31.3 C
Pozarevac,RS
24.06.2026.
STRANA 765

Pojedini potrošači bez vode u Požarevcu

Foto: Pixabay

Zbog  radova na mreži  bez vode će biti potrošači u Kolubarskoj ulici u periodu od 11:30 do 13:30 časova.

Izmena organizacije saobraćaja na požarevačkoj pruzi

Foto: B.P.

„Srbija Voz“ a.d. obaveštava korisnike svojih usluga da će, zbog infrastrukturnih radova između stanica Majdanpek i Bor Teretna do 10. septembra 2019. godine, od 10:20 do 21:00 časova, doći do izmene organizacije saobraćaja vozova.

Voz koji iz Zaječara za Požarevac polazi u 15:04 časova, kao i voz iz Požarevca za Zaječar u 15:08 časova, saobraćaće do i od Majdanpeka.

Za putnike ovih vozova biće organizovan autobuski prevoz.

132. Smederevska jesen od 6. do 8. septembra

Foto: Urban City / B.P.

Svečanim defileom učesnika i karnevalskih grupa u petak, 6. septembra počeće “Smederevska jesen” jedna od najstarijih manifestacija te vrste kod nas po 132. put.

Održava se svake godine u septembru u Smederevu, sa ciljem da se prikažu visokokvalitetni poljoprivredni proizvodi, bogata turistička ponuda kao i privredni potencijal smederevskog kraja.

Prva manifestacija održana je krajem 19. veka. Godine 1888. je održana velika kupoprodajna izložba voća i poljoprivrednih proizvoda. Do ovog podatka se došlo zahvaljujući memoarima smederevskog trgovca i industrijalca Branka Jefremovića. Ova biografija nije objavljena i nalazi se u zbirci Istorijskog odeljenja Muzeja u Smederevu. Ovo računanje je započeto 1988. godine kada je posle 15 godina pauze obnovljena manifestacija.

Zvaničan program ovogodišnje 132. Smederevske jeseni još nije objavljen, ali što se koncerata tiče u petak 6. septembra od 21 čas nastupiće Neverne bebe, u subotu 7. septembra od 20 časova Valentino, dok će od 22 časa nastupiti grupa Van Gogh. U nedelju, 8. septembra na programu će biti dva koncerta, od 20 časova Amadeus bend, a od 22 časa koncert Dragane Mirković.

Kurjače bez struje u četvrtak

Foto: Urban City / B.P. // Ilustracija

U četvrtak, 05.09.2019. od 07:30 do 09:00 bez električne energije zbog radova na dalekovodu ostaće naselje Kurjače.

Ostaju penali za rano penzionisanje?

Foto: Pixabay // ilustracija

Država je zakonom pružila mogućnost svima koji su naporno radili da odu u prevremenu starosnu penziju, ali im je i ako se za nju odluče oduzela 0,34 odsto mesečno od onoga što bi imali da su dočekali „punu“ penziju.

Od prošlog leta Savez samostalnih sindikata naročito je bio glasan kada je tražio da se svima koji su otišli u prevremenu starosnu penziju ukinu „kazneni poeni“ nakon što napune 65 godina. Iako je bilo nagoveštaja da bi država mogla da izađe u susret sindikalnim zahtevima, sve je izvesnije da od toga neće biti ništa.

Prema računici PIO fonda, izdaci u slučaju ukidanja ovih penala bili bi težak teret za državni budžet. Tako je krajem prošle godine na spisku onih koji su se odlučili za odlazak u penziju pre nego što su ispunili uslov za odlazak u punu starosnu (u slučaju muškaraca 65 godina, kod žena je to sada 62,5 godina) bilo nekih 28.000 ljudi.

Međutim, prema podacima PIO fonda u koje smo imali uvid, početkom jula ove godine broj korisnika ove penzije bio je veći od 43.100, na osnovu čega je ovaj fond napravio i finansijski okvir za narednih osam godina.

Umesto sadašnjih 350 miliona dinara koliko državu koštaju sadašnji pre vremena penzionisani penzioneri, u narednoj bi taj trošak, ukoliko bi država odlučila da ukine „penale“, mogao da bude veći od 545 miliona dinara. PIO fond je napravio i projekciju za naredne godine, tako bi ukidanjem ove odredbe, trošak PIO fonda bio povećan u 2021. na 900 miliona dinara, da bi do 2027. narastao do dve milijarde dinara.

Uprkos svemu, predsednik Saveza samostalnih sindikata Ljubisav Orbović za Danas kaže da neće odustati od tog predloga iako država za sada tvrdi da nema mogućnosti da to uradi.

– Ne odustajemo, jer ljudi prosto nisu fizički u stanju da rade, naročito kada se radi o realnom sektoru. Posebna priča su oni ljudi koji su u prevremenu penziju morali da odu zato što su bili proglašeni tehnološkim viškom, znači nisu birali sami. Ovom odredbom oni su dodatno kažnjeni – ističe Orbović.

On kaže da od države ne dobijaju pozitivne odgovore na ovaj predlog i da je obrazloženje koje su dobili na sednicima SES-a to da je životni vek u Srbiji produžen, te da budžet to ne može da izdrži. Samostalni sindikat će nastaviti da insistira na ukidanju tih penala jer, kako kaže Orbović, sa svih strana dobijaju pozitivne reakcije ljudi koji govore da je to „nekorektno“.

Mišljenje Fiskalnog saveta odranije je poznato, a njegov član, ekonomista Nikola Altiparmakov za naš list kaže da je taj predlog fiskalno neodrživ i nepravedan. On podseća i na to da se istorija ponavlja i da sindikati kada razmišljaju o ovakvim stvarima treba da pogledaju malo i u istoriju.

