Požarevački mir je potpisan 21.7.1718. u Požarevcu između Austrije i Venecije s jedne i Osmanskog carstva sa druge strane. Ovo je istorijski događaj evropskog karaktera i značaja, koji je naš grad uveo u 18. veku u svetsku istoriju.
Iako se ni danas sa sigurnošću ne zna tačna lokacija potpisivanja sporazuma, u etno-parku Tulba postavljen je megalit od krečnjačkog kamena kao mesto gde je potpisan mir, a 2010. je izgrađen objekat – replika carskog šatora u kome su diplomate i izaslanici zaraćenih strana sklopili konačan dogovor o prekidu rata.
Sami pregovori vođeni su malo dalje od današnjeg spomen-obeležja, prema Kostolcu (pretpostavlja se na Sopotskoj gredi), ali kako do tamo nije razvijena nikakva infrastruktura, šator je podignut na Tulbi. Današnji je znatno veći od originala.
Nije slučajno što postoje tri ulaza u šator. Osmanlije su insistirale da svaka strana uđe na mesto pregovora u istom momentu, istim korakom. Jer verovalo se da bi onaj ko bi prvi ušao na mesto pregovora priznao poraz, a ko bi ušao poslednji bivao pobednik.
Prethodio mu je dvogodišnji rat između Turske i Austrougarske (1716 – 1718.) iz koga je turska strana izašla kao poražena i samim tim primorana na pregovore koji su trajali od 05.06 – 21.07.1718. godine. Postojao je predlog da se potpisivanje mira održi u posebnoj zgradi, koja bi se podigla za tu priliku, ali se odustalo od tog plana zbog kratkog perioda do potpisivanja mira.
Mir je trajao do novog rata Austrije i Turske i mira u Beogradu 1739. kada se novi austrijsko-turski rat završio nepovoljno po Austriju i kada je izgubila severnu Srbiju i Beograd.
U Požarevcu je ovaj dan poslednji put svečano obeležen 2018. godine kada je bilo tačno 300 godina od potpisivanja Požarevačkog mira.
POVEZANE VESTI:
SVE OČI UPRTE KA TULBI: Obeleženo 300 godina od potpisivanja Požarevačkog mira