete očistiti rešetku.
Napravite prirodno sredstvo za čišćenje
Da biste još lakše uklonili ostatke prljavštine sa roštilja, napravite sopstveno sredstvo za čišćenje. Dovoljno je pomiješati sirće i vodu u omjeru 1 prema 1 i sipati u bocu s raspršivačem. Dobijenu smešu poprskajte na toplu rešetku, ostavite je nekoliko minuta i dobro očistite čeličnom četkom. Takođe, možete koristiti sodu bikarbonu, koja će dati sličan efekat kao i mešavina sirćeta i vode.

Ne zaboravite da očistite ostale delove roštilja
Pored rešetke na kojoj je meso pečeno, ne zaboravite da očistite i ostale delove roštilja koji su se zamastili tokom pečenja. Očistite oko roštilja, tako da ose i druge životinje ne okupljaju oko roštilja, kao kapi masti i ulja mogu da lete svuda. Takođe, vodite računa o posudi koja curi masnoću i dobro je operite nakon pečenja. Za teško dostupna mesta koja su postala masna oko roštilja, koristite toplu vodu, deterdžent i staru krpu koju vam neće biti žao da uništite.
S vremena na vreme temeljito očistite rešetku
Nije važno da roštilj stalak temeljno operete nakon svakog roštilja, ali treba da uradite temeljno čišćenje roštilja jednom mesečno. Kada započnete temeljno čišćenje rešetke, pustite da se natapa u toploj vodi koju ste pomešali sa deterdžentom i sodom bikarbonom. Nakon što je rešetka stajala pola sata, očistite je spužvom, četkom i svim mogućim drugim rekvizitima i temeljito isperite tako da na njoj ne ostane trag sapuna i deterdženta.
Uživajte u roštilju, ne brinite previše o čišćenju, ali operite roštilj i roštilj stalak temeljno s vremena na vreme kako bi se izbeglo trajno oštećenje i tako možete uživati u roštilju duže. Ako je vaš roštilj već istrošen i više se ne može očistiti, priuštite sebi novi roštilj i uživajte u njemu dok traje leto.