25.5 C
Pozarevac,RS
24.06.2026.
STRANA 771

GAS curio u Smederevu, nadležni ćutali

Foto: Pixabay

Uprkos ćutanju nadležnih, potvrđen ekološki incident na železničkoj stanici u Smederevu.

Zbog popuštanja ventila na cisterni u vlasništvu firme “Petrol LPG”, kojom se transportuje tečni naftni gas, došlo je do curenja u smederevskoj železničkoj stanici. Uprkos tvrdnjama nadležnih da nije bilo veće opasnosti, ovaj incident je uznemirio žitelje grada na Dunavu, pišu Novosti.

Jer, Smederevcima koji su 15. avgusta izjutra nameravali da proštaju ovdašnjom trvđavom, to nije bilo dozvoljeno zato što je Železnička stanica – koja se nalazi na ulazu u utvrđenje – bila “privremeno zatvorena”.

Jovana M. kaže da joj je civil koji se predstavio kao policajac rekao da se vratim odakle sam došla, jer curi gas…

Slične objave na društvenim mrežama, međutim, nisu bile dovoljan povod za obraćanje bilo koga od nadležnih!

Ipak, u Ministarstvu unutrašnjih poslova je potvrđeno da su vatrogasno-spasilačke ekipe iz Smedereva 15. avgusta, nešto pre devet sati ujuto, dobile dojavu o curenju gasa, pa su se obrele na terenu.

– Ustanovljeno je da problem postoji na jednoj od ukupno 12 vagon-cisterni u sklopu kompozicije. Popuštanje ventila za istakanje je dovelo do curenja tečnog naftnog gasa, pa je on zategnut i obavešteni su nadležni iz firme LPG. Oni su odvezli cisternu u skladište, na pretakanje – kaže pomoćnik načelnika Uprave za vatrogasno-spasilačke jedinice Sektora za vanredne situacije MUP Saša Rančić.

Uz napomenu da je bilo angaživano petoro pripadnika SVS sa dva vatrogasna vozila, te da je intervencija trajala oko 90 minuta, saznajemo da nije bilo opasnosti po građane.

Inače, u Smederevu se nalazi centar za skladištenje TNG za čitavu Jugoistočnu Evropu, a cisterne sa gasom se carine upravo u rejonu Železničke stanice.

 

10. Ramski sutoni u subotu 17. avgusta

Ramska tvrđava, Foto: Urban City

Jubilarni, deseti po redu, ”Ramski sutoni” i ove godine održaće se u subotu, 17. avgusta, u selu Ram na obali Dunava, u obnovljenoj Ramskoj tvrđavi.

Program počinje u 20 časova.

Ovogodišnji besednik je pesnik Miroslav Maksimović, a srednjovekovnom muzikom predstaviće se ansambl VisAntiqua (VisAntika).

Ramski sutoni predstavljaju netakmičarsku pesničku smotru koja se održava u srednjovekovnoj Ramskoj tvrđavi, koja se nalazi na samoj obali Dunava, u selu Ram.

MANASTIR GORNJAK – U pećini ispod litica Ježevca i Vukana na najlepšem mestu Gornjačke klisure

Foto: Urban City // B.P.

Na 55 km od Požarevca, a 8 km od Banje Ždrelo prema Žagubici nalazi se Manastir Gornjak, na najlepšem mestu Gornjačke klisure, u pećini ispod litica Ježevca i Vukana.

Manastir Gornjak je zadužbina kneza Lazara iz 1378. godine. Gornjačkom klisurom i pored samog Manastira protiče reka Mlava, desna pritoka Dunava, a sa druge strane reke Mlave nalazi se restoran sa prenoćištem „Gornjak“ koji nije radio od 1998. godine, ali je obnovljen u aprilu 2019.

Foto: Urban City

Za vreme trajanja srednjovekovne srpske države manastir je uživao sva prava iz osnivačke povelje kao i veliki ugled u narodu i monaštvu. Za ovo je imao zahvaliti pre svega ugledu svoga ktitora kneza Lazara koji se opredelio za Carstvo nebesko, jer „zemaljsko je za malena carstvo, a nebesko uvek i do veka“. Iguman manastira Gornjaka zamonašio je oko 1503. godine despota Đorđa Brankovića, unuka despota Đurđa od sina Stefana slepog, davši mu ime Maksim.

Ipak, tursko ropstvo donelo je mnoge nevolje kako narodu tako i monasima. Prvi popis za turske uprave beleži Vavedenje u Ždrelu zajedno sa selom Bistricom, i zajedničkim obavezama. Manastir je „nastanjen“ tj u njemu žive monasi. U prvoj polovini XVI veka popis beleži u manastiru šest kaluđera, a godišnji prihod sultanovoj blagajni iznosi 437 akči. Kasniji popisi beleže napredak manastira jer u njemu živi osam monaha a godišnji prihod od ušura (najviše od šire) i drugih dažbina iznosi čak 2.681 akču. Popis iz vremena Murata III (1574-1595), svedoči da manastir opada, jer se broj monaha smanjio na dvojicu, a godišnji prihod iznosi samo 1.000 akči. U ovom popisu javlja se prvi put novo ime manastira — Gornjak. Ime ne dolazi od naziva zapadnog vetra, već od „gornjeg grada“. Naime, Gornjačka klisura je prepuna ostataka starih utvrđenja: na visu Vukanu je gradić kao i na Uzengiji, na suprotnoj strani na Ježevcu stražara osmatračnica sa koje se vidi čitav predeo, sve do Beograda. Kraj reke su postojale zidane kapije koje su zatvarale taj jedini i mučni prolaz u Homolje.

Foto: Urban City

Istoriju manastira slabo poznajemo, a oskudni su podaci o njegovim igumanima, monasima, inventaru i imovini. Njegovi su monasi učesnici svih zbegova i seoba kojima je bio izložen ceo srpski narod. Letopisi beleže da je despot Đurađ 1437. predao Turcima gradove Višeslav i Ždrelo: „togda preseljenije mnogim inokom ot svojih vitališt bi“. Kako su monasi sa sobom nosili i svoje knjige i dragocenosti, to se one nalaze rasute po mnogim fruškogorskim manastirima. Tako se u Remeti nalazi rukopisni zbornik propovedi svetog Grigorija Bogoslova, pisan 1628. godine. Austrijsku okupaciju severne Srbije, shodno odlukama Požarevačkog mira (1718), Gornjak je dočekao u ruševinama. Obnovljenog ga je video Maksim Ratković, egzarh beogradskog mitropolita i opisao: „crkva je stara, sa jednim trulom (kubetom) … ozgo šindrom pokrivena, neokrečena, bez zvona“. U manastiru živi samo jedan monah, a sva imovina je vinograd od 15 jutara.