– Odredba koja je uvedena u Zakon iz 2014. je slična, gotovo identična onoj koju smo imali i u zakonu iz 1964. Tada su penali bili nekih četiri odsto na godišnjem nivou. Šta se onda desilo osamdesetih? Došlo je do društveno-političkih previranja i sindikati su tražili ukidanje tih penala. Nije to tada bio jedini neosnovani zahtev, bilo ih je još nekoliko poput visoke indeksacije penzije, ali pogledajte šta se desilo posle krajem osamdesetih i devedesetih. Došlo je do urušavanja sistema javnih finansija. Mislim da sindikati treba da se zapitaju da li bi efekat bio i sada mnogo drugačiji – napominje Altiparmakov.

Objašnjenje sindikata da su pojedini ljudi mimo svoje volje morali da odu u prevremene starosne penzije za Altiparmakova nije prihvatljivo.

– Imate mogućnost odlaska, znači niko vas ne tera da odete u penziju. Makedonci, na primer, nemaju ni tu mogućnost. Dok smo razgovarali na ovu temu, bilo je priča da se kaže koliko je zaista tih ljudi koji nisu svojom voljom otišli, ali nismo dobili precizne podatke o tome. Neko ko je tri ili četiri godine bio van tržišta rada teško može da se računa u ovu kategoriju – kaže Altiparmakov.

On napominje da sličan sistem postoji u svim razvijenim zemljama. „Nema tu nikakve alhemije, ako uvedete jednom delu privilegije, trošak snose svi ostali“, naglašava Nikola Altiparmakov.

Muškarci koji ove godine pune 65 godina mogu da idu u starosnu penziju, dok je ženama potrebno da imaju najmanje 62 godine i šest meseci života i minimum 15 godina staža. Međutim, ženama koje žele u prevremenu starosnu penziju treba 38 godina i šest meseci staža i najmanje 57 godina života. Muškarci koji u 2019. žele da odu u prevremenu penziju moraju da imaju 40 godina staža i minimum 57 godina i osam meseci života.

MOJA VEST: Građani kažnjavaju!

Miša nam je poslao sliku sa porukom na jednom nepropisno parkiranom vozilom u gradu.

Nepoznata osoba ostavila papir sa obaveštenjem da plati kaznu za nepravilno parkiranje od 5.000 dinara.


Deo URBAN CITY web portala namenjen vestima koje nam vi šaljete i ukazujete na eventualne probleme u gradu i okolini i svemu onome što vam se čini zanimljivo za objavu u vidu slika, video klipa sa kratkim objašnjenjem.

Predloge možete poslati na e-mail: ra************@***il.com

INBOX Urban City Facebook stranice,

Viber // WhatsApp na broj 062 // 565 – 707 ili u

DM na Instagramu @urbancityradio


 

Školski paketići za đake iz socijalno ugroženih porodica

Paketiće sa školskim priborom primiće sutra, 05. septembra, i pedesetoro đaka osnovnih škola, od drugog do četvrtog razreda, iz socijalno ugroženih porodica opštine Veliko Gradišta, a obezbedili su ih opština Veliko Gradište i Centar za socijalni rad opština Veliko Gradište i Golubac.

Prvacima su paketići uručeni već prvog dana ove školske godine.
Školski pribor učenicima će uručiti zamenik predsednika opštine, Slađan Marković, i direktorka Centra za socijalni rad, Neda Brajković, u svečanoj sali Skupštine opštine, u 12,30 sati.

VREMENSKA PROGNOZA: Danas u Požarevcu pretežno sunčano, do 26 stepeni

Zalazak sunca u Ramu, Foto: Urban City

Danas će na severu i zapadu Srbije biti pretežno sunčano, a u ostalim krajevima umereno do potpuno oblačno, samo ponegde uz mogućnost slabe kiše, uz maksimalnu temperaturu od 23 do 27 stepeni, saopštio je RHMZ.

Do kraja dana, očekuje se postepeno smanjenje oblačnosti u svim predelima.

Vetar će biti slab i umeren severni, severozapadni, na istoku povremeno jak, a najniža temperatura će se kretati do 10 do 17 stepeni.

U Požarevcu će biti pretezno suncano uz slab do umeren severni, severozapadni vetar, sa najnižom temperaturom 12, a najvišom 26 stepeni.

Narednih sedam dana biće promenljivo oblačno, u većini mesta sa dužim sunčanim periodima, ponegde sa pojavom kratkotrajne kiše ili pljuskova sa grmljavinom, češćom u subotu i početkom naredne sedmice.

Do subote malo toplije, a zatim sa temperaturom oko i malo ispod prosečnih vrednosti za ovaj period.

Novo vozilo za potrebe narodne kuhinje Crvenog krsta od Grada Požarevca

Danas, 3. septembra izvršena je primopredaja vozila za potrebe narodne kuhinje Crvenog krsta Požarevac. Grad Požarevac je za ove namene izdvojio 2,68 miliona dinara.

Ugovore su potpisali u ime Gradske uprave Aleksandar Simonović, načelnik Gradske uprave i Saša Obradović, sekretar Crvenog krsta Požarevac. Nakon potpisivanja, gradončelnik Bane Spasović predao je ključeve kombi vozila Crvenom krstu Požarevac.

Gradončelnik Požarevca je podsetio da lokalna samouprava ulaže svake godine velika i značajna sredstva u socijalnu problematiku, a za narodnu kuhinju Crvenog krsta Grad Požarevac izdvaja preko 15 miliona dinara i 5,5 miliona dinara za gerontodomaćice.

