Putem aplikacije Moja LPA omogućen je upit stanja za porez na imovinu korišćenjem korisničkog imena i lozinke.
SVI poreski obveznici od danas putem mobilne aplikacije Moja LPA (lokalna poreska administracija), mogu da pošalju centralizovani upit stanja za porez na imovinu za teritoriju cele Srbije putem mobilnog telefona. Aplikacija je besplatna i dostupna je i za Android i iOS korisnike.
Putem aplikacije Moja LPA omogućen je upit stanja za porez na imovinu korišćenjem korisničkog imena i lozinke, a zahtev za dodelu istih mogu se podneti u nadležnoj lokalnoj poreskoj administraciji. Ukoliko je neko obveznik u više lokalnih administracija, nalog je dovoljno otvoriti samo u jednoj.
Puštanjem u rad portala jedinstvenog informacionog sistema lokalne poreske administracije lpa.gov.rs početkom ove godine, građanima, privredi i državi omogućeno je da na klik dođu do informacija o svom porezu na imovinu i drugim izvornim javnim prihodima, da podnesu prijavu za utvrđivanje poreza na imovinu fizičkih i pravnih lica, kao i da elektronski plate nastale obaveze. Naši građani koji žive u inostranstvu mogu na lak, brz i besplatan način da provere svoje poreske obaveze i izmire ih. Do sada je putem portala LPA imovinu elektronskim putem prijavilo gotovo 55.000 pravnih i 350 fizičkih lica, dok je broj transakcija elektronskih plaćanja nekoliko stotina.
Astronaut NASA može da zaradi oko 155.000 dolara godišnje, izjavio je za Sputnjik bivši astronaut NASA Skot Keli.
„Astronauti NASA mogu maksimalno da računaju na kategoriju federalnog službenika GS-15, što je u vojsci ekvivalentno zvanju pukovnika ili kapetana ratne mornarice. Godišnja plata je oko 155.000 dolara“, rekao je bivši astronaut NASA Skot Keli.
Keli je objasnio da prilikom stupanja u odred astronauta NASA, vojnici ostaju u vojnoj službi, zbog čega primaju istu platu kao u vojsci. U suštini, astronaut-vojnik dobija nešto veću platu od svojih civilnih kolega, pošto se deo njihovih prihoda ne oporezuje.
Osim toga, astronautima su plaćeni osiguranje i odmor, a imaju i beneficirani radni staž.
Američki astronaut je u svemiru ukupno proveo 522 dana i 10 sati, a leteo je četiri puta. Pre NASA, Keli je služio u morskoj avijaciji u Atlantskom okeanu, Sredozemnom i Crvenom moru i Persijskom zalivu. Kasnije je postao pilot. Sada Keli ima 55 godina i zvanje kapetana prve klase Ratne mornarice. Prvog aprila 2016. godine astronaut je dao otkaz u NASA.
Na Sportsko-rekreativnom centru „Topoljar”održan je drugi po redu „Kostolački kotlić“, koji je okupio 140 ekipa koje su se borile za titulu najbolje riblje čorbe. Ove godine gastronomska manifestacija poklopila se sa obeležavanjem Dana rudara i ubuduće ovaj datum biće ustaljen.
Foto: KSC Kostolac
Manifestaciju je svečano otvorio zamenik predsednika Gradske opštine Kostolac Dalibor Ilić istakavši da je prošlogodišnji „Kostolački kotlić” napravio pravi „bum”okupivši 138 ekipa i par hiljada posetilaca, a ove godine okupio je još veći broj posetilaca iz celog regiona. „Shvatili smo da moramo svake godine da unapređujemo naše takmičenje i kvalitet programa, kako bi opravdali poverenje svih vas. Zahvaljujući Centru za kulturu „Kostolac” i sindikalnim organizacijama „Kopovi Kostolac“ i „Termoelektrane Kostolac“ uspeli smo da već od drugog Kostolačkog kotlića napravimo pravi spektakl”, rekao je Ilić poželevši takmičarima puno uspeha, a posetiocima dobar provod.
Pored takmičenja u kuvanju riblje čorbe organizovan je i bogat i sadržajan kulturno umetnički program. Za dobro raspoloženje na manifestaciji bio je zadužen kostolački „Bubašvaba bend”.