Foto: Urban City

Na crkvenonarodnom saboru u Sremskim Karlovcima 1735. godine učestvovao je i Danilo, iguman gornjački. Godine 1743. pominje se iguman Maksim čiji je srebrom pozlaćeni krst sačuvan. On je dozidao spoljašnju pripratu uz manastirsku crkvu, a na potesu zvanom „Ključ“ podigao je skrivnicu u koju su se sklanjali monasi i manastirske dragocenosti pred naletom Turaka, pošto su paljenja i rušenja u ovom veku bila česta. Uskoro su ga Turci 1765. godine razorili i spalili, ali ga monah Kirijak obnovio.

Kada su ga Turci ponovo spalili, Kirijak beži u Austriju. Uskoro se zamonašio njegov sin i kao monah Rufim postao iguman. U ratu poznatom kao Kočina Krajina, Turci su 1788. godine spalili manastir jer je iguman Isaija sarađivao sa Austrijancima. On je, naime, 1784. godine jednu špijunsku delegaciju čiji je zadatak bio da uhode turske snage na tom prostoru i procene izglede za ratne uspehe (Pokorni i Miteser sa pratiocima) prošetao po Homolju i Požarevcu. Manastir se uspešno obnavljao, a 1792. godine, zauzimanjem mitropolita kod Mustafa paše, kupljena je jedna vodenica, za šta je dobio i urednu tapiju. Beogradski vezir Mustafa paša izdao je 1796. godine dozvolu da se opravi manastirsko kube. Manastir se obnavljao i u prošlom veku za vreme ustaničkih borbi, ali i kasnije. Milutin Petrović, brat Hajduk Veljka, poklonio je Gornjaku jedno kandilo. Karađorđe izdaje 1812. godine svedočanstvo manastiru da slobodno koristi planinu i zemljište koje ima.

Knez Miloš je mnogo učinio za obnovu manastira u tek oslobođenoj Srbiji, posebno u Braničevskoj eparhiji. To nije neobično obzirom na njegovu pobožnost i činjenicu da je Požarevac bio jedna od njegovih prestonica. Brinuo je i za obnovu i održavanje Gornjaka, ali je po pisanju Vuka Karadžića, u svoj dvor prebacio jednu od manastirskih dragocenosti — barjak, navodno, cara Dušana Silnog. Na barjaku je s jedne strane grb Dušanov, popis oblasti kojima je vladao i natpis: „Vjem tvoja dela i trudi, za imja moje trudilsja jesi“ (Otk 2,2-3), a sa druge strane blagoveštenski kondak: „Vozbranoj vojevodje pobjediteljnaja“. Kasnije je barjak vratio manastiru, ali su ga jednom prilikom monasi poklone njegovom sinu — knezu Mihailu Obrenoviću.

Foto: Urban City

U prošlom veku Gornjak je, uz manastire Studenicu i sveti Roman, određen za sanatorijum u kome su lečeni umobolni bolesnici u posebnim ćelijama. U njemu su izdržavali kazne i neki osuđenici. Tako je Narodni sud srpski u Kragujevcu doneo 26. februara 1831. godine presudu da se Milosav Radosavljević iz Žagubice, zbog ubistva okuje u jednu nogu i pošalje u manastir Gornjak gde će biti prikovan za zid u jednoj od soba. Kasnije u njemu izdržavaju kazne sveštenici koje državni sud osudi na vremenske kazne.

Ruska crkva u prošlom veku ukazala je Gornjaku izuzetnu pažnju, poklonivši mu jedan mali manastir u Moskvi. Za upravnika ovog manastira postavljen je gornjački iguman Sava, koji je u Moskvi na tom položaju i umro. Borbu da se manastir oporavi i podigne usporavale su i poplave koje su često bile katastrofalne, kao ona 1825. kada je srušen konak.

Zamonašen je 1935. godine u manastiru 10. marta, da bi 1/14 jula iste godine, bio rukopoložen u čin jerođakona, kao sabrat manastira Tadej Štrbulović. Aprila 1947. godine starac Tadej postaje sabrat manastira. U čin arhimandrita proizveden je 1989. godine pred moštima kneza Lazara.

Foto: Urban City

Poslednju okupaciju manastir je teško podneo, jer je starešina manastira sinđel Mardarije (Zdravković) interniran u Nemačku i umro u logoru, a bratstvo se rasulo. Godine 1942. nemačka okupatorska vojska se uselila u manastirske objekte i u njima ostala do kraja rata. Tih godina uništen je dragoceni materijal iz manastirske riznice, među njima i prepis povelje o osnivanju manastira. Nije ništa bolje bilo ni posle rata, jer ga je preuzela Jugoslovenska armija i držala sve do 1953. godine kada je konačno vraćen Crkvi tj. Eparhiji braničevskoj i kada se u njega useljavaju monasi. Na predlog episkopa braničevskog, Sveti arhijerejski sinod SPC pretvorio je Gornjak u ženski manastir. U njega se uselilo sestrinstvo iz Makedonije, koje nije želelo da ostane u okviru tzv. Makedonske crkve.

Manastir Gornjak je u poslednja dva veka imao veoma učene monahe. Sava, iguman gornjački polovinom prošlog veka, bio je stalni profesor beogradskog Liceja, a Dositej (Novaković) je izabran za timočkog episkopa. U ovom veku sinđel Serafim (Palajda) bio je diplomirani teolog, a iz ovoga je manastira završio osnovnu školu, bogosloviju i fakultet Sava (Andrić), episkop braničevski (1991—1993).

MOJA VEST: “Mrtav hladan” parkirao na trotoar i pešački u Požarevcu

Fotografije nam je poslao Bane koji nije verovao šta vidi oko podneva ovog petka u Požarevcu.