Spasović je najavio da će se ovakve akcije nastaviti i nadalje. Prethodno vozilo za potrebe narodne kuhinje Crvenog krsta bilo je staro 13 godina.

Saša Obradović podsetio je da narodna kuhinja trenutno ima 850 korisnika u Požarevcu i Kostolcu. Narodna kuhinja u kontinuitetu radi već 24 godine. Distribucija obroka vrši se šest dana nedeljno, a korisnici koji nisu u mogućnosti da koriste usluge Narodne kuhinje, a koji su na spisku Centra za socijalni rad, njih 187, jednom mesečno dobijaju pakete sa osnovnim životnim namirnicama. Obradović se ovom prilikom zahvalio gradončelniku na ispunjenom obećanju.

Vozilo je kupljeno putem ranije raspisane javne nabavke. Ugovor o nabavci vozila zaključen je sa “Auto Mirkosom” u ukupnom iznosu sa PDV-om od 2.682.120,00 dinara.

 

Akcija Crvenog krsta Požarevac: Bezbednost dece u saobraćaju

Crveni krst Požarevac je u saradnji sa osnovnim školama realizovao akciju “Bezbednost dece u saobraćaju” koju tradicionalno organizuje na početku školske godine.

Foto: Crveni krst

Volonteri Crvenog krsta su dočekivali prvake ispred njihovih škola, prevodili ih preko pešačkog prelaza i delili im edukativni materijal na temu bezbednosti dece u saobraćaju.

Novi iPhone stiže za nedelju dana, poznate karakteristike svih modela

Tehnološki gigant iz Kupertina je i zvanično potvrdio: novi iPhone uređaji zvanično će biti predstavljeni u utorak 10. septembra, sedištu kompanije Apple.

Na događaj će, kako je i očekivano, biti predstavljena tri nova modela telefona, naslednika aktuelnih iPhonea XS, XS Max i XR.

Najveća novina, odnosno promena u odnosu na prethodne modele, je sistem od tri kamere na poleđini, koji se i vizuelno dosta razlikuje u odnosu na dosadašnja rešenja. Osim toga, novi telefoni bi trebalo da imaju i podršku za elektronsku olovku Apple Pencil, sličnu onoj kod Samsungove Note serije.

Sva tri modela pokreće isti A13 čip, ali se razlikuju po količini RAM memorije kao i prema kapacitetu baterije koja ih napaja.

U prethodnom periodu bilo je dosta nagađanja, spekulacija i procurelih informcija, tako da specifikacije još uvek nisu zvanične. I pored toga, on će, gotovo je sigurno, izgledati ovako:

Foto: Printscreen / Twitter

I pored toga što se još uvek spkuliše kako će se novi iPhone uređaji tačno zvati, tj. da li će kao i njihovi prethodnici nositi oznake iPhone 11, iPhone 11 Pro i iPhone 11 Pro Max, sigurno je da će pretprodaja novih telefona početi 13, a zvanični početak prodaje je 20. septembra.

I dalje visoka koncentracija polena ambrozije u Požarevcu

Foto: Pixabay

Na sajtu Zavoda za zaštitu zdravlja Požarevac u ponedeljak su objavljena najnovija merenja polena u vazduhu u Požarevcu i u prečniku od 25km.

U narednom periodu u vazduhu se očekuju visoke koncentracije polena ambrozije, niske koncentracije polena pelina, konoplje, štira, bokvice, trave, kiselice i koprive. Osobe alergične na polenambrozije treba da se pridržavaju propisane terapije.

Foto: ZZJZ

U Požarevcu je ambrozija uklanjana na površini od 60 hektara, a na području Kostolca na 40. Sistematsko uklanjanje ambrozije u Požarevcu počelo je 6. jula i trjalo je do 1. septembra.

Vazduh prekomerno zagađen u Smederevu

Foto: Pixabay // Ilustracija

Direktor Agencije za zaštitu životne sredine Filip Radović navodi da je vazduh prekomerno zagađen u više gradova Srbije. Najzagađeniji gradovi su – Beograd, Smederevo, Sremska Mitrovica, Kosjerić, Užice. Najčistiji vazduh udišu građani Valjeva, Kraljeva i Kragujevca.

Filip Radović je gostujući u Jutarnjem programu RTS-a naveo da građani Srbije osećaju konsekvence zagađenog vazduha, pre svega tokom zimskih meseci jer postoji veliki broj individualnih ložišta koja tokom zimskih meseci ispuštaju zagađajuće materije.

“Prema procenama Svetske zdravstvene organizacije aero-zagađenje jeste jedno od najvećih izazova ako ne i najveći izazov za ljudsko zdravlje. Građani Srbije osećaju konsekvence zagađenog vazduha, pre svega tokom zimskih meseci. Ono što je u Srbiji najdominantnije su pre svega individualna ložišta kojih ima veliki broj i koja tokom zimskih meseci ispuštaju zagađajuće materije”, objašnjava Radović.

Prema izveštaju Agencija za zaštitu životne sredine najzagađeniji gradovi su – Beograd, Smederevo, Sremska Mitrovica, Kosjerić, Užice, a najčistiji vazduh udišu građani Valjeva, Kraljeva i Kragujevca.

“U zoni Srbija je, osim u gradovima Valjevo, Kraljevo i Kragujevac, vazduh bio 1. kategorije, što znači da je čist ili neznatno zagađen, kao i u zoni Vojvodina, osim u Subotici i Sremskoj Mitrovici, navodi se u izveštaju koji je zasnovan na relevantnim podacime državane i lokalnih mreža za monitoring kvaliteta vazduha”, navodi se u izveštaju.

Poručuje da u narednom periodu treba naći alternativu grejanju na ugalj, drva i da se ulaže u energetsku efikasnost.