Foto: KSC Kostolac
Takođe bio je priređen i etno sajam hrane i pića, a pomoć u organizaciji pružila je Regionalna razvojna agencija„Braničevo – Podunavlje”. U večernjim satima posetioci su uživali u nastupima kulturno – umetničkih društava iz Kostolca, Petke, Starog Kostolca i Živice. Između nastupa kudova izvačena je lutrija, a glavnu nagradu unikatni roštilj dobio je Lazar Antić. Takođe održano je i revijalno takmičenje u navlačenju konopca, gde su se takmičile ekipe kopova i elektrana. U dva navlačenja pobedila je ekipa kopova. Posebna atrakcija bila je vo na ražnju. Organizatori su imali ideju da tog dana ugoste sve naše sugrađane, ali i goste sa strane. Kostolčani ne pamte kada je poslednji put u našoj opštini organizovan ovakav vid zabave sa programom na kome bi pozavideli i mnogo veći gradovi.
Zahtevan posao degustacije i ocenjivanja ove najukusnije takmičarske discipline je imao žiri u sledećem sastavu: Tadić Zoran – šef kuhinje Tehničke škole sa domom učenika „Nikola Tesla“ Kostolac, Jelena Blagojević – šef kuhinje Osnovne škole „Jovan Cvijić“ Kostolac i Dragana Grozdanić profesor kuvarstva u Ekonomsko – trgovinskoj školi.
Prema oceni stručnog žirija treće mesto zauzeo je Zlatibor Stanisavljević, nagradu kotlić od 15 litara sa ložištem uručio je zamenik predsednika Gradske opštine Kostolac Dalibor Ilić. Drugo mesto pripalo je Dejanu Alavanji, a nagradu unikatni roštilj sa ražnjem, uručila je predsednica Skupštine Gradske opštine Kostolac Milena Cerovšek. Prvo mesto osvojio je Željko Davidović, nagradu letovanje sedam dana za dve osobe uručio je predsednik Gradske opštine Kostolac Serdžo Krstanoski.
Dodeljene su i dve specijalne nagrade, za najlepšu kuvaricu, Suzani Novković, i za poseban doprinos u organizaciji Kostlačkog kotlića, Dejanu Alavanji.
Nakon proglašenja pobednika u kuvanju riblje čorbe usledio je veličanstveni vatromet i koncert grupe „Neverne bebe”. Publika je uživala uz njihove najveće hitove, ali i pesme iz prvog dela karijere koje ne izvode tako često.
Ovogodišnji „Kostolački kotlić“ organizovali su: Gradska opština Kostolac, Centar za kulturu „Kostolac” i sindikalne organizacije „Kopovi Kostolac“ i „Termoelektrane Kostolac“.
Cilj manifestacije je da postane tradicionalna, da se održava uvek istog dana, 6. avgusta, kada se obeležava i Dan rudara, a pre svega da postane prepoznatljivo obeležje grada.
Zbog sanacije kvara, bez vode će biti potrošači u MZ Radna mala, ulice Rade Slobode, Skadarska, Uzun Mirkova, Sarajevska, Kočina, Ohridska, Metohijska u periodu od 08:30 do 12:00 časova.
U Srbiji danas osetno svežije vreme. Zbog najavljenih vremenskih nepogoda na teritoriji Srbije na snazi je narandžasti meteoalarm. U Braničevskom okrugu proglašen žuti meteoalarm.
Foto: meteoalarm.rs
Rano ujutro na severu i zapadu, a tokom dana i u ostalim delovima zemlje lokalna pojava kratkotrajnih vremenskih nepogoda s gradom, olujnim vetrom i obilnim pljuskovima (20 do 30 mm za kratak vremenski period, ponegde i više) i osetnim padom temperature, upozorava RHMZ na svom sajtu.
Najniža temperatura od 16 do 21 stpena, a najviša od 21 na severozapadu i zapadu do 34 na jugoistoku zemlje, saopštio je Republički hidrometeorološki zavod Srbije.
Foto: RHMZ
U Požarevcu takođe osetno svežije, pre podne naoblačenje, od sredine dana povremeno s kišom, pljuskovima i grmljavinom.
Vetar umeren, povremeno i jak, severozapadni.
Temperatura bez većeg kolebanja od 21 do 26 stepeni.
Foto: RHMZ
U četvrtak i petak promenljivo oblačno, iznad većeg dela zemlje suvo, samo u četvrtak ujutro i pre podne na istoku i jugu, a u petak posle podne na severu, ponegde kratkotrajna kiša ili pljusak s grmljavinom.
Od subote pretežno sunčano uz postepeni porast temperature.
Peti međunarodni turistički reli oldtajmera „Lagano Srbijom”, u organizaciji Udruženja građana „Pokretač”, počeće danas i trajaće do nedelje, 18. avgusta.
Osim kroz našu zemlju, 22 posade će voziti i kroz Rumuniju, a među učesnicima će biti vlasnici starovremenskih vozila iz Srbije, Hrvatske i Slovenije. Na put dugačak 1.202 kilometra oni će krenuti danas u osam časova ispred hotela „Hedonik” u Vrčinu, na auto-putu za Niš. U toku petodnevne vožnje učesnici će, između ostalog, obići Golubac i Lepenski vir, kao i rumunske gradove Sibiju i Temišvar. Reli se završava u Kikindi, posetom tamošnjem Muzeju „Tera”.