Foto: Bane // Privatna arhiva

Vozač gastarbajter ovo sigurno ne bi ni pomislio u inostranstvu. Parkirao kod muzeja na trotoar i pešački. Policija i pauk vozilo munjevito reagovali na ovakav primer bahatosti u Požarevcu. Takođe se i svađao sa policijom…

Kakva kazna po vama je dostojna za ovakav bezobrazluk?


Deo URBAN CITY web portala namenjen vestima koje nam vi šaljete i ukazujete na eventualne probleme u gradu i okolini i svemu onome što vam se čini zanimljivo za objavu u vidu slika, video klipa sa kratkim objašnjenjem.

Predloge možete poslati na e-mail: ra************@***il.com

INBOX Urban City Facebook stranice,

Viber // WhatsApp na broj 062 // 565 – 707 ili u

DM na Instagramu @urbancityradio

KRIVIČNA PRIJAVA: Policija u Malom Crniću kotrolisala saobraćaj pa pronašla kesu sa marihuanom

Foto: Urban City / B.P. // Ilustracija

Pripadnici Ministarstva unutrašnjih poslova u Požarevcu, po nalogu Višeg javnog tužilaštva u Požarevcu, podneli su krivičnu prijavu protiv dvadesetpetogodišnjeg mladića iz Petrovca na Mlavi, zbog postojanja osnova sumnje da je učinio krivično delo neovlašćena proizvodnja i stavljanje u promet opojnih droga.

Policija je na teritoriji opštine Malo Crniće, prilikom kontrole vozila ”fijat doblo” petrovačkih registarskih oznaka kojim je upravljao osumnjičeni, ispod volana, pronašla kesu u kojoj se nalazio 101 gram marihuane.

Akcija požarevačke policije: Požarevljanka uhapšena na sred ulice sa drogom u rancu

Foto: Urban City // Ilustracija

Pripadnici Ministarstva unutrašnjih poslova u Požarevcu uhapsili su M. S. (1986) iz Požarevca, zbog postojanja osnova sumnje da je učinila krivično delo neovlašćena proizvodnja i stavljanje u promet opojnih droga.

Policija je na ulici u Požarevcu, u rancu osumnjičene, pronašla oko 97 grama marihuane.

Osumnjičenoj je određeno zadržavanje do 48 sati i, uz krivičnu prijavu, biće privedena Višem javnom tužilaštvu u Požarevcu.

Jao! Otkriven novi organ odgovoran za osećaj bola

Prethodno nepoznat senzorni organ koji oseća opasne stimulanse iz okoline mogao bi da bude odgovoran za određene tipove bola, objašnjavaju naučnici koji su novi organ otkrili odmah ispod površine kože.

Mrežasti organ oseća pritisak, ubode i druge mehaničke uzroke bola iz okoline, utvrdili su naučnici sa švedskog Instituta „Karolinska“.

Sačinjen od mreže specijalizovanih glijalnih ćelija, takozvanih Švan ćelija, koje se nalaze blizu nerava i prethodno nisu povezivane sa detektovanjem bola, novi organ nalazi se ispod kože, a iz njega se pružaju tanka neuralna vlakna u površinski deo kože.

Švedski stručnjaci, čije je istraživanje objavljeno u časopisu Sajens (Science), dali su ne tako glamurozno ime novootkrivenom organu – nociceptive glio-neural complex (NGNC).

Formira veoma složenu mrežu obližnjih nervnih ćelija širom tela, zbog čega naučnici smatraju da ga treba nazvati organom.

Ovo otkriće menja ranije shvatanje mehanizma osećanja bola, koje se baziralo na tome da bol osećaju pojedinačna vlakna – „goli“ nervni završeci koji se završavaju u koži.

„Naša studija pokazuje da se senzacija bola ne dešava samo u kožnim nervnim vlaknima, već i u novootkrivenom organu“, ističe autor istraživanja Patrik Ernfors.

Naučnici su editovanjem gena deaktivirali ove specijalizovane Švan ćelije kod miševa i utvrdili da su postali mnogo manje osetljivi na mehanički bol, dok su im reakcije na ekstremnu toplotu i hladnoću ostale iste.

Uprkos tome što priznaju da postojanje ovog NGNC organa tek treba da se eksperimentalno utvrdi kod ljudi, miševi u ljudi imaju isti senzorni sistem, pa je skoro sigurno da se iste glijalne mreže nalaze i ispod čovečje kože.

Švedski stručnjaci se nadaju da će njihova studija dovesti do boljeg razumevanja mehanizma osećaja bola i koji tip bola aktivira određene ćelije. Takođe se nadaju i da će otkriće dovesti do novih tipova lečenja hroničnog bola – stanja koje pogađa veliki broj ljudi, a o kojem medicina ne zna mnogo.

Raspisani tenderi za izradu studija za utvrđivanje lučkih područja marina u Kladovu i Golupcu

Foto: Urban City

Agencija za upravljanje lukama pokrenula je javne nabavke za izradu studija za potrebe utvrđivanja lučkog područja marina u Kladovu i Golupcu.

Ponude za izradu studije za buduću golubačku marinu treba dostaviti najkasnije do 9. septembra, a studiju za marinu u Kladovu do 16. septembra 2019.

Agencija će, u skladu sa svojim nadležnostima, utvrđivati područja za marine kao pristaništa za posebne namene za prihvat, čuvanje i opremu plovila i izdavati odobrenja budućim operaterima za obavljanje ove delatnosti na period od 10 godina, saopšteno je na sajtu Agencije za upravljanje lukama.

Dodaje se da uporedo sa stvaranjem povoljnih uslova za unapređenje međunarodnog putničkog vodnog saobraćaja, odnosno kruzinga, koji su rezultirali otvaranjem novih putničkih pristaništa i uspešnim sezonama, Agencija u fokus poslovanja uvršćuje i razvoj marina.

– Prepoznajući značajnu ulogu koju marine imaju u razvoju nautičkog turizma Agencija će u narednom periodu uložiti napore kako bi se po prvi put u našoj zemlji uredila ova oblast – navedeno je na sajtu.