Kompanija Arriva u saobraćaj vratila 25 autobusa

Arriva je zajedno sa proizvođačem vozila Temsa u prethodna tri meseca izvršila detaljna ispitivanja i testiranja i utvrđeno je da su vozila bezbedna za saobraćaj.

Kompanija Arriva Litas je od septembra u saobraćaj vratila 25 novih autobusa marke Temsa Avenue LF 12, proizvedenih 2018. godine, nakon što je posle brojnih zajedničkih ispitivanja i modifikacija sa proizvođačem Temsa iz Turske utvrđeno da ispunjavaju sve bezbednosne uslove.

Kako je Arrivi bezbednost putnika i svih učesnika u saobraćaju na prvom mestu, kompanija je preuzela sve mere da se proveri i utvrdi ispravnost vozila. Nakon preventivnog povlačenja vozila iz saobraćaja predstavnici kompanije su zajedno sa predstavnicima proizvođača Temsa izvršili niz ispitivanja i testiranja, na predmetnim vozilima u periodu od tri meseca, a izvršena su i dodatna podešavanja sa ciljem povećanja bezbednosti kretanja autobusa.

Izmene na softveru i zamena pojedinih kablovskih snopova preventivno su urađene na svim vozilima ovog tipa, a zamenjena je i komanda ubrzanja vozila (pedala gasa). Nakon izvršenih izmena sprovedena su testiranja u režimu stajanja vozila, režimu kretanja vozila, a na kraju i u realnim uslovima saobraćaja u Beogradu.

Po  završetku svih ispitivanja dobijena je pisana potvrda od strane proizvođača Temsa da su vozila spremna za dalju upotrebu bez ikakvog rizika da može doći do kretanja ili ubrzanja vozila bez komanda/zahteva od strane vozača.

Na osnovu svih dobijenih činjenica, menadžment kompanije Arriva odlučio je da na ulice prestonice vrati sva vozila ovog proizvođača.

Vozila su iz saobraćaja povučena 9. maja ove godine nakon nekoliko problema koja su se desila sa ovim tipom autobusa u Beogradu. Tokom odsustva ovih vozila sa ulica, druge članice Konzorcijuma privatnih prevoznika održavale su polaske koji pripadaju Arrivi, pritom zadovoljavajući sve tehničke kriterijume potrebne za rad u Gradu Beogradu.

Deo Požarevca bez vode zbog radova na mreži

Foto: Pixabay // Ilustracija

Zbog  radova na mreži  bez vode će biti potrošači u  naselju Busije u periodu od 08:30 do 12:00 časova.

KRAJ PAKLENE VRUĆINE: Stiže osveženje sa pljuskovima

Foto: Urban City

Danas će u Srbiji biti svežije, mestimično s kišom, pljuskovima i grmljavinom, saopštio je RHMZ.

Ujutro i pre podne na severozapadu i zapadu, posle podne u centralnim, a uveče i u toku noći i u ostalim delovima Srbije očekuje se naoblačenje i osveženje.

Vetar će biti slab i umeren, jugoistočni, u skretanju na umeren i jak severozapadni. Najniža temperatura od 8 do 22, najvisa od 22 na severozapadu do 32 stepena na istoku i jugoistoku.

U Požarevcu će biti osetno hladnije, sa najvišom temperaturom do 25 stepeni.

Naoblačenje i osveženje se očekuje kasno posle podne, a uveče će padati slaba kiša.

Vetar će biti umeren i jak, severozapadni, a najniža temperatura će se kretati oko 19 stepeni.

U sredu će na severozapadu biti pretezno sunčano, u ostalim delovima pretežno oblačno, na jugu i jugoistoku s kišom.

U četvrtak i petak pretežno sunčano i malo toplije, u četvrtak na istoku, a u petak na jugozapadu kratkotrajni poslepodnevni pljuskovi i grmljavina.

Od subote će biti promenljivo oblačno i svežije, mestimično s kišom, pljuskovima i grmljavinom.

Petrovac na Mlavi dobio novo dečje igralište

Tokom vikenda završeni su radovi na postavljanju novog dečijeg igrališta u gradskom parku u Petrovcu na Mlavi.

Novo igralište postavljeno je u skladu sa novim Pravilnikom o bezbednosti dečjih igrališta, koji pored atestiranih sprava podrazumeva i postavljanje gumene podloge radi bezbednijeg boravka dece na igralištu. Pored navedenog, igralište je ograđeno i osvetljeno savremenom LED rasvetom. Sredstva za realizaciju ovog projekta obezbeđena su iz budžeta opštine Petrovac na Mlavi.

Karavan “Izađi mi na teglu” u četvrtak 5. septembra u Požarevcu

Manifestacija – karavan “Izađi mi na teglu!” je programski, produkcijski i organizaciono potpuno jedinstvena u državi i regionu.

“Izađi mi na teglu” spaja tradicionalno i moderno, selo i grad, prošlost i sadašnjost, dobar recept sa istančanim ukusom, zatim sve to promeša i na kraju uradi ono što najbolje zna – napuni teglu!
Iz godine u godinu, oko 450 takmičarskih ekipa, više od 3.000 učesnika, ispeče čak 100.000 paprika! Za preko 30 dana karavana spremiće se oko 10.000 tegli ajvara!
Izazivaju se svi vrsni kuvare, gurmani, obožavatelji ajvara!

Karavan stiže u Požarevac u četvrtak, 5. septembra u vremenu od 11 do 19 časova. Otvaranje je u 11 časova u Gradskom parku.