Posebna poslastica, zbog koje je trasa vožnje proširena i na Rumuniju, biće obilazak tamošnje staze za vožnju Transfagarašan, jedne od najboljih na svetu.
– Osim promocije saobraćajne kulture i poštovanja propisa, ovom manifestacijom promovišemo i oldtajmere kao industrijsko nasleđe, ali i dobrosusedske odnose država iz kojih dolaze učesnici. Ovo je prvi put posle gotovo tri decenije da će na istom mestu biti predstavnici organizacija ljubitelja starih automobila iz Slovenije, Hrvatske i Srbije– navode organizatori.
Na trasi relija je i Muzej „Žeravica” u Novom Miloševu, čiju jedinstvenu postavku čine traktori proizvedeni u evropskim i američkim fabrikama pre i posle Drugog svetskog rata. Priča o toj zanimljivoj riznici počela je krajem sedamdesetih godina prošlog veka idejom Milivoja Žeravice (1931–2009) da nabavi traktor „fordson” iz 1924. godine, kakav je imao njegov otac.
„Slučajno je od prijatelja saznao da u okolini Kragujevca postoji takav model. Kada je otišao da ga pogleda, iznenadio se zatekavši nekoliko sličnih traktora iz tog vremena i odlučio da ih sve otkupi. Do nivoa ugledne zbirke muzej je doveo Milivojev sin Čedomir, a centralno mesto u kolekciji zauzima najstariji sačuvani traktor u Srbiji i široj regiji, američki ’hart-par 30’ iz 1920. godine”, ističu u UG „Pokretač”.
Među vozilima koja će učestvovati na reliju biće stari modeli „Opela”, „Fijata”, „Rols-Rojsa”, „Folksvagena”, „Ostina”, „Jaguara”, „zastave 101” i drugih četvorotočkaša.
JKP ViK Požarevac obaveštava svoje potrošače da se u prethodnom periodu kojeg karakterišu izuzetno visoke temperature, beleži znatan porast potrošnje vode na teritoriji Grada.
S tim u vezi, mole se potrošači da namenski troše vodu, kako ne bi došlo do uvođenja restriktivnih mera.
Dekarbonizacija motora je proces ubrizgavanja tačno određene količine H2E® gasa u usis vazduha motora tokom rada u određenom režimu radi razgradnje naslaga nakupljene čađi u kompresionom prostoru i izduvnom sistemu.
Posredstvom visoke temperature H2E® gas se vezuje za naslage čađi unutar kompresione komore, razgrađuje ih i zatim uklanja kroz izduvni sistem vozila.
Ovaj proces ne sadrži nikakve štetne, opasne ili agresivne hemikalije. Zapravo, sagorevanjem H2E® gasa dobija se optimalna količina pregrejane vodene pare koja pospešuje uklanjanje razgrađenih naslaga čađi, što je neophodno kako bi se efikasnost i performanse motora nakon postupka približile fabričkim.
Tako bar kažu u firmama koje se bave dekarbonizacijom. Da li je ovo prevara ili ne procenite sami i pogledajte ovaj video klip:
Zbog najavljenog nevremena koje će pogoditi Beograd i druge delove zemlje, „Bir fest“ će biti odložen za jedan dan, tako da će festival početi u četvrtak, a trajati do ponedeljka umesto do nedelje.
Republički hidrometeorološki zavod najavio je da će u sredu 14. avgusta biti izuzetno nepovoljni vremenski uslovi, uz jak vetar praćen grmljavinom i velikom količinom padavina, a producent „Beogradskog bir festa“ odlučio je da početak festivala pomeri na četvrtak 15. avgust.
Festival će biti produžen i na ponedeljak 19. avgust.
Odluka je doneta uz konsultaciju sa svim stručnim službama koje učestvuju u bezbednosnim procenama.
„Iako nismo srećni zbog novonastale situacije morali smo da preduzmemo sve mere, jer nam je bezbednost posetilaca festivala najvažnija. U toku su dogovori sa muzičkim grupama o određivanju novih termina nastupa o čemu ćemo javnost obavestiti u najkraćem mogućem roku“, rekli su u Beogradskoj kulturnoj mreži.
Svečano otvaranje izložbe slika likovnih udruženja grada Požarevca, Kostolca i Žagubice i tradicionalnih ručnih radova u okviru manifestacije 56. Ljubičevskih konjičkih igara JEDAN IZLOG JEDNA SLIKA 15.08.2019.g, četvrtak, u 19 časova.
