Kule i bedemi nekadašnjeg srednjovekovnog grada Ždrelo leže na nekoliko mesta pokraj reke Mlave, a tu su i srednjovekovne crkve Blagoveštenje, Reskovica, Mitropolija i manastiri Vitovnica i Gornjak. Srednjovekovna Mitropolija, od koje su danas sačuvani ostaci, bila je i stan za 400 kaluđera koji su se bavili prepisivanjem rukopisa i pisanjem, a radili su u okviru manastira Manasija, pri čuvenoj Resavskoj školi. U blizini Mitropolije nalazi se isposnica Blagoveštenje, uzidana u stene, za koju se kaže da je u njoj boravio Sveti Grigorije. Nedaleko od Blagoveštenja je čuveni manastir Gornjak.
Podigao ga je 1378. knez Lazar Hrebeljanović, da bi učvrstio vlast u ovim krajevima, a pošto je skršio pobunjeničku vlast velikaša Radiča Rastislavića, neposredno pred Kosovski boj 1389. godine, knez Lazar je manastir predao Grigoriju Sinatiju Mlađem. Da bi osigurao opstanak manastira i bratstva, srpski knez je čitava sela, od Podunavlja do Homolja, darivao Gornjaku.
U doba osvajanja, ovu srpsku svetinju nisu štedeli ni Turci, ni Bugari u Prvom svetskom ratu, ni Nemci u Drugom. Iz Gornjaka su pljačkane neprocenjive dragocenosti, koje su čuvane u riznicama i biblioteci: povelje Lazareve i patrijarha Spiridona, barjak cara Dušana, čaše kneza Lazara, zlatan putir, originalna crkvena zvona… U maloj kapeli, iznad manastirske crkve, uzidanoj u steni, što podseća na manastir Ostrog u Crnoj Gori, položene su mošti svetog Grigorija Sinaita. Sveti Grigorije prozvan je Sinaitom zato što se zamonašio na Sinajskoj gori u današnjem Egiptu, a prema Starom zavetu, mestu na kojem je Mojsije primio Deset božjih zapovesti. Sveti Grigorije živeo je u pećini iznad manastira Gornjak. Narod veruje da molitva pročitana nad njegovim moštima pomaže ženama da začnu.