Deo Požarevca bez vode

Foto: Pixabay

Zbog  radova na mreži  bez vode će biti potrošači u  ulicama Miodraga Markovića. Golubačkoj, Bate Bulića u periodu od 14:30 do 16:00 časova.

Bazen u Požarevcu blizu rekorda, sezona 2017. i dalje najuspešnija od osnivanja

foto: Urban City / arhiva

Bazen Sportskog centra Požarevac zbog loših vremenskih uslova otvoren je dve nedelje kasnije nego što je to bila praksa prethodnih godina, 14. juna, kada je ulaz bio besplatan.

Ovogodišnja sezona bila je blizu obaranja rekorda, ali ipak sezona od pre dve godine ostaje zabeležena kao najuspešnija od osnivanja bazena sa preko 43.000 posetilaca.

Ove godine bilo je 38.300 kupača od otvaranja.

Gradsko prvenstvo za učenike osnovnih i srednjih škola, održaće se na bazenu u subotu, 7. septembra od 10 časova.

 

Grad Požarevac izdvojio iz budžeta tri miliona dinara za crkve

Grad Požarevac raspisao je konkurs za sufinansiranje programa/projekata crkava i verskih zajednica na području grada Požarevca u 2019. godini  u iznosu od tri miliona dinara.

Pravo podnošenja prijave za sufinansiranje programa/projekata imaju crkve ili verske zajednice čiji se objekti nalaze ili čija se izgradnja planira na području Grada Požarevca.

Sufinansiranje programa/projekata, po ovom konkursu, odnosi se na program izgradnje, verskih hramova i objekata i obnovu i održavanje verskih hramova i objekata, zaštitu i brigu o verskim objektima od izuzetnog istorijskog, nacionalnog i kulturnog značaja.

Prijave na konkurs  se podnose u roku od 15 dana od dana objavljivanja u lokalnom listu „Reč naroda“.

 

Održano 12. Stiško poselo u Zaovi

Turistička organizacija opštine Malo Crniće, pod pokroviteljstvom Opštine Malo Crniće i Ministarstva trgovine, turizma i telekomunikacija, organizovala je sada već tradicionalnu manifestaciju “Stiško poselo” u subotu, 31. avgusta u Zaovi, koja je ove godine održana po 12. put.

Manastir Zaova, opština Malo Crniće, foto: URBAN CITY

Manifestacija se svake godine održava u Zaovi koje je i najposećenije izletište u opštini Malo Crniće.

Netaknuta priroda privlači izletnike kako opštine Malo Crniće, tako i izletnike susednih opština jer ceo kompleks pruža dosta interesantnih sadržaja kao što su manastir iz XIV veka, restoran, veštačko jezero smešteno u blizini i više izvora koji su po verovanju meštana lekoviti.

Program su činila nadmetanje pecaroša, vrsnih kuvara, udruženja žena, koncert Mire Škorić, kao i bogat kulturno umetnički program koji su vodili Ivan Golušin i Dijana Đorđević.

Ove godine bilo je više od 100 prijavljenih ekipa za krčkanje riblje čorbe i gulaša.

Posećenost je i ove godine bila odlična, iako se održavanje “Stiškog posela” ove godine poklopilo sa Ljubičevskim konjičkim igrama.

“Stiško poselo“ je etno festival hrane i folklora, manifestacija koja na specifičan način predstavlja turističke potencijale Stiga, Mlave i Homolja.

 

Građevinski materijal za ugrožene romske porodice u iznosu od milion dinara

U Skupštinskoj sali Gradske opštine Kostolac  potpisani su Ugovori o dotaciji građevinskog materijala za adaptaciju objekata ugroženih romskih porodica.

Projekat pod nazivom „Za bolji, lepši i zdraviji život Roma” sprovodi Udruženje „Kreativni Romi” , a koji se realizuje se u okviru programa Lokalnog akcionog plana za unapređenje položaja Roma na teritoriji grada Požarevca za period od 2016-2020. godine.

Pomoć je odobrena u građevinskom materijalu neophodnom za obezbeđivanje osnovnih uslova stanovanja, a ukupan iznos za  materijala je 1.000.084,00 dinara, što predstavlja najveći iznos koje je udruženje Roma iz Kostolca dobilo.

Predsednik Gradske opštine Kostolac Serdžo Krstanoski se tom prilikom zahvalio Gradu Požarevcu jer je podržao ovaj projekat i inicijativu za socijalnu inkluziju Roma na teritoriji Gradske opštine Kostolac. On je tom prilikom naglasio da su završeni projekti za 23 ulice za izgradnju fekalne kanalizacije i za četiri ulice za izgradnju vodovodne mreže u romskim naseljima. Već početkom sledeće godine pristupiće se realizaciji tih projekata koji će poboljšati uslove života pripadnicima romske nacionalne manjine.

Ovo je jedan od boljih projekata koje smoi mali u toku ove godine i ovo je pre svega nastavak dobre saradnje sa GO Kostolac i romskim udruženjima iz Kostolca. Sledeće godine planiramo da podržimo još ovakvih i sličnih projekata koji će doprineti poboljšanju uslova života romske nacionalne manjine”, rekao je Dejan Krstić član Gradskog veća zaduženog za resor Nevladine organizacije, kultura i informisanje.

Ukupno je pristiglo oko 70 prijava za dodelu građevinskog materijala što pokazuje realnu sliku i stanje loše materijalne situacije romskih porodica u Kostolcu. Zahvalio bih se Udruženju „Kreativni Romi” koje je osmislilo ovakav projekat, jer će se njim videti konkretni rezultati i imaćemo ciljnu grupu gde možemo da merimo rezultate”, rekao je  Bajram Morina član Veća GO Kostolac zadužen za resor socijalna pitanja i nevladine organizacije.