Istraživači kompanije ESET, specijalizovane za bezbednost u oblasti interneta i IT-a, nedavno su otkrili novi lanac malvera, koji cilja korisnike porno sajtova, i koji iznuđivanje novca podiže na potpuno novi nivo.
U pitanju je malver pod imenom Varenyky koji prati aktivnosti na zaraženim računarima i čeka sve dok žrtva ne poseti neki porno sajt, da bi u tom trenutku počeo sa snimanjem ekrana.
Novi maliciozni program se prvi put pojavio u maju u Francuskoj i, za sada, cilja samo korisnike iz te zemlje. Pre svega cilja korisnike usluga operatera Orange, kojima šalje maliciozne Microsoft Word fajlove koji služe za pokretanje malvera.
Kada se inficirani fajl otvori prvo se proverava da li je žrtva sa područja Francuske, pa ako nije program se povlači bez nanete štete, piše Forbes.
Ali ukoliko se ispostavi da je žrtva sa ciljanog područja – malver se instalira na računar. On, zatim, preuzima lozinke i snima ekran svaki put kada žrtva poseti neki porno sajt.
Spam mejlovi koji sadrže ovaj malver izgledaju kao lažni pozivi za nagradnu igru, u kojoj se primaocu kao nagrada obećavaju iPhone X, Galaxy S9 ili S10, a od njega se traže lični podaci, uključujući i one o bankovnom računu, prenosi PC Press.
Još uvek nema dokaza o tome da su se snimljeni sadržaji koristili protiv žrtava, pa se pretpostavlja da napadači ispipavaju teren za nove načine na koje bi mogli da iznude još više novca (tzv. sextortion).
Ostalo je još svega sedam dana, do utorka, 20. avgusta, do kraja „Youth Heroes“ konkursa, na koji mogu da se prijave vredni i uspešni pojedinci iz ukupno četiri oblasti: obrazovanja i nauke, preduzetništva i kreativnih industrija, društvenog aktivizma i kulture i umetnosti. Pobednici ovogodišnjeg konkursa, četvrtog po redu, koji će biti proglašeni na jesen, dobiće zasluženo priznanje i medijsku promociju, a njihova dostignuća biće predstavljena javnosti. Laureati „Youth Heroes“ nagrade biće prvi kojima će biti obezbeđene ulaznice za jubilarno 20. izdanje EXIT festivala naredne godine, kao i za Sea Star i Sea Dance festivale u 2020. godini.
Uz komplete festivalskih ulaznica, biće im uručeni poklon paketi izdavačke kuće „Vulkan“, a prvoplasirane u svakoj od kategorija očekuje i novčana nagrada u iznosu od 100.000 din.
“Youth Heroes” je dugoročna zajednička kampanja EXIT festivala i kompanije NIS za promociju pozitivnih uzora u društvu, koja je i ove godine realizovana uz podršku Radio-televizije Srbije i kompanije Ringier Axel Springer. Specijalna „Youth Heroes“ nagrada ove godine biće dodeljena u saradnji sa Omladinskim savezom udruženja Omladinska prestonica Evrope Novi Sad 2019.
Pravo prijave na konkurs imaju svi mladi ljudi sa državljanstvom Srbije ili sa prebivalištem na teritoriji Republike Srbije uzrasta od 15 do 30 godina koji imaju posebna dostignuća, nagrade, priznanja iz oblasti obrazovanja/nauke, preduzetništva i kreativnih industrija, društvenog aktivizma, kulture/umetnosti.
Prijavni formular dostupan je sajtu www.youth-heroes.org ili na ovom linku, a prijave sa konkursnim obrascem treba poslati na email ex************@******st.orgdo (zaključno sa) 20. avgusta 2019. godine. Mlade heroje mogu nominovati organizacije, institucije, mediji i zainteresovani pojedinci ili se mogu prijaviti samostalno.
Kampanja „Youth Heroes“ za cilj ima da se unaprede uslovi za ostanak mladih talenata u Srbiji. Mladi heroji su jedini koji mogu da budu pravi pokretači promena u društvu i motivacija da se svi koji stvaraju u tišini osmele i pokažu raskoš svog talenta. Veliki uspesi poput medalja na međunarodnim naučnim takmičenjima, osmišljavanja akcija u svojoj lokalnoj zajednici, stvaranja vrhunskih umetničkih dela, pokretanja uspešne kompanije, jeste ono što zaslužuje da bude nagrađeno i promovisano kao rezultat izuzetnog zalaganja i truda.