Dunav, Sava, Tisa, kao i mreža kanala DTD (Dunav – Tisa– Dunav) predstavljaju veliki potencijal za turiste koji bi sopstvenim ili iznajmljenim plovilima na proputovanju posećivali Srbiju. Mogućnosti koje pruža definisanje mreža marina i njihov razvoj su višestruke. Pre svega, pospešili bi se i drugi vidovi tematskog turizma, kao što su ruralni, lovni i vinski čime bi se znatno povećali prihodi lokalnih samouprava – ističu u Agenciji i dodaju da će priroritet Agencije biti unapređenje nautičke privrede, kako bi marine postale nezaobilazan i pođednako značajan segment nautičkog turizma.

VREMENSKA PROGNOZA: Danas Sunčano i toplo u Požarevcu, do 27 stepeni

Foto: Urban City

U Srbiji će biti pretezno sunčano, sa maksimalnom temperaturom do 29 stepeni.

Posle podne na severu umereno naoblačenje uz mogućnost kratkotrajne kiše. Duvaće slab i umeren, severni i severozapadni vetar.

Najniža temperatura od 10 do 16, najviša od 25 do 29 stepeni, saopštio je RHMZ.

U Požarevcu će biti pretežno sunčano. Najniža temperatura biće 14, najviša 26 stepeni.

Prema izgledima vremena za narednih sedam dana, do 23. avgusta, do četvrtka će biti sunčano i toplo, od ponedeljka i veoma toplo. U petak osveženje s pljuskovima i grmljavinom.

Košarkaši Srbije “PREGAZILI” Tursku na Akropolis kupu

U dvorani u predgrađu Atine u kojoj smo 1995. osvojili Eurobasket, a tri godine kasnije i zlato na Svetskom prvenstvu, Orlovi su bili bolji od Turske na startu Akropolis kupa.

Srbija je bez većih probela pobedila Tursku sa 87:72 u prvoj utakmici Akropolis kupa u Grčkoj.

Posle prvih deset minuta košarke, reprezentativci Srbije su imali prednost od sedam poena, a najviše zahvaljujući odličnoj odbrani i pritisku na protivničkog plejmejkera.

Izabranici Saše Đorđevića su uspeli da izbore veliki broj izgubljenih lopti Turaka i da to krunišu odličnom igrom u tranziciji i lakim poenima.

Srbija je promašila samo dva šuta za dva poena, a jedinu trojku je postigao i vidno raspoloženi Stefan Birčević, dok su za Tursku trojke pogađali Korkmaz i Iljasova.

Drugu četvrtinu je Srbija nešto slabije počela, delovali su pomalo i zbunjeno, ali tada na scenu stupa odlična odbrana i nekoliko lakih poena Marka Gudurića, pa i rapsodija Bogdana Bogdanovića i za tren oka Srbija dolazi do prednosti od 13 poena.

Pokušala je Turska preko Iljasove i Osmana da se vrati u meč, ali je najbolje što su uspeli da urade da smanje prednost Srbije na osam poena, razlika sa kojom se prvo poluvreme i završilo.

Treću četvrtinu je obeležila povreda Dragana Milosavljevića, ali je dobra stvar što je nekadašnji kapiten Partizana samostalno otišao u svlačionicu.

Što se igre tiče, stanje na parketu se nije menjalo. Srbija je bila dominantna i ostavila Tursku bez ikakvih šansi u ovoj utakmici. Trojkom Marka Simonovića je ovaj kvartal okončan i Srbija je imala 17 poena prednosti pred poslednjih 10 minuta.

Zanimljivo, prvi promašaj Stefana Birčevića videli smo na sredini poslednje četvrtine u kojoj je Srbija uspela da stigne do prednosti od 20 poena, a potom je Raduljica imao snažno zakucavanje u kontri.

Košarkaši Srbije startuju na “Akropolis kupu”, od 17h protiv Turske

Srbija je jedna od ekipa sa najviše učešća na ovom nadmetanju.

Tradicionalni “Akropolis kup”, koji se igra od 1986. godine, i ovog leta će biti prava provera forme naše košarkaške reprezentacije pred učešće na Svetskom kupu (31. avgust – 15. septembar).

“Orlovi” će na pretposlednjem pripremnom turniru odmeriti snage sa Turskom od 17.00 u “OAKA areni”, dok će u subotu u istom terminu rival biti Italija, a u nedelju će igrati protiv domaćina od 19.30.

Srbija je jedna od ekipa sa najviše učešća na ovom nadmetanju, a kad se pogleda dublje u prošlost, početna njegova izdanja protekla su potpuno u znaku Jugoslavije, koja se pela na tron tri godine zaredom (1986, 1987, 1988).

– Sve protivnike veoma poštujemo, igramo “Akropolis kup” u jednom dobrom trenutku za nas – izjavio je selektor našeg nacionalnog tima Aleksandar Đorđević. – To je izuzetno jak turnir, kao što su bile i ove dve utakmice sa Litvanijom. Cilj nam je da probamo da se spremimo za Svetsko prvenstvo kroz mečeve sa što jačim protivnicima.

U dosadašnjem toku priprema Srbija je iz četiri utakmice upisala četiri trijumfa. Jačina protivnika se postepeno povećavala, jer je prvi “na meniju” bio Borac iz Čačka, potom Finska, pa dva puta Litvanija. Pravu sliku trenutnog stanja ekipe selektor će videti protiv tri veoma dobra rivala.

– Momci dobro rade, imamo još prostora za poboljšanje – naglašava Đorđević. – Nismo dugo zajedno, a to je ono što mi treneri uvek najviše tražimo, jer je uigranost veoma bitna za formu.

Centar Miroslav Raduljica nije krio zadovoljstvo zbog puta u Atinu.

– Mi stvarno gledamo samo sebe i radićemo svoj posao, rivali neka rade svoj, pa ćemo da vidimo ko je bolji. Biće ovo dobre provere, a i moći ćemo da vidimo Italijane, protivnike u grupi u Kini, iako je ovo samo turnir. Uvek igramo punim intenzitetom i pokušavamo da napredujemo kroz svaku utakmicu, a da li je rival Italija, Turska ili Grčka, nije nam bitno. Turnir jeste jak i interesantan, lično uvek volim da igram Akropolis kup, tako da očekujem odlične utakmice koji će najviše nama koristiti.