Prema rečima predsednika Udruženja „Kreativni Romi” Redžepa Alijevića projekat je osmišljen za 20 porodica i u pitanju je donacija građevinskog  materijala. Najpre je formirana komisija od šest članova, koja je išla u obilazak ugroženih porodica. Napravljenje i kriterijum po kome je rađen upitnik, a na osnovu koga je vršeno bodovanje odnosno prioriteti  ugroženosti.  On je dodao da na teritoriji GO Kostolac veliki broj Roma živi u tri romska naselja: Kanal, Kolište i Didino naselje, a nešto manji broj u Starom Kostolcu. Najveći problem je nizak obrazovni status i nedostatak stručnih kvalifikacija, što onemogućava Romima da budu konkurentni na tržištu rada.

EPS zatražio ponude za izgradnju vetroparka kod Kostolca

Elektroprivreda Srbije (EPS) raspisala je međunarodno prekvalifikaciono javno nadmetanje za projektovanje i izgradnju kompleksa Vetropark Kostolac čija instalirana snaga bi trebalo da bude 66 MW.

Posao koji je EPS ponudio je podeljen na prvi tender koji obuhvata isporuku i ugradnja 20 vetroagregata, izgradnje temelja za njih i pripadajućih instalacija, upravne zgrade i trafo stanica, i drugi koji je za projektovanje i izgradnju internih saobraćajnica i priključaka za njih na državne puteve.

EPS je za ovaj projekat zatražio usluge od projektovanja do puštanja u rad i operativnog prijema.

Kako je navedeno u tenderu, ovaj posao biće finansiran od strane KfW Razvojne banke.

Rok za izražavanje interesa za ovaj posao je 1. oktobar, a EPS je pozvao zainteresovane kompanije da zatraže detaljnije informacije navodeći “da bez ovih informacija postoji mogućnost da prijava neće biti pripremljena u skladu sa zahtevima”.

Kostolac se nalazi na Dunavu, 90 kilometara istočno od Beograd, a cilj projekta je povećavanje i diversifikacija energetskih resursa i doprinos proizvodnji električne energije u Srbiji, navodi se u tenderu.

Na 100 stanovnika 120 korisnika mobilne telefonije u Srbiji

Foto: Pixabay // Ilustracija

Prihod od mobilne telefonije beleži rast veći od tri odsto, uprkos smanjenju broja korisnika, svedoče podaci RATEL-a.

Direktor RATEL-a Vladica Tintor rekao je za Tanjug da, pored fiksne telefonije koja beleži pad broja pretplatnika i tek je 79,5 odsto domaćinstava imalo fiksni telefon, u prethodnih nekoliko godina opada i broj korisnika mobilne telefonije u Srbiji što je, navodi, trend i u svetu.

Tako, prema podacima RATEL-a, broj korisnika mobilne telefonije u 2018. beleži manji pad od oko 2,2 odsto u odnosu na 2017. godinu, a Tintor navodi da njihov broj i dalje premašuje ukupan broj stanovnika u Srbiji.

Kaže da je u 2018. godini na 100 stanovnika bilo 120 korisnika mobilne telefonije, a u 2017. godini 122.

Uprkos smanjenju ukupnog broja korisnika u poslednje tri godine, podaci RATEL-a su pokazali da količina odlaznog govornog saobraćaja u minutima ipak raste, pa je tako u 2018. godini zabeleženo povećanje od 6,3 odsto u odnosu na 2017. godinu.

S druge strane, broj poslatih poruka i dalje ima opadajući trend sa oko dve poruke dnevno po korisniku, što je smanjenje od 7,6 odsto.

Tintor je rekao da je dobra stvar to što prihod od mobilne telefonije beleži rast veći od tri odsto.

“Bez obzira što nije moguće povećati korisničku bazu, operatori i dalje pronalaze način da povećaju prihode, što je dobro za tržište”, smatra Tintor.

Što se tiče interneta i kablovske televizije, Tintor je rekao da se tu već nekoliko godina beleži rast i broja korisnika i prihoda.

Tako je u Srbiji u 2018. bilo više od milion i po korisnika interneta što je, navodi, rast od skoro pet odsto u odnosu na 2017. godinu.

I dalje se za pristup Internetu najviše upotrebljavaju mobilni telefoni, što je rezultiralo porastom broja korisnika usluge mobilnog interneta od 10,7 odsto, pokazali su podaci RATEL-a.

Tako je povećanje broja korisnika uslovilo i povećanje obima internet saobraćaja, koji se udvostručio u odnosu na 2017. godinu i u 2018. je iznosio skoro 218 miliona GB na godišnjem nivou.

Građani su internet najviše koristili za traženje informacija o robi i uslugama (76,8 odsto) i gledanje video sadržaja sa internet servisa za razmenu kao što su YouTube, Flickr, Picasa (76,3 odsto), kao i za društvene mreže poput Facebooka i Twitera (70,3 odsto).

Još interesantnije je, kaže Tintor, tržište distribucije medijskih sadržaja koje je u 2018. po prihodu raslo čak 18 odsto u odnosu na 2017. godini, a po broju pretplatnika više od 10 odsto.

Tako je, dodaje, bilo skoro 1,9 miliona pretplatnika u Srbiji u 2018. najviše zahvaljujući rastu broja pretplatnika usluga distribucije medijskih sadržaja preko kablovske distributivne mreže.

Tintor kaže da internet i tržište distribucije medijskih sadržaja, sa rastom broja korisnika i rastom prihoda, svakako utiču na rast celog tržišta elektrosnkih komunikacija.