Tokom višegodišnje kampanje Youth Heroes do sad je dodeljeno čak 52 „Youth Heroes“ priznanja mladim ljudima u Srbiji, koji se ističu svojom izuzetnošću i čine naše društvo boljim! Među njima je 49 dobitnika priznanja u oblasti obrazovanja i nauke, preduzetništva i kreativnih industrija, društvenog aktivizma i kulture i umetnosti, dok su dva mlada heroja i jedna institucija dobitnici specijalnog „Youth Heroes“ priznanja.
Ambrozija se uglavnom širi na zapuštenim mestima ili na njivama, kao i uz nasipe. Ta mesta gde nije pokošeno na vreme, odnosno krajem jula oni koji su alergični na ambroziju moraju da zaobilaze.
PROGNOZA ZA PERIOD OD 13. DO 15. AVGUSTA 2019. god.
Foto: ZZJZ Požarevac
U narednom periodu u vazduhu se očekuju visoke koncentracije polena ambrozije, srednje koncentracije polena koprive, niske do srednje koncentracije polena konoplje, kao i niske koncentracije polena pelina, štira, bokvice i trava.
UPOZORENjE
Osobe alergične na polen ambrozije treba da se pridržavaju propisane terapije.
Predsednik opštine Jovan Lukić i Sportski savez opštine Žabari, donirali su Fudbalskom klubu „Jedinstvo“ iz Oreovice traktor-kosačicu u vrednosti od 272.000,00 dinara.
"Slovenska plaža", Foto: Urban City, 14. jul 2018.
Gradnja bulevara od Jaza do Aerodroma Tivat, odnosno rekonstrukcija Jadranske magistrale, počeće sledeće godine, najavio je direktor crnogorske Uprave za saobraćaj Savo Parača za portal CdM.
Projekat je vredan oko 26 miliona evra, a radovi na izgradnji trajaće oko dve godine.
Svaka 13. osoba na svetu piše i dominantno se služi levom rukom, a 13. avgust je Međunarodni dan levorukih.
Zašto je neko levoruk, a neko desnoruk? Niko, pa ni nauka, ne zna tačan odgovor na ovo pitanje. Veruje se da genetika ima veliki udeo u tome, a to potvrđuju i najnovija istraživanja.
O levorukima postoje razna, najčešće pogrešna verovanja na koja se danas osvrnuo list “Hafington post”. Tako postoji predubeđenje da levoruki žive kraće i da češće stradaju u nesrećama, što su nedavne studije demantovale.
Veruje se, takođe, da su siromašnjiji (Bil Gejts?), manje inteligentni (Albert Ajnštajn?), manje daroviti (Leonardo da Vinči, Mikelanđelo?), ali spretniji u sportu i seksu.
Osim navedenih, među poznatim “levacima”, kako ih ljudi greškom oslovljavaju, jesu i Betoven, Bah, Čarli Čaplin, Pol Makartni, Džimi Hendriks, Julije Cezar, Aleksandar Makedonski, Napoleon i Barak Obama.
Sklonost da većinu radnji obavljaju levom rukom nije isključiva karakteristika ljudi, već i pojedinih životinja. Naime, u junu su ruski istraživači sa Univerziteta u Sankt Peterburgu ustanovili da je čak 95 odsto kengura levoruko.
Proslavljeni scenarista Gordan Mihićpreminuo je u nedelju u 80. godini. Vest o smrti prenela je njegova ćerka Ivana Mihić na Tviteru. Mihić je priminuo rano ujutru posle iznenadne bolesti.
Mihić je sahranjen u najužem krugu porodice na groblju manastira Rajinovac uz blagoslov Njegove Svetosti Patrijarha srpskog Irineja, navela je Ivana Mihić, ćerka proslavljenog scenariste.
Gordan je bio redovni profesor na Fakultetu dramskih umetnosti, gde je predavao filmski scenario. Iz njegovo pera izašli su neki od najpoznatijih filmova i serija u jugoslovenskoj i srpskoj kinematografiji među kojima su “Nemanjići”, “Ranjena zemlja”, ” Varljivo leto”, “Kamiondžije”, “Dom za vešanje”, “Balkan ekspres”, “Došlo doba da se ljubav proba”, “Jaguarov skok”, “Sivi dom”, “Bubašinter”, “Kad budem mrtav i beo”, “Zaboravljeni”, “Tango argentino”…
Bio je oženjen glumicom Verom Čukić, sa kojom ima ćerku Ivanu Mihić.
Sunčano i vruće, u većem delu zemlje uz vetrić, na jugu Banata uz povremeno jaku košavu. Najprijatnije ujutro sa 24, tokom dana 38 stepeni. Krajem dana na severu i zapadu jače naoblačenje sa kišom, pljuskovima i grmljavinom.
Sunčano i veoma toplo, osim u severozapadnim krajevima gde će biti malo prijatnije. Vetar slab i umeren, na jugu Banata povremeno i jak, južni i jugoistočni, od sredine dana u skretanju na severni i severozapadni.