Deveta likovna kolonija “Ravništarka” ovog vikenda

Foto: Urban City // B.P.

Spomenik prirode „Pećina Ravništarka“ ugostiće po deveti put likovne stvaraoce koji će u okviru tradicionalne Likovne kolonije „Ravništarka“ slikati, crtati i vajati tokom predstojećeg vikenda – od petka 16. avgusta do nedelje 18. avgusta.

Svoje učešće potvrdilo je 15 umetnika. Organizator kolonije je Turistička organizacija „Kučevo“.

Zloupotreba službenog položaja: Požarevačka policija UHAPSILA četiri lica

Foto: Urban City // Ilustracija

Pripadnici Ministarstva unutrašnjih poslova u Požarevcu, po nalogu Posebnog Odeljenja za borbu protiv korupcije Višeg javnog tužilaštva u Kraljevu, uhapsili su S. B. (1995) iz okoline Požarevca i Lj. A. (1968) iz Velikog Gradišta, zbog postojanja osnova sumnje da su izvršili krivično delo zloupotreba položaja odgovornog lica u saizvršilaštvu.

Policija je uhapsila i A. S. (1954) iz okoline Čačka i D. S. (1949) iz Požarevca, zbog postojanja osnova sumnje da su izvršili krivično delo zloupotreba položaja odgovornog lica pomaganjem.

Sumnja se da je A. S. kao zastupnik preduzeća „Optima 032“ iz Čačka sačinio fakturu neistinite sadržine za navodno izvedene radove na remontu sušare, koja je u zakupu „Maksi silosa“ u iznosu od oko 6.930.000 dinara.

Na taj način je, kako se sumnja, omogućio S. B. odgovornom licu preduzeća „Maksi silos“ da tim računom umanji zakupninu na ime investicionih ulaganja prema opštini Malo Crniće.

Zastupnik „Maksi silosa“ Lj. A. se sumnjiči da je sa A. S. ugovorio remont sušare, kao i da je zaključio ugovor o poslovno tehničkoj saradnji između ova dva preduzeća na vrednost veću od stvarno izvedenih radova.

Veštak D. S. je, kako se sumnja, navodno izvedene radove na remontu sušare overio na iznos od 6.930.000 dinara kao da su stvarno izvedeni.

Osumnjičeni su, uz krivičnu prijavu, privedeni Posebnom odeljenju za suzbijanje korupcije Višeg javnog tužilaštva u Kraljevu.

Petrovac na Mlavi domaćin turnira u tenisu

Na teniskim terenima u gradskom parku u Petrovcu na Mlavi održan je amaterski teniski turnir koji je okupio veći broj takmičara.

Pobednik ovogodišnjeg turnira je Uroš Miladinović, drugo mesto osvojio je Nikola Jovanović, dok je trećeplasirana bila Staša Srbulović.

Amaterski teniski turnir se održava pod pokroviteljstvom opštine Petrovac na Mlavi u organizaciji Direkcije za omladinu i sport i Sportskog saveza opštine Petrovac na Mlavi. Ispred lokalne samoprave najboljim takmičarima medalje i nagrade uručio je zamenuik predsednika opštine Goran Ristić.

HUAWEI InFocus: Glasajte za sliku Požarevljanke

Huawei InFocus Awards je konkurs koji je pokrenuo HUAWEI. Uspostavljen je kako bi se fokusirao na mogućnosti nove generacije u vizuelnoj kulturi, kao i na korisnike mobilnih telefona širom sveta.

Ako vam se dopada slika Požarevljanke koja učestvuje na ovom konkursu, možete glasati OVDE.

Facebook priznao da je snimao i preslušavao glasovne poruke korisnika

Foto: Pixabay // ilustracija

Činjenica da Facebook ugrožava privatnost korisnika više ne predstavlja iznenađenje, pa tako nekako deluje i poslednja vest koja kaže da je ta kompanija plaćala hiljadama spoljnih saradnika da preslušavaju i beleže glasovne poruke sa Facebook Messengera.

Saradnici po ugovoru bili su zaduženi da slušaju razgovore korisnika, među kojima su se nalazile i poruke vulgarnog sadržaja, ali ni sami nisu bili upoznati sa razlogom zbog koga su Facebooku potrebni transkripti tih poruka.

Facebook je zvanično potvrdio da je vršio beleženje glasovnih poruka, istakavši da to više neće biti praksa. Iz te kompanije su poručili da su, kao što to pre njih uradili Apple i Google, pauzirali preslušavanje snimljenih audio sadržaja još pre nedelju dana.

Razlog zbog koga su ljudi korišćeni za preslušavanje privatnih razgovora je da bi se proverilo da li Facebookov AI pravilno interpretira poruke.

Izvršni direktor Facebooka Mark Zakerberg je, još ranije, pred kongresom SAD negirao da kompanija prikuplja tonski sadržaj od korisnika kako bi im, potom, plasirao relevantne reklame ili određivao šta sve korisnici mogu da vide u News feed-u svog profila. On je sve to nazvao “teorijom zavere”.

Njegova komapnija, međutim, priznaje da je vršila pristup mikrofonima korisnika, ukoliko su sami korisnici davali odobrenje u aplikaciji i aktivno koristili specifičnu funkciju koja zahteva zvuk (taster za mikrofon u Messenger chatu).

Ogromna stena za dlaku promašila kajakaše

Kajakaši na Gornjem jezeru u SAD pukom srećom su izbegli smrt, kada se tik iza njih obrušio veliki deo stene.

Jedan od vodiča Van Olet-Bala, iz organizacije “Northern Waters Adventure”, kaže da je video deliće stene kako otpadaju, da bi se nakon nekoliko sekundi čitava strana obrušila.

Isprva mu je delovalo da su na sigurnoj udaljenosti, ali se na kraju ispostavilo da ih je stena promašila za samo 10-15 metara.

Fotografi Džon Smiters i Kreg Bleklok slučajno su dronom snimali obalu za prirodnjački dokumentarac, pa su uhvatili na kameri čitavo obrušavanje.