Za razliku od EU gde je već duže zabeležen trend smanjenja, Tintor kaže da se u Srbiji već drugu godinu zaredom beleži rast broja poštanskih usluga za jedna odsto.

“Svuda u svetu dolazi do pada broja poštanskih pošiljaka. Kod nas je i dalje rast od jedan odsto. U proseku, u 2018. godini uručena je 131 poštanska pošiljka po domaćinstvu, odnosno 45 poštanskih pošiljaka po stanovniku”, rekao je Tintor.

Poštanska delatnost ostvarila je prihod od poštanskih pošiljaka od oko 20 milijardi dinara, što je približno 0,4 odsto projektovanog BDP-a.

“Ono što ohrabruje jeste da još uvek nismo ušli u stagnaciju, a svakako je zanimljiv rast paketskih usluga, koje su u stvari posledica elektronske trgovine”, navodi direktor RATEL-a.

Poklon Beča: Vatrogasno vozilo za opštinu Žagubica

U Beču je u četvrtak, 29. avgusta, opštini Žagubica predato na korišćenje novo vatrogasno vozilo.

Primopredaja je izvršena između člana gradskog veća Beča zaduženog za privredu i finansije Petera Hankea, šefa za vanredne situacije specijalnih vatrogasnih jedinica Beča Geralda Hilingera i predsednika opštine Žagubica Safeta Pavlovića, koji je govorio o značaju ove donacije za delovanje u nepredvidivim situacijama koji je nesumnjiv i višestruk, a delovanje vatrogasno spasilačkih jedinica na terenu ubrzano i zahvalio gradu Beču i svom savetniku za odnose za dijasporu, na saradnji.

„Veliku zahvalnost dugujemo gradu Beču, a posebno bih se zahvalio mom savetniku Žiki, jer da njega nije bilo, verovatno mi ne bi danas bili ovde“, istakao je Safet Pavlović, predsednik Opštine Žagubica.

Primopredaji vozila za Vatrogasno društvo opštine Žagubica u Beču prisustvovao je i komandir Vatrogasne jedinice u Žagubici Radiša Simeonović, kao i savetnik predsednika opštine za dijasporu, Živojin Trifunović.

„Danas je jedan veliki i divan dan za našu opštinu, dobili smo vatrogasno vozilo od grada Beča. Ovo vozilo je za našu opštinu puno znači. Ne daj Bože da nam treba, ali mi smo sada opremljeni kao na zapanu. Želimo još jednom da se zahvalimo gradu Beč od građana opštine Žagubica i od predsednika opštine Žagubica“, rekao je Živojin Trifunović, savetnik predsednika opštine za dijasporu

Gospodin Peter Hanke, član gradskog veća Beča zadužen za privredu i finansije istakao je svoje zadovoljstvo saradnjom sa opštinom Žagubica I dodao:

„Politička i privredna saradnja između Austrije i Srbije predstavlja okosnicu saradnje Istoka i Zapada i veoma je važna za Beč. Austrija je jedan od najvećih investitora u Srbiji, I velika mi je čast što se saradnja naše dve zemlje produbljuje i što se naša poseta Beogradu I Srbiji u petak, 30.avgusta, baš na ovaj način najavljuje“.

Istorijski nastup Davida Guette sinoć označio početak nove ere za Sea Dance Festival!

Sinoćnje, spektakularno finale ovogodišnjeg Sea Dance festivala održanog od 30. avgusta do 1. septembra na plaži Buljarica kod Budve, bilo je ujedno i najbolji mogući vrhunac cele letnje sezone!

Foto: EXIT

Preko 63.000 posetilaca iz više od 40 zemalja sveta prodefilovalo je kroz kapije festivala tokom prethodne tri noći, a sinoćnji nastup Davida Guette osim što će ostati upisan u muzičku istoriju ovih prostora, ujedno je označio i početak nove ere za Sea Dance! Francuski producentski mag pred publikom od nekoliko generacija ređao je svoje najveće hitove, od novijih poput „Say My Name“, do apsolutnih himni kao što su „Titanium“, “When Love Takes Over” i brojne druge, horski dočekane na prepunoj glavnoj bini!

Foto: EXIT

Scenski efekti kakve smo dosad gledali samo na festivalima kao što su Tomorrowland, Ultra ili EXIT, publiku su ostavljali bez daha, a Guettina neposrednost i otvorenost prema publici koja ga je oduvek odvajala od ostalih najvećih zvezda našeg vremena, sinoć je ostavila dubok trag na publici koja dugo nije nekog ispratila tako glasnim ovacijama. I britanski hit trio Disciples pred nastup u Crnoj Gori priznali su da jedva čekaju da se upoznaju sa domaćom publikom, a obećanje da će prirediti provod za pamćenje održali su od prvog do poslednjeg minuta svog nastupa koji je u svakom pogledu već sazreo da nosi i centralno mesto u programu! Talenat regiona poslednjeg dana predstavljali su domaćini festivala Who See, rap senzacija Klinac i mlada nemačka DJ zvezda Lovra! I prva dva festivalska dana, glavnu binu zapljuskivale su dobro poznate pesme zahvaljujući globalnim zvezdama kao što su Sven Väth, Richie Hawtin, Robin Schulz i Ofenbach, kao i regionalna imena među kojima su bili vodeći magovi Bassivity kolektiva Senidah, Kuku$, Fox, Hazze, Surreal, ali i Darko Rundek i Ekipa.