Najniža temperatura od 16 do 24 , a najviša od 32 na severozapadu do 38 na jugoistoku. Krajem dana i u toku noći naoblačenje sa kišom, pljuskovima, grmljavinom i padom temperature zahvatiće severne i zapadne krajeve.
Upozorenje:
Tmax ≥ 35 stepeni, verovatnoća: 90%.
Lokalna pojava grmljavina sa ili bez padavina verovatnoća: 80%.
Zbog radova na mreži, bez vode će biti potrošači u ulici Vojske Jugoslavije – počev od kasarne (i sve pripadajuće bočne ulice) i naselje Ćirikovac od 16:00 do 17:00 časova.
Na osnovu rezultata kontrole Sektora za unutrašnju kontrolu i bezbednost JP EPS, policija je uhapsila šestoro zaposlenih „Elektroprivrede Srbije“ iz Kraljeva zbog zloupotrebe službenog položaja u gradnji elektroenergetskog objekta za mini hidroelektranu „Dubočica 2“.
Uhapšeni su Zoran Pantelić, glavni referent za održavanje elektroenergetskih objekata (EEO), Grujica Davidović, referent za održavanje EEO, Dejan Radić, šef službe za održavanje EEO, Milan Vučković rukovodilac sektora za održavanje EEO i mernih mesta, Dragan Mačužić, direktor Odseka za tehničke usluge Kraljevo i Saša Dimić, rukovodilac Sektora u Odseku za održavanje EEO, svi zaposleni u JP EPS u Kraljevu.
Oni su osumnjičeni da su tokom 2016. i 2017. godine nezakonito angažovali zaposlene i mehanizaciju EPS-a na izgradnji elektroenergetskog objekta za potrebe MHE „Dubočica 2“, koja je u vlasništvu Milana Vučkovića, odnosno njegove firme „Hidroenergo Dubočica“. Time su oštetili EPS i preduzeću „Hidroenergo Dubočica“ obezbedili protivpravnu imovinsku korist u iznosu od 1,96 miliona dinara.
Za odličnu saradnju u ovom slučaju JP EPS zahvalјuje Ministarstvu unutrašnjih poslova, Upravi kriminalističke policije, Odeljenju za borbu protiv korupcije, kao i Posebnom odeljenju za suzbijanje korupcija Višeg javnog tužilaštva u Kraljevu.
JP EPS će nastaviti kontrole da bi se predupredile ili otkrile eventualne zloupotrebe i na taj način zaštitila imovina preduzeća.
Požarevac je u aprilu 2018. godine dobio STOP SHOP, a već prilikom otvaranja pričalo se o proširenju. Požarevački STOP SHOP dobiće još jedan deo, a jedan od zakupaca trebalo bi da bude i LiDL, nezvanično saznaje URBAN CITY.
Foto: Urban City
LiDL-ova prodavnica u okviru ritejl parka STOP SHOP trebalo bi da bude smeštena na potezu gde se trenutno nalazi travnjak na ulazu u požarevački STOP SHOP.
Izgradnja dodatnog dela STOP SHOP-a, kako je URBAN CITY nezvanično saznao mogla bi da počne već polovinom avgusta, a rok za završetak radova je oko četiri meseca.
LiDL je deo Schwarz grupe sa sedištem u Nekarsulmu (Nemačka) i najveći je diskontni trgovinski lanac u Evropi sa tendencijom dinamičnog rasta.
LiDL postoji u 30, a operativan je u 27 zemalja Evrope i u Sjedinjenim Američkim Državama.
A.S. je, u alkoholisanom stanju, najpre ukrao „juga“, pa kombi, a onda se tri dana krio od policije izvan sela.
Na osnovu sporazuma o priznanju krivice, A.S. (21) iz Topolovnika osuđen je pred Osnovnim sudom u Velikom Gradištu na sedam meseci zatvora, uslovno na dve godine, zbog neovlašćenog korišćenja tuđeg vozila, pišu Novosti.
Ovo krivično delo on je, u dva navrata, počinio u noći između 2. i 3. avgusta, vraćajući se pijan sa vašara u Velikom Gradištu. Usput je, ispred jedne kuće, opazio parkirani „jugo“ sa ostavljenim ključevima u kontakt-bravi motora. Ušao je u auto i vozio se njime sve dok je bilo benzina u rezervoaru. Nakon toga je napustio vozilo i tada spazio parkirani kombi firme „Eskom“, takođe sa ostavljenim ključevima. Ušao je u vozilo i odvezao se, ali su ga videli radnici ove firme i odmah alarmirali policiju. Ubrzo je nastala potera, ali je A.M. uspeo da napusti vozilo i pobegne u šipražje. Tu se krio naredna tri dana, nakon čega je lociran i uhapšen.
