Od Nove godine se uvode nova pravila. Vozači u Srbiji više neće moći da kupuju bilo koje marke automobila. Sva vozila starija od 15 godina podležu zabrani uvoza.
Vozači širom Srbije biće uskraćeni za kupovinu omiljenih vozila poput “opel korse”, folksvagenovog “golfa 3” ili “fijata bravo”. Mnoge u Srbiji je ovakva odluka razočarala i iznervirala, ali je ona neophodna upravo zbog smanjenja zagađenosti i zbog zaštite životne sredine.
Novim merama biće moguć uvoz polovnih automobila tek od standarda “euro 4” motora, čija je proizvodnja počela od juna 2005.
Jedna bitna stvar koju mnogi ne znaju jeste da vozači neće imati problem da i dalje voze automobile sa “euro 3” motorom, ali će biti zabranjen dalji uvoz tih vozila u Srbiju. Predsednik Srbije Aleksandar Vučić je ranije najavio uvođenje ovih novih mera i upravo je tada naglasio neophodnost zaštite životne sredine.
– Sve smo bogatiji, sve je više automobila i sve je više isparenja. Zato sam danas razgovarao sa Fabricijom iz Evropske unije, da pokrenemo novi zeleni plan, da zabranimo automobile koji imaju Euro 3 motore. Videćemo šta još možemo da uradimo kako bismo zaštitili vazduh u našim gradovima – rekao je Vučić gostujući na RTS.
Mnogi eksperti smatraju da su nove mere dobre, jer su noviji automobili daleko manji zagađivači od onih sa “euro 3” motorom.
Neki od popularnijih modela vozila za koja će biti zabranjen uvoz su:
Alfa Romeo 147
Opel korsa C
Opel astra G
Folksvagen pasat B5
Folksvagen polo
Folksvagen golf 3
Folksvagen golf 4
Folksvagen golf 5 iz prve dve godine proizvodnje
Fijat punto
Fijat panda
Fijat bravo
Fija stilo
Ford fokus
Ford fijesta
Reno megan
Reno klio
Reno tvingo
Reno senik
Pežo 206
Pežo 307
Citroen C3
Citroen C4
Citroen C5
Citroen pikaso
Dačia logan
Volvo V50
Mercedes A klasa
Mercedes C klasa
Mercedes E klasa
BMW 320
BMW 520
BMW 525
Audi A4
Audi A6
Audi A8
Tojota korola
Seat ibica
Škoda fabija
Škoda oktavija
Da podsetimo, automobili sa “euro 3” standardom su pravljeni od 1. januara 2000. do 1. januara 2006. godine. Ovaj standard emituje sledeću količinu štetnih gasova: ugljen monoksida (CO) na 2,3 g/km, hidrikarbona (HC) na 0,20 g/km, te azot-oksida (NOx) na 0,15 g/km kod benzinskih agregata, a kod dizel CO 0,66 g/km, HC 0,56 g/km, NOx: 0,50 g/km. – piše Alo.