Poštanska marka, koverat i žig u čast Ljubičevskih konjičkih igara

Pošta Srbije je u čast Ljubičevskih konjičkih igara, manifestacije duge 56 godina, danas, 15. avgusta pustila u opticaj prigodno filatelističko izdanje: marku u šalterskim tabacima u nominalnoj vrednosti od 27 dinara, prigodan koverat prvog dana (FDC) i prigodan žig. Umetničku obradu marke uradio je Boban Savić, akademski slikar “Srbijamarke”.

Foto: Pošta Srbije

Međunarodna sportsko-turistička manifestacija – Ljubičevske konjičke igre, nastala je 1964. godine, kao odraz tradicije naroda stiškog i pomoravskog kraja.

Istorija nastanka Ljubičevskih konjičkih igara vezuje se za 1858. godinu, kada je knez Miloš Obrenović na desnoj obali Morave podigao letnjikovac za svoju porodicu. Uz konak je podigao i nekoliko štala sa konjima. Knez Miloš je 1860. godine, svoje imanje nazvano Morava, poklonio državi, Imanje je u čast majke kneza Mihaila Ljubice, kasnije dobilo naziv Ljubičevo. Ergela je preživela brojne nedaće nacionalne istorije, ali je uvek nakon teških dana dolazio preporod.

Ove godine Ljubičevske konjičke igre održaće se od 30. avgusta do 1. septembra.

Požarevljanka OSUĐENA na tri godine ZATVORA: Od prodaje nekretnina prisvojila 80 miliona dinara

Foto: Urban City / B.P.

Optužena klijentima prodavala stanove, lokale i garaže, ali im te nekretnine nije predala u posed, već je dobijeni novac zadržala za sebe

Optužena M.N. (65) iz Požarevca, vlasnica i direktorka privrednog društva „MDS komerc“ DOO, osuđena je nepravosnažno pred Višim sudom na trogodišnju zatvorsku kaznu, zbog zloupotrebe službenog položaja i utaje poreza.

Osim zatvorske, ona je osuđena i na plaćanje novčane kazne, u iznosu od 200.000 dinara. Prema navodima optužnica, M.N. se teretila da je u periodu od 2008. do 2011. godine, sklapala ugovore sa klijentima o kupoprodaji stanova, lokala i garaža, koje im kasnije nije predala u posed. Od dobijenih para, svojoj firmi uplatila je 4,6 miliona dinara, što je protivpravno stečena korist, dok je za sebe zadržala 80.730.000 dinara.

Pošto na iznos koji je uzela za sebe nije platila porez na dodatu vrednost od sedam miliona dinara, izvršila je i krivično delo utaja poreza, pišu Novosti.

SVETSKO TAKMIČENJE LEKARA U KORIŠĆENJU ULTRAZVUKA: Najbolji lekar je iz Požarevca

Požarevački prim. dr Ivica Zdravković, licencirani ehosonograf, jedini je iz Srbije prekjuče dobio prestižnu međunarodnu nagradu POKUS za najboljeg stručnjaka za ultrazvučnu dijagnostiku i edukaciju drugih kolega u toj oblasti.

To svetsko takmičenje, u kojem učestvuje 25 država, a organizuje ga Akademija za sertifikaciju u SAD, podrazumevalo je da svetski lekari pošalju više svojih ultrazvučnih snimaka i njihovih tumačenja, a dr Zdravković je ove godine u tome bio najbolji.

-Nagrada mi znači jer je potvrda mog dosadašnjeg usavršavanja. Koncept primene ultrazvuka u opštoj medicini, što POKUS u praksi i jeste, budućnost je medicine kod nas i u svetu. To podrazumeva da lekar u Domu zdravlja na licu mesta završava sve što je pacijentu u tom trenutku potrebno kad je ultrazvučna dijagnostika u pitanju. Za takav vid dijagnostike u svetu kaže se da je ultrazvuk stetoskop 21. veka – kazao je prim. dr Zdravković za Kurir.

Sportsko leto 2019 na veliko zadovoljstvo građana Požarevca

Na veliko zadovoljstvo građana, Sportsko rekreativna Asociijacija je u partnerskoj saradnji sa požarevačkim Sportskim Centrom pokrenula program sportsko – rekreativnih aktivnosti pod nazivom „Sportsko leto 2019.“ .

Program se sastoji od organizacije fitnes vežbanja u vodi koji se sprovodi na gradskom bazenu i održavanja zabvnih programa takmičarskog karaktera za decu svakog vikenda na Stadionu malih sportova.

Treninzi na bazenu se održavaju dva puta nedeljno, utorkom i četvrtkom od 20 časova tokom čitavog letnjeg raspusta i naišli su na ogromno interesovanje javnosti. Na svakom treningu prisutno je od 60 do 70 vežbača različitog uzrasta. Posebno raduje činjenica da se programu priključio veliki broj požarevačkih penzionera, pogotovo žena koje sa izrazitim entuzijazmom i motivacijom prilaze svom treningu i zaista daju primer mlađima kada je radna etika i opšta kultura u pitanju.

Renovirani Stadion malih sportova je ispunio svoju svrhu i širom otvorio vrata za održavanje takmičenja zabavnog karaktera za sve mališane uzrsta od 4 do 12 godina. Svakog vikenda održavaju se turniri zabavnog karaktera u poligonima spretnosti, preciznom šutiranju uz savladavanje prepreka, ali i udaranja u karate vreću. Požarevački mališani imaju prilike da se smisleno druže, nadmeću, uče pristojnom ponašanju i opštem fer pleju.

Za svakog učesnika Asocijacija je obezbedila prigodne nagrade, kako bi dodatno motivisala naše najmlađe sugrađane da se aktivno uključe u sportske programe i od malena upute ka zdravim navikama i aktivnom životu.

Veliku zahvalnost za sprovođenje letnjeg programa, Asocijacija izaražava direktoru Sportskog Centra, gospodinu Nenadu Mitiću, koji ne samo da je sa velikim zadovoljstvom prihvatio održavanje programa na sportskim terenima i gradskom bazenu, već se i sam uključio u realizaciju svih aktivnosti, uvek spreman da zasuče rukave i instruktorima i volonterima Asocijacije pomogne u montiranju opreme i obezbeđivanju uslova sa održavanje svih manifestacija.