Sea Dance Festival 2019 – THANK YOU: 

Sinoćno finale na No Sleep bini bilo je vrhunac tri besane noći na plaži pored plavog Jadrana, a planetarno voljeni Recondite doneo je istinsku muzičku magiju. Nemac raskošnog opusa uživo je izvodio svoje bravurozne kompozicije zbog kojih je plaža bila ispunjena čak i tokom Guettinog nastupa na do kraja popunjenoj glavnoj bini. Čast da zatvori ovogodišnje festivalsko izdanje pripala je trenutno najtraženijem izvođaču sa naših prostora Tijani T, koja je nakon nastupa u preko 50 zemalja sveta, odmah uz gotovo sve najveće svetske festivale, jutros sa velikom radošću upisala i Sea Dance. Da cela noć bude besprekorna pobrinuli su se i internacionalno priznati crnogorski producent Darko Milošević, kao i nikšićka DJ legenda Proximus, novljanski mag P.S. i mlada Sabinaa. U prethodna dva dana na No Sleep plaži nastupali su još Helena Hauff, Eelke Kleijn, Marko NastićAudiostorm, Double Needle Project, Skeptik aka Pero FullhouseHaris, Mili Sefić, Popi Divine i drugi.

Foto: EXIT

David Guetta – Sea Dance Festival: 

Provod na ovogodišnjem Sea Dance festivalu trajao je i tokom dana, zahvaljujući dnevnim žurkama, a tokom večeri, pored glavne i No Sleep bine, publika je pohodila i TDI binu, te su za žurku poslednji dan bili zaduženi Danny Cruz, Oysha, Davor Billyc, Rosske, Wreckage i Leo Fragogiannis, a finale na Silent Dance bini upriličili su i ovaj putMr. Fanatik, _djura i Dirty. Raznolikost sadržaja ogledala se i u projektu “Kreativna Crna Gora” koji je Sea Dance razvio sa Ministarstvom kulture Crne Gore i UNDP, a koji je mladim domaćim umetnicima pružio priliku da se predstave publici iz čitavog sveta na binama Living Culture Music i Living Culture Cinema!

MLADI ZA BUDUĆNOST POŽAREVCA: Srpska desnica se širi, dobija nove zastupnike!

Predsednik Srpske Desnice Miša Vacić potpisao je sa Davorkom Mitrović, zastupnikom i odbornikom koalicije “Mladi za budućnost Požarevca” memorandum o saradnji, kojim su i dogovorene zajedničke aktivnosti.

“Mladi za budućnost Požarevca”, Foto: PROMO

Potpisivanjem memoranduma, ugovoreno je da odbornik koalicije “Mladi za budućnost Požarevca”, Davorka Mitrović u Skupštini grada Požarevca zastupa Srpsku Desnicu.

“Mladi za budućnost Požarevca”, Foto: PROMO

 

Đaci ponovo u klupama, ima novina

Foto: Urban City / B.P. // Ilustracija

U osnovnim i srednjim školama u Srbiji počela je nova školaska godina. U prvi razred polazi oko 70.000 đaka. Brojne su novine koje očekuju učenike, od digitalnih učionica, do novih predmeta, jednosmenske nastave u nekim školama.

Više od 800.000 učenika vraća se u klupe. Veliki broj škola je renoviran, a oko 10.000 učionica biće digitalizovano do sredine septembra, rekao je za RTS ministar prosvete Mladen Šarčević.

Novi nastavni plan i program očekuje učenike drugog i šestog razreda, kao i đake druge godine gimnazije.

Zbog novog programa za učenike drugog i šestog razreda menjani su i udžbenici, te tako oni ove godine neće moći da ih nasleđuju od starije braće ili drugova.

Inače, celodnevna nastava biće uvedena u 210 škola, kao pilot projekat resornog ministarstva. To znači da će deca imati samo prepodnevnu smenu, a da će nakon časova imati razne druge aktivnosti.

I ove godine za početak škole Unija sindikata prosvetnih radnika Srbije najavljuje štrajk, što znači da će škole u kojima su njihovi članovi, održati skraćene časove.

Đaci će tokom predstojeće školske godine imati tri školska raspusta – zimski (podeljen u dva dela), prolećni i letnji.

Ove godine neće imati jesenji koji su imali u prethodnoj školskoj godini.

Vučić: Do kraja godine jednokratna podrška penzionerima

Novo povećanje penzija uslediće najkasnije od 1. januara, a do kraja godine najsiromašniji penzioneri dobiće i jednokratnu podršku, najavio je predsednik Srbije i SNS Aleksandar Vučić.

On je u obraćanju na sednici Glavnog odbora stranke rekao i da će se plate i dalje povećavati.

„To znači da će kao i prošle i pretprošle godine biti najviše uvećane. Verujem da ćemo taj trend uspeti da nastavimo, čuvajući zdrav ekonomski sistem i nepovećavajući javni dug“, rekao je Vučić.

Kazao je da se penzioneri ne pitaju više da li će penzije stići na vreme zato što postoji odgovorno rukovodstvo.

„Živećemo bolje, dobijaćete nove puteve. Otvaramo autoputeve i tamo gde nikome nije palo na pamet“, rekao je on.

Za dve do tri nedelje, najavio je, otvaranje radova na Moravskom koridoru.

Govoreći o renoviranju bolnica najavio je da će u decembru da se ruši Infektivna klinika i izgraditi nova.

„Stvari nisu idealne i zato hoćemo dodatno da se popravljamo, ne da se poredimo sa onima koji su najgori, već sebi da kažemo mogli smo bolje i više. Da se borimo još snažnije, da ne gubimo energiju, da budemo verni i lojalni građanima“, naglasio je on.

VREMENSKA PROGNOZA

Pozarevac,RS
scattered clouds
31.3 ° C
31.3 °
31.3 °
37%
4.7kmh
28%
Thu
31 °
Fri
33 °
Sat
34 °
Sun
34 °
Mon
35 °