Prilikom saslušanja kod osnovnog javnog tužioca, on je priznao delo i zatim osuđen na uslovnu zatvorsku kaznu, uz obavezu plaćanja sudskih troškova.
Na 17. „Bir festu“ posetioci će od 14. do 18. avgusta uživati tokom 105 sati besplatnog muzičkog programa, koji će na četiri bine izvesti više od 600 muzičara.
Muzičko zagrevanje prve večeri na Glavnoj bini počeće uz Rok operu i više od 100 izvođača na bini, koji će oživeti nezaboravne rok hitove.
Prve večeri nastupiće i najveća zvezda festivala, Džoni Mar, gitarista grupe „Smits“, koji će posle nastupa na prestižnim svetskim festivalima „Glastonberi“ i „Siget“, prvi put nastupiti i u Srbiji.
Na Glavnoj bini koncerte će održati i brojni gosti iz regiona Manjifiko, „Majke“, „Brkovi“, Vojko V, „Urban & 4“, „Elemental“, „Atomsko sklonište“, „Bombaj štampa“ i mnogi drugi, a tu su i domaći izvođači Dejan Cukić, Marko Luis, „Kerber“, „Električni orgazam“, „Negativ“, Bilja Krstić, „Tap 011“, ali i veterani „Bir festa“ –„Van Gog“, „Ortodoks Kelts“, „Ju grupa“ i Inspektor Blaža.
The Stranglers, BBF 2018, Foto: Urban City
Pored muzičkog programa biće organizovani brojni drugi sadržaji, a na više od 100 štandova u ponudi će biti preko 400 različitih pivskih ukusa velikih pivskih industrija „Hajneken“, „Apatinske pivare“ i „Valjevsko pivo“, ali i dobra hrana.
Ljubitelje kraft piva i ove godine očekuje posebna zona „Craft lend“, gde će premijerno biti predstavljeno kraft pivo „Bir festa“ – Trio fantastikus, koje je napravljeno specijalno za festival u kolaboraciji tri kraft pivare: „Dogma“, „Krou“ i „Tron“.
„Apatinska pivara“ će predstaviti svoje kraft pivo Blu mun.
Na festivalski prostor će moći da se uđe na dva ulaza iz Bulevara Nikole Tesle i dva ulaza sa strane šetališta.
Na festivalu će usluge moći da se plaćaju i karticama, jer je kompanija „Visa“ sve štandove opremila mobilnim terminalima, koji će omogućiti brže, jednostavnije i sigurnije beskontaktno plaćanje.
Korisnici „Visa“ kartica moći će da iskoriste brži prolaz na ulazima 1 i 2, a uz svako beskontaktno plaćanje, dobiće popust od 15 odsto na pića, kao i za kupovinu „Visa“ VIP narukvica.
Od ove godine „Bir fest“ je postao deo nove festivalske platforme – „Klaud festivals“, u okviru koje će biti održani i festivali „Mjuzik vik“ i „Noć muzike“.
U okviru VIP zona, uz posebnu propusnicu, biće neograničena konzumacija pića tokom cele večeri, a pored piva u ponudi će biti i druga alkoholna i bezalkoholna pića.
VIP pasovi po ceni od 2.000 dinara se mogu kupiti na prodajnim mestima „Tikets“ servisa, a neophodno je izvršiti aktivaciju preko besplatne mobilne aplikacije Kipap (KeepApp), koja je dostupna na Gugl plej i Ap storu.
Video-nadzor, zabranjeno oružje, oštri predmeti…
Mere bezbednosti će, kao i ranijih godina, biti na visokom nivou, a o redu na festivalu će brinuti policijske jedinice i redari.
Ceo festivalski prostor će biti obezbeđen i video-nadzorom, a na ulazima će se nalaziti metal detektori.
Biće zabranjeno unošenje predmeta kojima mogu da se nanesu povrede – oružje, noževi, makaze i drugi oštri predmeti, kao i pirotehnika.
Neće moći da se unose putne torbe, kao ni dezodoransi, hrana, piće i slično.
Dolazak i odlazak sa „Bir festa“
Svakoga dana dva sata pre i po završetku programa za saobraćaj će biti zatvoren deo Bulevara Nikole Tesle od ulice Ušće do Trešnjinog cveta, tako da će saobraćaj i linije gradskog prevoza biti preusmerene na Bulevar Mihajla Pupina.
Sedmu godinu zaredom kompanija „Hajneken Srbija“ u saradnji sa Agencijom za bezbednost saobraćaja i GSP-om, organizuje bezbedan i besplatan dolazak i povratak sa festivala, a u okviru tradicionalne kampanje „Društvo, ko vozi kući?“.