Asocijacija se iskreno nada da će lokalna samouprava Grada Požarevca prepoznati opšti interes građanstva i potreba sa održavanjem kvalitetnih sportsko – rekreativnih programa i u budućem periodu ozbiljniju pažnju posvetiti podršci programa Sporta za sve i na taj način doprineti prihvatanju zdravog životnog stila naših sugrađana.

Danas je Sveti Stefan letnji – zašto ga se Srbi plaše ?

Srpska pravoslavna crkva i vernici danas obeležavaju otkriće i prenos moštiju svetog Stefana, arhiđakona i prvomučenika.

Srpska pravoslavna crkva i vernici danas obeležavaju prenos moštiju Svetog Stefana, Prvog velikomučenika i današnji praznik nazivaju Svetim Stefanom letnjim ili Stevanom Vetrovitim. Kult svetog Stefana vrlo je razvijen u srpskom narodu i podignuto je više od 40 hramova sa njegovim imenom. Mnogi srpski manastiri danas obeležavaju slavu ili preslavu, a među njima su i Manastir Hopovo, Lipovac, Banjska, Koporin, Lepenac, Slanci kod Beograda, manastir u Somboru. Pomen arhiđakonu Stefanu crkva daje četiri puta godišnje.

Srbi se Stevana Vetrovitog plaše, ali ga i poštuju da im vetar ne bi oduvao seno, slamu i doneo razne bolesti. Zato se veruje da se na današnji dan treba čuvati vetra. Primorci današnji praznik smatraju mornarskom slavom, jer im Stevan Vetroviti daje vetar za njihova jedra.

Kako kaže biblijsko svedočanstvo, Sveti arhiđakon Stefan bio je, kao i dvanaest velikih apostola, nadahnut silom Duha Svetoga. Činio je mnoga čudesa, pomagao ljudima i sva njegova dobra dela pominju se u Svetom pismu Novog zaveta. U toj prvoj godini po stradanju i Vaznesenju Hristovom, Sveti Stefan je snagom svoje vere, svojih reči i dela podsećao na reči zakona i proroka Starog zaveta i dokazivao Jevrejima, svojim sunarodnicima, da su oni zaista ubili Mesiju, očekivanog toliko vekova.

Zbog toga je među svojim bližnjima imao mnogo neprijatelja, ali ih je uvek pobeđivao svojim jasnim i istinitim rečima. Kako nisu mogli drugačije sprečiti njegovo propovedanje, pribegli su, uz pomoć lažnih svedoka, kleveti da je hulio na Boga i Mojsija, baš kao što se zbilo i sa Isusom Hristom. Tako su narodne duhovne strešine protiv Svetog Stefana pobunile narod. Kao i Hrista, Stefana su lažno optužili i uhapsili. Posle hapšenja, usledilo je suđenje.

Na suđenju Sveti Stefan je odlučno i razložno pobijao jednu po jednu klevetu lažnih svedoka. Izložio je, jasno i sa velikim poštovanjem, celu istoriju Izrailja od Avrama, koji je prvi dobio obećanje o dolasku Mesije do Mojsija, o kojem je govorio sa velikim strahopoštovanjem i uvažavanjem. Međutim, istina o Mesiji još više je razbesnela svešteničke i narodne poglavare. U tom trenutku Arhiđakon Stefan je pogledao u nebo i izgovorio ono što je razbesnelo njegove sudije.

– Evo, vidim nebesa otvorena i sina čovečjeg gde stoji s desne strane Boga – svojim rečima je razjario sve sudije, te su Arhiđakona Stefana izveli iz grada i ubili ga kamenjem.

Sveti prvomučenik Stefan imao je nešto više od 30 godina kada je ubijen. Njegove poslednje reči su bile – Gospode, ne uračunaj im greh ovaj.

Red oblaka pa red sunca u Požarevcu uz prolećne temperature

Foto: Urban City

Danas će na severu Srbije i u Negotinskoj Krajini biti pretežno sunčano, dok će u ostalim krajevima biti umereno do potpuno oblačno, ponegde s kratkotrajnom kišom, saopštio je Republički hidrometeorološki zavod Srbije.

Posle podne i uveče očekuje se postepeno razvedravanje. Vetar će biti umeren, na istoku i u planinskim predelima povremeno jak, severozapadni, uveče u slabljenju. Najniža temperatura kretaće se od 14 do 19, a najviša od 23 do 26, u Negotinskoj Krajini do 29 stepeni Celzijusa.

U Požarevcu će jutro biti umereno oblačno, u toku dana pretezno sunčano, dok će vetar biti umeren, severozapadni, uveče u slabljenju. Najniža temperatura kretaće se oko 16, a najviša dnevna oko 24 stepena Celzijusa.

VODOVOD: Zbog kvara više ulica u Požarevcu BEZ VODE do 14 časova

Foto: Pixabay // Ilustracija

Zbog sanacije kvara, bez vode će biti potrošači u ulici 27. Aprila sa pripadajućim bočnim ulicama u periodu od 11:30 do 14:00 časova.

Proizvodnja električne energije u „TE-KO Kostolac“: Plan premašen za 6,7 odsto

Elektroenergetskom sistemu je predato 3,5 milijardi kilovat-časova.

Kostolački ogranak „Elektroprivrede Srbije“ za šest meseci isporučio je elektroenergetskom sistemu ukupno 3.497.327.000 kWh, što je 6,7 odsto iznad plana za ovaj period godine.

U Termoelektrani „Kostolac A“ je tokom šest meseci proizvedeno 1.077.571.000 kWh, što predstavlja prebačaj proizvodnog plana za prvu polovinu godine. Posmatrano pojedinačno po blokovima, blok A1 je do početka jula predao elektroenergetskom sistemu Srbije 334.633.000 kWh, dok je blok A2 proizveo 742.938.000 kWh električne energije u istom periodu.

Blokovi TE „Kostolac B“ su do početka jula realizovali 2,6 odsto više od polugodišnjeg plana i predali elektronergetskom sistemu 2.419.756.000 kWh. Blok B1 je proizveo 1.165.484.000 kWh, a blok B2 1.254.272.000 kWh električne energije.

Planirano je da se do kraja godine isporuči ukupno 5.508.000.000 kWh električne energije, uz napomenu da će ove godine blok B2 biti van rada šest meseci zbog kapitalnog remonta.

