Podrška stručnjaka je najvažnija: Nekim parovima put ka roditeljstvu nije lak

Podrška stručnjaka je najvažnija: Nekim parovima put ka roditeljstvu nije lak

Foto: Pixabay // ilustracija

U prirodi ljudi je duboko ukorenjena želja za potomstvom i to kao prirodan sled događaja – zaljubljivanje, veza, venčanje i zasnivanje porodice. Ali šta se dogodi kada jednostavno to ne ide baš tako lako?

U novije vreme zabeležen je značajn porast parova koji muku muče sa dobijanjem potomstvom. I dok je za mnoge jedna od opcija vantelesna oplodnja, ima i onih koji se pribojavaju tog postupka. Prosto zato što je, iako zaista revolucionarna metoda, često praćena i neuspehom. Zato se kao jedan od najbitnijih zahteva često navodi strpljenje i verovanje da će metoda uspeti i da će parovi nakon toga konačno imati priliku da uživaju u svim čarima koje roditeljstvo donosi. Naravno da je važno imati i puno poverenje u stručnjaka koji će parove kroz taj, nimalo jednostavan proces voditi, ali se ne može izgubiti iz vida činjenica da čak ni najbolji doktor za vantelesnu oplodnju ne može da garantuje da će ona biti u konkretnom slučaju uspešna. 

Problem modernog doba

Iako se ne može osporiti da su i u prošlosti postojali parovi kojima jednostavno nije bilo dato da imaju potomstvo, ipak se neplodnost karakteriše kao značajan problem koji je moderno doba donelo. 

Rano stupanje u seksualne odnose, često nekorišćenje zaštite u mladosti, ali i izloženost stresnim situacijama na svakodnevnom nivou, tek su neki od potencijalnih uzročnika steriliteta. Takođe, problemi mogu biti i fiziološke, odnosno organske prirode i kod muškarava i kod žena, ali ima isto tako i situacija kada jednostavno ne postoji kompatibilnost između supružnika. 

Prilično je izvesno da su mnogi imali prilike da čuju za priču da par nije mogao da ima decu. Nedugo nakon što su prekinuli vezu i kasnije se, i jedno i drugo upustili u vezu sa drugim partnerima, bez ikakvih problema su imali potomstvo. Tada jednostavno govorimo o nekompatibilnosti i tu nema drugog objašnjenja. 

Međutim, ako to ipak nije slučaj postavlja se pitanje da li je vantelesna oplodnja najbolje rešenje? Ipak, odgovor na to pitanje jedino može dati stručnjak kome se parovi obrate za pomoć. I upravo zato je važno odabrati onog stručnjaka, u koga će oboje imati puno poverenje. 

Najčešći uzroci steriliteta žena i muškaraca

U zavisnosti od životnih navika, ali i stanja organizma, te životne dobi i pola zavisiće i koji su uzroci eventualno doveli do steriliteta. 

Obično se sterilitet definiše kao nemogućnost da kod žene dođe kod začeća, pod pretpostavkom da ima redovne seksualne odnose bez zaštite. 

Neki od čestih uzroka steriliteta su:

  • problemi sa ovulacijom kod žena
  • policistični jajnici 
  • endometrioza 
  • starost žene
  • začepljenje jajovoda
  • anatomske abnormalnosti na materici
  • smanjena pokretljivost spermatozoida
  • smanjen broj spermatozoida
  • varikokela 
  • abnormalna morfologija spermatozoida
  • hormonski disbalans i kod žena i kod muškaraca

Dijagnostika i lečenje neplodnosti

Obično se nakon detaljnog pregleda i jednog i drugog partnera uspostavlja dijagnoza. Lečenje neplodnosti se prilagođava uzrocima, odnosno polu i zavisi od osobe do osobe, odnosno od procene stručnjaka koji je izvršio dijagnostiku. Upravo zato i jeste važno odbrati proverenog stručnjaka, u koga partneri imaju potpuno poverenje. 

Pre nego što se preporuči vantelesna oplodnja, lečenje može biti usmereno na preporuku o promeni životnih navika ili na korišćenje određenih medikamenata. Takođe, postoje slučajevi kada će lekar preporučiti i određene hirurške intervencije. 

Vantelesna oplodnja kao rešenje

U određenim slučajevima lekar može uputiti partnere u to da bi trebalo da razmisle o ovoj metodi, koja se karakteriše kao postupak u okviru koga se jajne ćelije najpre oplođuju spermatozoidima u laboratorijskim uslovima, nakon čega se formriani embrioni vraćaju u matericu žene. 

Ipak, koliko god vantelesna oplodnja bila smatrana revolucionarnom metodom, parovi koji se za nju odluče, a nakon preporuke nadležnog stručnjaka, moraju biti spremni i na neuspeh. Naime, koliko god ona bila moderna i imala značajn nivo uspešnosti, kod mnogih parova se događa da i po nekoliko puta moraju da se podvrgnu vantelesnoj oplodnji. U tom smislu se ona smatra zahtevnom i kompleksnom, ali ne treba gubiti nadu. 

Zato i jeste bitno da se najpre posavetuju sa pažljivo odbranim stručnjakom i da to bude osoba u koju i jedan i drugi partner imaju poverenje. Zahvaljujući tome će im, bez ikakve sumnje biti mnogo lakše da prođu kroz sve one izazove koje vantelesna oplodnja nosi sa sobom. 

Takođe je važno i da ne odustaju ukoliko, recimo prvi put ovaj postupak ne bude bio uspešan. Prethodno bi odabrani stručnjak trebalo da ih uputi u to kako izgleda celokupna procedura, te da im objasni da se ponekad može dogoditi da ne bude uspešna, što ni u kom slučaju ne znači da bi trebalo da odustanu nakon prvog, možda neuspelog pokušaja. 

Jedino uz odgovarajuću pripremu od strane proverenog stručnjaka, uz puno strpljenja, ali i ljubavi među supružnicima i nade da će vantelesna oplodnja biti uspešna, mogu očekivati da će u dogledno vreme imati prilike da otkriju sve čari roditeljstva. 

KOMENTARIŠI