Autobusi GSP-a prevoziće posetioce, za vreme trajanja programa na festivalu, od Ussća do četiri kljuccne taccke u gradu – Trg Republike, Banovo Brdo, Novi Beograd i Zemun.
I „Apatinska pivara“ posebnu pažnju posvećuje odgovornoj konzumaciji alkohola, te će i ove godine donirati alkometre Upravi saobraćajne policije u okviru kampanje „Kad pijem, ne vozim“ koju sprovodi već 13 godina.
U nedelju je završen 11. po redu turnir u basketu u Petrovcu na Mlavi.
Pobednik ovogodišnjeg turnira je ekipa “Nik elektro”, drugo mesto osvojila je ekipa “Hipotrejd”, trećeplasirana je bila ekipa “Aroma kafe”, dok je četvrto mesto zauzela ekipa “Tabu”.
I ove godine kao i prethodnih u okviru turnira održano je i takmičenje u brzom šutiranju “trojki” u kome je pobedio Konstantin Grujić.
Turnir se svake godine održava pod pokroviteljstvom opštine Petrovac na Mlavi i u organizaciji Direkcije za omladinu i sport opštine Petrovac na Mlavi uz pomoć Sportskog saveza opštine Petrovac na Mlavi.
Konjičko društvo „Knez Mihailo“ iz Požarevca, u nedelju 11. avgusta, na gradskom hipodromu, organizovalo je četvrti trkački dan u ovogodišnjoj sezoni.
U okviru ovog trkačkog dana održano je sedam trka, i to četiri kasačke i tri galopske trke, kao i kvalifikaciono takmičenje za Ljubičevski konjički višeboj.
Glavna trka dana bila je galopska trka “Pehar Predsednika Republike”. Pobednik ove trke je grlo “Lullaby”. Nagradni fond ovde trke bio je 800.000 dinara.
Što se tiče kasačkih trka, najkvalitetnija bila je trka pod nazivom “Požarevac” tzv. “brza partija” za grla domaćeg i stranog odgoja. Grlo “Rite On Win” pobednik je ove trke.
U okviru ovog trkačkog dana održano je i kvalifikaciono takmičenje u Ljubičevskom konjičkom višeboju, a 10 najuspešnijih ostvarilo je pravo da se takmiči u polufinalnom takmičenju koje će se održati u okviru 56. Ljubičevskih konjičkih igara.
Trkački dan održan je pod pokroviteljstvom Grada Požarevca.
Ubrzo pošto je Huawei predstavio svoj operativni sistem Harmony OS pojavila se informacija i koji bi pametni telefon mogao da bude prvi takav uređaj sa novim softverom.
Kineska kompanija sprema novi Mate 30 Lite koji bi trebalo da bude prvi telefon sa novim operativnim sistemom, navela je GSM Arena pozivajući se na objavu jednog dojavljivača na Twitteru.
Za razliku od tog modela, standardni Mate 30 i Mate 30 Pro će koristiti Android Q operativni sistem, sa EMUI 10 interfejsom.
Iako su nepotvrđene glasine nagoveštvale da bi Huawei Mate 30 Lite mogao da stigne tokom jula, izgleda da će se njegovo predstavljanje održati na jesen, kada Huawei obično predstavlja modele Mate serije.
Prema onome što je do sada poznato, Huawei Mate 30 Lite bi mogao da bude zasnovan na modelu Nova 5i Pro, pa bi tako mogao da bude opremljen LCD ekranom dijagonale 6,26 inča, Kirin 810 čipsetom i selfi kamerom sa “punch hole” otvorom.
Senzor glavne kamere imaće 48MP, a tu je i ultraširoka kamera od 8MP, kao i makro i depth senzor. Uređaj bi trebalo da napaja baterija kapaciteta 4.000mAh, koja dolazi sa podrškom za brzo punjenje od 20W.
Vision i Vision Pro
Na svojoj Huawei Developer Conference 2019, koja je ovih dana održana u Kini, osim samog softvera, kineski proizvođač je predstavio svoj prvi uređaj koje koristi novi modularni operativni sistem.
Reč je o pametnom televizoru kompanije Honor, dostupnom u dve verzije: Vision i Vision Pro. To su uređaji sa HDR ekranom dijagonale 55 inča i 4K rezolucijom, koje pokreće Huaweijev osmojezgreni procesor.
Televizori će moći da se koristi kao “informativni centar i kontrolni panel za brojne uređaje”, tako što će se, posredstovm njih, upravljati i drugim pametnim uređajima sa HarmonyOS-om+, piše Engadget.
Modelu Pro ima skrivenu kameru, koja se može koristiti za videorazgovore.