Rok opera za kraj Beer Festa, ništa od koncerta Džonija Mara

Foto: Urban City

Muzički spektakl Rock opera, koji je bio planiran za otvaranje Beer festa, zbog vremenskih nepogoda biće izveden na zatvaranju festivala 19. avgusta, a najavljeni koncert Džonija Mara neće biti održan zbog njegovih ranije zakazanih nastupa, saopštili su organizatori festivala.

Raspored koncerata koji su najavljeni za petak, subotu i nedelju na Beer Festu ostaće nepromenjen, dok će u četvrtak nastupiti Dejan Cukić, Artan Lili, Kerber, YU Grupa i Eyesburn.

Na kraju festivala 19. avgusta nastupiće i Marko Louis, Ice Nigrutin ft Timbe, Majke i KKN. Program sa preostale tri bine, koji je bio planiran za sredu, biće održan u ponedeljak.

Zbog velikog interesovanja publike, organizatori se trude da obezbede novi termin za njegov prvi beogradski koncert Džonija Mara tokom jeseni.

Prema najavama RHMZ-a, narednih dana neće biti padavina, tako da se nadamo da će stotine hiljada posetilaca uživati u sjajnim besplatnim koncertima, koji će za pet dana biti održani na Ušću, kao i u festivalima Music Week i Noć muzike, koji će do kraja avgusta biti održani u okviru Cloud festivalske platforme, navode organizatori.

Obeleženo 100 godina od osnivanja crkve Svetog apostola Tome u Tabanovcu

U nedelju 11. avgusta u naselju Tabanovac obeležena je stogodišnjica od osnivanja crkve Svetog apostola Tome u pomenutom naselju.

Povodom ovog jubileja svečanu liturgiju služio je Njegovo preosveštenstvo episkop Požarevačko – braničevski dr Ignjatije Midić. Obeležavanju je prisustvovao veliki broj građana a nakon liturgije za sve goste je upriličen kulturno – umetnički program.

Crkva Svetog apostola Tome u selu Tabanovac , pripada Burovačko – Tabanovačkoj parohiji, Mlavskom namesništvu sa sedištem u Petrovcu na Mlavi. Gradnja crkve otpočeta je 1913.g, a završena je i osveštana 1919. godine. Crkvu je osveštao na dan „Svetog Proroka Ilije“, lično srpski patrijarh Dimitrije.

MOJA VEST: Vrhunac bahatosti juče u Požarevcu

Sliku nam je poslao Miroslav koji kaže da je u utorak u Čede Vasovića u Požarevcu video neverovatan prizor. Skoro u radnju ušao.

Znajući da su u toku radovi na rekonstrukciji trotoara i parking mesta u ovoj ulici saobraćaj je svakako usporen, pa nije jasno da neko može ovako da postupi, kaže nam vidno iznervirani Miroslav koji nam je poslao ovu sliku.


Deo URBAN CITY web portala namenjen vestima koje nam vi šaljete i ukazujete na eventualne probleme u gradu i okolini i svemu onome što vam se čini zanimljivo za objavu u vidu slika, video klipa sa kratkim objašnjenjem.

Predloge možete poslati na e-mail: ra************@***il.com

INBOX Urban City Facebook stranice,

Viber // WhatsApp na broj 062 // 565 – 707 ili u

DM na Instagramu @urbancityradio

Google počinje da nam uzima otisak prsta

Foto: Google screenshot

Pojedinim uslugama, koje Google nudi korisnicima u okviru operativnog sistema Android, uskoro ćemo moći da pristupimo logujući se putem Google Chromea i otiska prsta umesto šifre.

Nova mogućnost je, za sada, dostupna samo u pojedinim modelima pametnih telefona, ali bi uskoro trebalo to da postane za sve smartfone koji koriste Android 7 ili noviji. Takođe je omogućeno i logovanje na ostale poznate načine, uključujući PIN-ove i obrasce.

Otisak prsta je već sada moguće koristiti za potvrđivanje transakcija u okviru servisa Google Pay, kao i za logovanje u aplikacije. Otisak će biti moguće koristiti i za logovanje u Googleove veb servise putem Chromea.

To je za sada moguće samo za pregled i promenu lozinki koje su uskladištene na adresi passwords.google.com. Ta kompanija planira da u budućnosti ovom uslugom obuhvati više servisa, među kojima su i oni smešteni u klaudu.

U Googleu smatraju da je izbegavanje lozinke ne samo praktičnije, pošto ne morate da je pamtite, već je i bezbednije.

Ključni podaci za logovanje uskladišteni su lokalno na vašem telefonu, pa se ne mogu presresti ili hakiovti na serverima. Do njih je, takođe, praktično nemoguće doći na prevaru, tj. pomoću phishinga.

Nova Googleova usluga zasnovana je na otvorenim protokolima FIDO2 i WebAuthn, koje različite lokacije na vebu mogu da koriste za bezbednije logovanje. FIDO2 standard je značajno bezbedniji od klasičnih lozinki.

Svi uređaji sa Androidom 7 ili novijim sertifikovani su za taj standard, a Google, takođe, omogućava upotrebu dvostepene provere za logovanje u korisnički nalog.

 

U četvrtak ističe rok za plaćanje treće rate poreza na imovinu

Foto: Urban City

Rok za plaćanje treće rate godišnjeg poreza na imovinu ističe sutra, 15. avgusta.

Nakon te uplate, građanima je ostala poslednja četvrta rata, za koju rok ističe 15. novembra.

Obveznici poreza na imovinu su građani, preduzetnici i preduzeća, a prikupljaju ga lokalne samouprave.

Porez na imovinu se plaća u četiri rate prva do 15. februara, druga do 15. maja, treća do 15. avgusta, a poslednja do 15. novembra.

Za svaki dan kašnjenja uplate poreza na imovinu obaveznik plaća zateznu kamatu, a za izbegavanje plaćanja tog poreza predviđena je kazna od 5.000 dinara.

 

VREMENSKA PROGNOZA

Pozarevac,RS
broken clouds
25.5 ° C
25.5 °
25.5 °
67%
0.9kmh
65%
Thu
31 °
Fri
33 °
Sat
33 °
Sun
34 °
Mon
34 °